Lietuvoje

2019.11.20 19:55

Nausėda lankėsi Gedimino kalne rastų sukilėlių istorijai skirtoje parodoje

„1863–1864 m. sukilimo didvyriai nupūtė dulkes nuo dramatiško XIX a. istorijos puslapio“
LRT.lt2019.11.20 19:55

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo parodos „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“ atidaryme, praneša prezidentūra.

„Gedimino kalne rasti mūsų 1863–1864 m. sukilimo didvyriai tam tikra prasme nupūtė dulkes nuo dramatiško XIX a. istorijos puslapio, kuris šiandien įgyja visiškai kitokį aktualumą ir prasmę. Sukilėliai, už laisvę atidavę tai, ką turi brangiausio, – savo gyvybę, atvėrė kelią kitoms kartoms daryti nuostabius darbus. J. Basanavičiui, kuris 1883-iaisiais metais pradėjo leisti „Aušrą“ ir telkti mūsų tautines pajėgas, 1918-ųjų metų Lietuvos nepriklausomybės akto signatarams, XX a. vidurio partizanams, kurie, palikę savo mylimąsias ir tėvus, galbūt ir iš anksto pasmerktoje kovoje su okupantu vis tiek kovojo už laisvę.

Po keliasdešimties metų jų palikta sėkla sudygo, virto Sąjūdžiu, šis – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimu. Taigi XIX-ojo amžiaus sukilėlių kovos ir aukos istoriniu požiuriu niekada nebuvo beprasmės, jos savo uždegančiu pavyzdžiu paskatino kitas kartas užbaigti darbą iki galo. Ir dėl to turime žemai lenkti jiems galvas“, – sveikinimo žodyje sakė Prezidentas.

Prezidentas pripažino, kad autentiškos erdvės, asmeniniai sukilėlių daiktai, sukilimo relikvijos ir netgi vieno iš jų veido atspaudas kuria išties labai ryškų įspūdį, kurį sustiprina dar ir interaktyvios priemonės.

Šia paroda Lietuvos nacionalinis muziejus, kurio archeologai ant Gedimino kalno surado 20-ties 1863–1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių palaikus, vainikuos beveik trejus metus trukusius tarpdisciplininius tyrimus, suteikusius impulsą naujai pažvelgti į šio sukilimo istoriją.

Penktadienį prezidentas G. Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė kartu su Lenkijos vadovu ir pirmąja ponia, garbingais svečiais iš Baltarusijos, Ukrainos ir Latvijos dalyvaus oficialioje iškilmingoje 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidotuvių ceremonijoje.

Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda įrengta lankytojams pirmą kartą atveriamame pastate – XIX a. buvusioje politinių kalinių areštinėje, kurioje 1863–1864 m. kalėjo apie 1000 sukilimo dalyvių. Parodą lankyti bus galima nuo lapkričio 21 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt