Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.21 16:11

Lenkijos prezidentas: 1863–1864 m. sukilėliai yra bendri didvyriai, o Mickevičius – bendras lietuvių ir lenkų poetas

LRT.lt, BNS 2019.11.21 16:11

Į Lietuvą dviejų dienų vizito atvyko Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, kuris penktadienį dalyvaus 1863–1864 sukilimo vadų perlaidojimo ceremonijoje.

Po Lenkijos ir Lietuvos prezidentų susitikimo vykusioje spaudos konferencijoje abiejų šalių vadovai džiaugėsi ypatingai gerais santykiais, kuriuos pabrėžia „bendrų didvyrių“ pagerbimo ceremonija.

„Galima pasakyti, kad iškilmės, kurios vyks rytoj, parodo, kad santykiai yra tokie, kokių nebuvo jau labai seniai“,– spaudos konferencijoje kalbėjo A. Duda.

Bendri didvyriai

G. Nausėda spaudos konferencijoje pabrėžė, kad į 1863–1864 metų sukilimo dalyvių perlaidojimo ceremoniją atvykusi ypač gausi Lenkijos delegacija pabrėžia šio įvykio svarbą.

„Tai svarbus regioninės reikšmės įvykis“, – sakė G. Nausėda.

Lenkijos prezidentas A. Duda, dėkodamas už kvietimą į ceremoniją, pabrėžė, kad bus perlaidojami viso regiono – Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos – didvyriai.

Paklaustas, kaip reaguoja į tai, kad, pavyzdžiui, Konstantiną Kalinauską baltarusiai laiko savo nacionaliniu didvyriu, A. Duda teigė, kad nėra prasmės dalytis, kas kam priklauso.

1863-iųjų sukilimo dalyvius jis palygino su poetu Adomu Mickevičiumi, kuris lenkiškai rašė, kad Lietuva yra jo tėvynė.

„Galima būtų diskutuoti, kieno jis poetas, Lietuvos ar Lenkijos. Nėra tokios diskusijos, tai buvo bendras mūsų poetas. Į Sausio sukilimo didvyrius irgi reikia taip žiūrėti“, – sakė Lenkijos prezidentas.

A. Duda vizito metu pakvietė Lietuvos prezidentą į kitais metais Lenkijoje vyksiantį Žalgirio mūšio 610-mečio minėjimą. G. Nausėda „spontaniškai“ priėmė kvietimą, prieš tai išsitaręs, kad nei jis, nei A. Duda nėra buvę mūšio vietoje.

A. Duda pasidžiaugė, kad penktadienį perlaidojimo ceremonijos metu bažnyčių varpai skambės ir Vilniuje, ir Krokuvoje.

NATO smegenys dar gyvos

Prezidentai teigė taip pat aptarę bendradarbiavimą infrastruktūros vystymo, gynybos srityse, bendradarbiavimą NATO ir Europos Sąjungoje.

Paklausti apie Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono teiginius, kad NATO ištikusi smegenų mirtis, abu prezidentai pabrėžė su tokia pozicija nesutinkantys.

„Organizacijos negali ištikti smegenų mirtis, kol atskirų jos narių neištinka smegenų mirtis. Galime ranką prie širdies pridėję su Lenkijos prezidentu pasakyti, kad nei Lenkijos, nei Lietuvos kaip NATO narių smegenų mirtis neištiko“, – tvirtino G. Nausėda.

A. Duda jam paantrino, kad NATO yra gyvybinga organizacija, o daugelio jos narių požiūris į gynybos svarbą yra rimtesnis nei prieš kelis dešimtmečius, kai buvo plačiai manoma, kad atėjo istorijos pabaiga ir įsivyraus taika.

Jis pabrėžė, kad Lenkijos bendradarbiavimas su JAV gynybos srityje neleidžia abejoti NATO gyvybingumu.

Lenkijos prezidento darbotvarkėje buvo numatytas mandagumo susitikimas su premjeru Sauliumi Skverneliu, tačiau jis abipusiu sutarimu buvo atidėtas, BNS ketvirtadienį sakė ministro pirmininko atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

S. Skvernelis ketvirtadienį yra pasiėmęs nedarbingumą.

Penktadienį prezidentai ir jų žmonos dalyvaus sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko bei dar 18 sukilėlių laidojimo renginiuose Vilniuje.

Į ceremoniją taip pat atvyksta Baltarusijos vicepremjeras Igoris Petrišenka, Latvijos ir Ukrainos vyriausybių atstovai.

A. Duda ketvirtadienį taip pat vyks padėti vainiko Lenkijos maršalo Juzefo Pilsudskio mauzoliejuje Rasų kapinėse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi