Istorijos

2019.11.21 19:36

Anglijoje patruliuojantis lietuvis policininkas narplioja ir prekybos žmonėmis nusikaltimus

Giedrė Čiužaitė, Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJO projektas „4 milijonai", LRT.lt2019.11.21 19:36

„Senesnės kartos lietuviai dar turi tą sovietinį mąstymą, kad „šiukšlių iš namų nereikia nešti“ – jei muša, reiškia myli. Vis tik jaunoji lietuvių karta nebijo ir drąsiai prašosi pagalbos spręsti tokias problemas“, – LRT RADIJUI sako Anglijoje, gausiai lietuvių gyvenamame Piterboro mieste, bendruomenės pareigūnu dirbantis Aivaras Krochalevas.

Lietuviai nėra britų baubas

Mažąja Lietuva vadinamame Piterboro mieste įsikūrę žmonės jau priprato, kad čia galima sutikti ir lietuviškai kalbančių policijos pareigūnų. Vienas jų – Aivaras Krochalevas, Lietuvoje dirbęs staliumi-baldžiumi, o Anglijoje prieš vienuolika metų baigė specialius mokymus ir tapo policininku.

Šiaulių dydžio Piterboro mieste, pasak Aivaro, yra du policininkai lietuviai. „Dar vieną žinau Kembridže, – teigia A. Krochalevas. – Įdarbinant būna prašymas, kad žmogus būtų iš tautinių mažumų“.

Vyras sako policininku tapti nesvajojęs, viskas gavosi gan atsitiktinai. „Kartą vairavau ir pamačiau stovintį pareigūnų automobilį. Kažkaip susižavėjau juo ir pats sau pasakiau: kodėl gi nepabandžius? – prisimena Aivaras. – Reikėjo įveikti atranką, kuri nebuvo lengva. Testus anglų kalba reikėjo išlaikyti taip pat greitai ir profesionaliai, kaip ir čia gimusiesiems“.

Bendruomenės pareigūnas paneigia susidariusius stereotipus, kad lietuviai kelia didžiausią pavojų ir baimes britams. „Nepasakyčiau, kad lietuviai daug daro nusikaltimų. Kiekvienoje šalyje yra gerų ir blogų žmonių. Lietuviai tikrai nedominuoja pagal nusikaltimus bendroje statistikoje“, – tikina A. Krochalevas.

Gėdijasi smurto problemų

Pareigūnas sako, kad lietuvių kalba jo darbe labai praverčia. „Būna prašo ir kviečia vykti ten, kur reikalingos kalbos, kurias moku. Čia pasitarnauja ne tik lietuvių kalbos mokėjimas, – tvirtina pašnekovas. – Lietuvių kalba labai pravertė, kuomet kitame mieste dirbau su prekybos žmonėmis nusikaltimais“.

Dirbant su prekybos žmonėmis bylomis, Aivaras lankėsi ir Lietuvoje, kur vietos pareigūnams aiškino šio nusikaltimo mastą ir pavojus. „Tuo reikalu buvau Lietuvoje. Buvau apsistojęs pas Lietuvos policijos kapelioną Algirdą Toliatą. Į Lietuvą, savo paties iniciatyva, buvo iškviestas Žygimantas Pavilionis. Aš bandžiau atverti akis, kas ta prekyba žmonėmis ir su kokiomis problemomis mes čia susiduriame Anglijoje, – sako A. Krochalevas. – Buvau tas tarpininkas, kuris bandė sudėti (nusikaltimų – LRT.lt) dėlionę, nes viena dalis buvo Anglijoje, kita – Lietuvoje“.

Pareigūnas pastebi, kad lietuviai vengia kalbėti apie smurtą artimoje aplinkoje ir, jei taip vyksta, linkę nuslėpti tai. „Senesnės kartos lietuviai dar turi tą sovietinį mąstymą, kad „šiukšlių iš namų nereikia nešti“ – jei muša, reiškia myli. Smurto šeimoje atvejų daugiau tarp kitų tautybių žmonių, – pastebi lietuvis policininkas. – Yra atvejų, kuomet delsiama ir tuomet neišvengiama aukų. Vis tik jaunoji lietuvių karta nebijo ir drąsiai prašosi pagalbos spręsti tokias problemas“.

Bando atvėsinti „Brexito“ košę

Aivaras sako pastebintis, kad prasidėjus „Brexitui“, padaugėjo nusikaltimų, susijusių su diskriminacija tarp skirtingų rasių bei tautybių žmonių. „Ženkliai padidėjo „hate crime“ (neapykantos išprovokuotų nusikaltimų – LRT.lt). Ir tai ne tik į lietuvius nukreipta, bet į visus, – konstatuoja A. Krochalevas. – Kažkaip tas „Brexitas“ viską sumaišė, padarė košę, kuri verda tarp vietinių ir kitataučių“.

Pasak lietuvio pareigūno, policininkai užsiima ir šviečiamąja veikla. „Bandom šviesti žmones, daryti tokią prevenciją, kad visi esame vienodi, nepaisant odos spalvos, lyties, didesnio ar mažesnio išsilavinimo“, – apie policijos taikomą prevencinį švietimą pasakoja pareigūnas.

Anglijos lietuvis tikina, kad jei ne čia esanti šeima, tai į Lietuvą grįžtų. „Čia jau yra mano šeima ir namai. Sakyčiau antri namai, nes jau pusę gyvenimo čia pragyvenau. Jei ne šeima, tai grįžčiau, nes Lietuvos policija dabar jau pasikeitusi, ne taip, kaip 2000-ųjų pradžioje. Atlyginimai taip pat yra didesni, nei kad būdavo“, – teigia gausiai lietuvių gyvenamame Piterboro mieste bendruomenės pareigūnu dirbantis A. Krochalevas.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt