Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Prezidentė: Baltijos kelyje parodėme, kad galime įveikti visus sunkumus

ELTA 2015.09.08 13:45

Minint Molotovo-Ribbentropo pakto 76-ąsias ir Baltijos kelio 26-ąsias metines, prezidentė Dalia Grybauskaitė Lietuvos žmones ragina būti solidariais ir vertinti savo laisvę.

Minint Molotovo-Ribbentropo pakto 76-ąsias ir Baltijos kelio 26-ąsias metines, prezidentė Dalia Grybauskaitė Lietuvos žmones ragina būti solidariais ir vertinti savo laisvę.

„Ši diena mūsų atmintyje yra labai skaudi, tačiau kartu ji teikia šviesią viltį ir ryžtą. Niekada nepamiršime, kaip prieš 76 metus dėl Molotovo-Ribbentropo pakto tapome niekšingų mainų objektu. Buvome ilgam pavergti, bet laisvės troškimas liko nenugalėtas, todėl šiandien didžiuojamės prieš 26 metus išėję į Baltijos kelią, tapusį nacionalinio išsivadavimo proveržiu.

Taip pat prisimename išskirtinę mūsų disidentų drąsą – tai jie prieš 28 metus šią dieną prie Adomo Mickevičiaus paminklo viešai pasmerkė brutalius slaptuosius susitarimus. Minime laisvės kovų dalyvius, partizanus, tremtinius – jų auka, sudėta ant laisvės aukuro, įpareigoja kurti, saugoti ir stiprinti mūsų valstybės pamatus. Baltijos kelyje parodėme, kad ne tik galime būti laisvi, bet ir galime įveikti, rodos, neįveikiamus sunkumus. Todėl ir šiandien būkime laisvi ir mokėkime vertinti savo laisvę. Būkime solidarūs ir būkime vieningi“, – sako prezidentė.

1939 m. rugpjūčio 23 d. Sovietų Sąjungos užsienio reikalų ministras Viačeslavas Molotovas ir nacistinės Vokietijos užsienio reikalų ministras Joachimas Ribbentropas pasirašė dvišalę nepuolimo sutartį. Sutarties slaptais protokolais taip pat buvo pasidalinta įtakos zonomis Vidurio ir Rytų Europoje – Maskvai teko Suomija, Estija, Latvija, rytinė Lenkijos dalis ir Besarabijos regionas, tuo tarpu Vokietijai liko vakarinė Lenkijos dalis ir Lietuva. Po 11 dienų, jau prasidėjus Antrajam pasauliniam karui slaptieji protokolai buvo pakoreguoti: Vokietijai liko didesnė Lenkijos dalis, tuo metu Lietuva perduoda sovietų įtakos zonai, išskyrus dalį Suvalkijos – šią teritoriją SSRS iš Vokietijos nupirko 1941 m. už daugiau nei 7 mln. dolerių.

1989 m. rugpjūčio 23 d., minint 50-ąsias Molotovo-Ribbentropo pakto metines, daugiau kaip 2 mln. Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų rankomis susikibo į gyvą grandinę, sujungusią Vilnių, Rygą ir Taliną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi