Lietuvoje

2019.11.21 09:20

Tomaševskis apie Narkevičiaus komandiruotę Abu Dabyje: manau, kad apskritai nereikėjo ten skristi

Pastarąjį mėnesį vienos iš valdančiosios koalicijos narių – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos Krikščioniškų šeimų sąjungos – pavadinimas yra linksniuojamas bene dažniau nei rinkimus laimėjusių „valstiečių“. Alytaus gaisras aprūkė vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės kėdę, dorai ant savosios taip ir neprisėdęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius įsivėlė į skandalus. Dėl savo apetito ne tik maistui, bet ir būstui. O paskui parlamentarę Iriną Rozovą tebesivelka abejotinų ryšių šleifas.

Šios politinės jėgos pirmininkas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis – „Dienos temoje“. Jį kalbina Rasa Tapinienė.

– Pone V. Tomaševski, ar tie 3 politikai yra jūsų politinės partijos etalonas, standartas, pagal kurį galime vertinti jus visus?

– Ponia Irina nėra mūsų partijos politikė, bet ji yra sąžininga politikė. Tai labai svarbu. O ponas Jaroslavas ir ponia Rita, mūsų ministrai, turi labai gerą reputaciją bei didelį pasitikėjimą rinkėjų, ne tik mūsų partijos gerbėjų, bet ir kitų partijų. Deja, žiniasklaida nelabai teigiamai juos vertina. Bet čia jau ne mūsų problema, daugiausia yra tam tikri užsakymai, matyt, žiniasklaidoje, ir nuolat eskaluojamos tuščios temos.

– Tai jūs sakote, kad, tarkim, ponas J. Narkevičius pasielgė teisingai skrisdamas į komandiruotę ir valgydamas už valstybei priklausančių įmonių lėšas?

– Manau, apskritai nereikėjo ten skristi, kadangi čia sunkus kelias – 8 valandos į vieną pusę, 8 su persėdimu, gal 10 į kitą pusę, ten nė dienos nepabuvo. Bet buvo sutarta su Vyriausybės vadovu, kad reikia, kad blogai, jeigu nebus mūsų atstovo. O šitie pietūs yra tokie niekai. Kiekvienas žmogus pietauja, tai apie ką mes kalbam.

– Apie tai, kad tas žmogus galėtų susimokėti arba bent jau tų sąskaitų galėtų neapmokėti valstybinės įmonės.

– Tai galėjo susimokėti, jau susimokėjo, bet kame čia reikalas? Tai yra tie patys pinigai – valstybiniai pinigai: Kelių direkcija, ministerija – tas pats biudžetas. Apie ką mes kalbamės visą savaitę?

– O jūs nepagalvojote, kad kitas kandidatas, kurį jūs svarstėte, buvęs susisiekimo viceministras Vladislavas Kondratovičius būtų buvęs galbūt geresnis variantas vietoj J. Narkevičiaus? Jūs nesigailite?

– Jūs nebandykite supriešinti mūsų atstovų. Ir vienas geras, ir kitas geras. J. Narkevičius yra labai geras ministras.

– Kuo?

– Turi labai didelę patirtį, sugeba labai gerai organizuoti darbą – tai yra svarbiausia. O kad nepatinka verslo struktūroms, kad jis darė tam tikrus sprendimus, tai yra tiesa. Buvo paleista pašto valdyba, kadangi neturėjo vizijos vystymosi, nes šios institucijos turėjo kitą nuomonę negu ministras, negu Vyriausybė, norėjo privatizuoti centrinį paštą Vilniuje, pašto skyrius kituose miestuose – Kaune, Klaipėdoje. O Vyriausybės yra kryptis išsaugoti šituos pastatus, ginti viešąjį interesą, ir tam tikras konfliktas kilo. Aišku, yra užsakomieji straipsniai, kiekvieną dieną jie kartojasi apie tą patį, bet jeigu mes įsigilinsime į šitą turinį, ten faktiškai kalbama apie nieką. Jeigu kažkur meras nuvažiuoja į savo mokyklą arba darželį ir ten yra vaišinamas pietumis – tai čia pažeidimas?

– Tai jūs sakote, kad Abu Dabis yra Lietuvos teritorija?

– Čia panašiai, kada Lietuvos paštas sumokėjo Lenkijos atstovų vizito metu už pietus, buvo savivaldybės atstovai, buvo kunigas, buvo 5–6 žmonės. Tai kokia čia problema?

– Kitaip tariant, jūs pateisinate?

– Manau, kad nereikia per daug dalyvauti tokiuose susitikimuose, kadangi yra kitų darbų, bet jis yra aktyvūs, labai visuomeniškas, daug dirba, ir, aišku, kartais galima prisikabinti prie pietų arba prie kitų reikalų, bet čia nieko bendro su darbu neturi.

– Be Lietuvos pašto valdybos atleidimo, paminėkite bent vieną gerą jo darbą.

– Manau, tai jo kompetencija atleisti pašto valdybą. Nesutapo vizijos, buvo bėdos dėl valdybos narių kompetencijos, jie buvo paskirti iš verslo struktūrų. Ar jūs pamenate, kas vadovavo šiai ministerijai? Vienas Masiulis, paskui kitas Masiulis.

– Bet jūs kalbate apie Lietuvos paštą. Aš klausiu apie kitą darbą, kurį, kaip jūs sakote, padarė labai geras, jūsų vertinimu, susisiekimo ministras. Įvardykite.

– Visų pirma, jis paspartino panaudojimą ES pinigų. Vakar paskelbta informacija, kad iki rugsėjo, iki to mėnesio, kai jis pradėjo eiti pareigas, būtent Susisiekimo ministerija prasčiausiai panaudojo ES lėšas. Tai yra jau labai rimta atsakomybė buvusios komandos, buvusio ministro. Prasčiausiai panaudojo ES lėšas. O mūsų būklė kelių – jūs žinote, kokia yra. Būtent tai, kad tą paspartintume, bet, aišku, sena komanda ginasi, saviškius pastatė į tam tikrus postus, bet mes ne tam atėjome į Vyriausybę, kad vykdytume kažkokius verslo užsakymus. Mes atėjome ginti viešąjį interesą, mes atėjome ginti paprastą žmogų, kurti valstybės gerovei – ką mes darome. O nepatenkinti – tai yra natūralu.

– Jūs kalbėjote apie tuos nepatenkintus, tačiau šiek tiek dabar norėčiau, kad patikslintumėte, ar tai vis dėlto verslo struktūros, ar tai yra politiniai oponentai?

– Žinot, kas pas mus gali privatizuoti tokius įspūdingus pastatus kaip Vilniaus centrinis paštas centrinėje mūsų gatvėje, Gedimino prospekte? Kas gali – jūs ar aš? Narkevičius gali? Niekas negali. Tik didelės verslo struktūros gali tokius didelius pinigus turėti. Būtent jie turėjo tokius norus, gal jiems buvo ir pažadėta, aš to nežinau. Dabar kilęs toks ažiotažas lygioje vietoje.

– Ar lygioje vietoje ažiotažas ir dėl buto Seimo viešbutyje, kuriame J. Narkevičius pagal statutą teisės gyventi neturėjo, nes deklaruota jo gyvenamoji vieta 25 km nuo Vilniaus, ir tik Seimo valdybos išimtimi tą butą gavo, jame negyveno ir už jį mokėjo tas jūsų ginamas paprastas žmogus?

– Irgi čia tuščias reikalas. Aš pasidomėjau prieš laidą, kadangi čia nauja informacija. Kiekvieną dieną, matyt, bus nauja informacija, greitai bus uždrausta kvėpuoti ministrui. Jis gyvena 30 km nuo parlamento. Jis gyvena Trakuose. Gavo vietą, tą butą, aną kadenciją. Čia viskas yra teisėtai.

– Tai kodėl tada, jeigu teisėtai tą butą jis turėjo, paaiškėjus informacijai, kad jame galbūt dažniau gyvena jo dukra, jis staiga to buto atsisako? Vadinasi, gal ne taip labai reikėjo.

– Žinote, atsisako todėl, kiek suprantu, kad yra labai didelis ažiotažas. Dabar norima per žiniasklaidą priešpastatyti žmones prieš ministrą, sąžiningą žmogų, gerai dirbantį, sugebantį, turintį rezultatų tose srityse, apie ką kalbėjome. Nebuvo nieko padaryta ministerijoje iki rugsėjo, deja. Kad šito triukšmo nebūtų, jam buto nereikia. Tai yra tokia teisė, dauguma parlamentarų naudojasi, yra tokie parlamentai ES, kur visi parlamentarai gauna. Ten niekas neskaičiuoja metrų arba kilometrų. Kadangi yra tokia teisė, o pas mus yra kitaip, deja, tai jis atsisako.

Tai aš sakau, greitai atsisakys ir kvėpuoti, nes gal kažkas apkaltins, kad jis gal per stipriai kvėpuoja, kad gal negerų kažkokių yra dalykų. Tai yra labai nerimta, o priežastis yra vienintelė – verslo struktūros negavo to, kas buvo pažadėta, ir dabar kelia triukšmą, o šitie pašto pastatai labai reikalingi. Jūs žinote, kad mes neseniai, prieš 2 mėnesius, pasiūlėme įsteigti valstybinį komercinį banką ir pasiūlėme apmokestinti bankų aktyvus. Koks kilo triukšmas, koks puolimas, užsakomieji straipsniai ir taip toliau.

Kadangi mes norime padaryti tai, kas yra ES valstybėse, – 21 valstybė turi. Pašto pagrindu galima šitą banką sukurti, yra pastatai, dabar mes parduosime šiuos pastatus, o paskui pirksime? Pats prezidentas pasakė, kad reikia mums šito valstybės inovacinio banko, komercinių bankų, valstybės komercinių bankų. Tai yra logiški sprendimai, yra tam tikra vizija, bet, aišku, yra priešininkai, kurie turi savo kitų tikslų.

– Aš girdžiu, kad jūs labai užsidegęs ginate susisiekimo ministrą. Kartais, žinot, sakoma, kad žmogus negali ir savimi labai pasitikėti ir nežino, kaip jis pasielgtų tam tikroje situacijoje. Jeigu vis dėlto paaiškėtų, kad ministras nėra toks kompetentingas ar toks šventas, kaip jūs čia dabar bandote visiems pavaizduoti, ar jūs tą pripažinsite? Jūs iš tų žmonių, kurie pripažįsta klydęs?

– Nėra pas mus šventųjų. Konservatoriai – šventieji, kurie visus kaltina, visus puola, o patys turėjo 3 kartus valdžią ir nieko nepadarė: nei administracijos, nei ekonomikos – nieko gero nepadarė, tik atėmė pensijas ir turėjo sąsajas su verslo struktūromis – „MG Baltic“, dabar yra paskelbta, čia milijoninės sumos.

– Jūsų politinė jėga tokių sąsajų neturi?

– Mes vieninteliai, kurie neimdavo pinigų iš verslo struktūrų. Principingai, nors irgi turėjau pasiūlymų.

– Kas siūlė, sakykite?

– Daug ateidavo įvairių firmų, ypač susijusių su rajonų darbo vystymusi. Tada mes sakome: „Bizniu neužsiimame, viso gero.“ Bet šitos partijos per šituos metus gauna milijonus paramos iš verslo struktūrų. Bet niekas neaptarinėja jų, kadangi žiniasklaida jų pusėje, gal jie tam tikra prasme papirko kai kurią žiniasklaidą.

– Teismuose vyksta ir politinės korupcijos bylos.

– O dabar 30 eurų nesumokėjo už pietus, dabar jau sumokėjo – triukšmas visą savaitę. Gal ir 2 savaites.

– Ar suprantate, kad viskas prasideda nuo mažų dalykų? Pavogė vištą, rytoj pavogs milijoną iš banko.

– Niekas nieko nepavogė. Jeigu 9 žmonės pietauja, tai kiekvienas iš savo piniginės neišiminės, nemokės, tai visi juoksis, kad bus 9 kvitai, 9 faktūros. Apie ką mes kalbame?

– Apie politinę etiką nevalgyti iš mokesčių mokėtojų pinigų.

– Kas sugalvojo šitą?

– Politikai.

– Čia ne iš mokesčių mokėtojų pinigų. Sumokėjo institucija.

– Yra kaip naudojamos reprezentacinės lėšos, ir buvo jos panaudotos nevisiškai teisingai.

– Kelių direkcijos, taip suprantu, sutinku – nevisiškai teisingai. Bet ar čia yra kažkokia didelė nuodėmė? O klausimas tas, kad verslo struktūros kartu su opozicinėmis partijomis priešinasi tam, kad būtų sustabdyta Lietuvos pašto privatizacija, priešinasi tam, kad būtų apmokestinti bankai, kad žmonės gautų daugiau pinigų ir pensijų, vaikų pinigai, ir taip toliau. Čia yra pagrindinė tema, o šita tema yra dirbtina, kad tiktai būtų kažkokia tema, kad šitos temos, kurios dabar tęsiasi net teismuose, kur milijoninės sumos, nueitų į šešėlį.

Dienos tema. Tomaševskis apie susisiekimo ministro komandiruotę Abu Dabyje: manau, kad apskritai nereikėjo ten skristi