Lietuvoje

2019.11.20 15:41

Opozicijos iškviestas Narkevičius apie kelionę į Abu Dabį: nebuvo laiko net miesto pamatyti

atnaujinta 16.54
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.11.20 15:41

Nemalonumų sulaukęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius trečiadienį galiausiai ryžosi susitikti su Seimo opozicija. Anksčiau vengęs susitikti su pavienėmis frakcijomis, ministras galiausiai susitiko su konservatorių, socialdemokratų ir liberalų frakcijomis. „Aš nevengiau ir nevengsiu ateityje susitikimų“, – opoziciją tikino ministras.

Kalbėdamas apie kelionę į Abu Dabį, J. Narkevičius sakė, kad keliauti nutarė savaitę prieš konferenciją, o kelionė buvo suplanuota dar buvusio ministro Roko Masiulio.

„Paaiškėjo, kad tai rimtesnio pobūdžio renginys, vienas į ketverius metus. <...> Dėl to pranešimo. Jis buvo numatytas viceministro skaityti, tai taip ir buvo“, – sakė ministras, pridurdamas, kad nemato jokios problemos. Tiesa, jis teigė, kad norėjo pats kalbėti konferencijoje, tačiau „organizaciškai tai nepavyko“.

Svarstydamas, ar vertėjo vykti, ministras teigė, kad tai buvo naudinga, nes galėjo susitikti aukščiausio rango politikais. Su jais kalbėta apie bendradarbiavimą, o visuose susitikimuose dalyvavo ir ambasadorius. Jis įvardijo konkrečią aptartą temą – skrydį tarp Vilniaus ir Dubajaus. Taip pat teigė, kad kalbėta apie Dubajuje rengiamą „Expo 2020“, Klaipėdos uostą.

„Nebuvo laiko net miesto pamatyti“, – sakė ministras.

Liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen tiesiai šviesiai paklausė J. Narkevičiaus, ar jis svarsto, kas galėtų užimti jo vietą. Į tai J. Narkevičius atsakė: „Aš nesvarstau, gal jūs svarstote.“ Neatsakė jis ir į klausimą, kiek balų vertina savo darbą, sakydamas, kad vertina ne balais, o darbais.

Opozicijos atstovai ministro klausė, kiek iš viso buvo tokių vakarienių, kaip Abu Dabyje, kai sąskaitos apmokėtos ministerijai pavaldžių įstaigos lėšomis. Pats J. Narkevičius teigė ne kartą už vakarienes mokėjęs savo lėšomis, bet kiek neapmokėtų vakarienių turėjo – neatskleidė.

Mišrios Seimo narių grupės narė Aušrinė Armonaitė kalbėjo, kad Abu Dabyje vykusi konferencija buvo susijusi su dirbtiniu intelektu, tačiau J. Narkevičiaus planuotas pranešimas buvo apie kelių priežiūrą. Ji klausė J. Narkevičiaus, ar šis sutinkantis, kad toks vizitas buvo žalingas Lietuvai: „Jūs važiavote skaityti pranešimo apie dirbtinį intelektą, bet skaitė viceministras ir pranešimas buvo apie kelių priežiūrą.“

„Aš kalbėjau, kad buvo organizaciniai nesklandumai, dėl kurių mes viešai kalbėjome. Ne tik apie vakarinės apmokėjimo. <...> Aš manau, kad vizitas buvo naudingas“, – sakė ministras.

J. Narkevičius sulaukė kritikos ir iš prezidento Gitano Nausėdos. Šis teigė, kad ministras sukėlė „jovalą“. Konservatorius Justas Džiugelis citavo šalies vadovą ir klausė J. Narkevičiau, kaip šis ketina spręsti Lietuvos pašto ir finansavimo jo vienmandatei apygardai klausimus.

„Jūsų klausime yra neteisingi teiginiai. Kiekvienas gali skirtingai interpretuoti „jovalą“. Aš kalbėjau, kas sukelia tą „jovalą“. Mes turime skirtingas nuomones. Pašto reorganizacijoje „jovalas“ nesukeltas. <...> Vedama prie to, kad situacija būtų dar labiau komplikuota, bet mes veikiame pagal nustatytą planą“, – kalbėjo J. Narkevičius, tikindamas, kad nebuvo siekiama politizuoti Lietuvos pašto valdybos.

Trauktis neketina

Po susitikimo atsakinėdamas į žiniasklaidos klausimus ministras buvo lakoniškas. Paklaustas, kaip kuops ministro minimą „jovalą“, J. Narkevičius atsakė: „Dirbsim.“

Politikas kalbėdamas apie Lietuvos pašto situaciją sakė, kad buvo veikiama pagal labai smulkų ir konkretų planą, pagal kurį pirmiausia buvo paskelbtas konkursas nepriklausomiems valdybos nariams atrinkti. Jis teigė iš karto pradėjęs procedūras, kad nauji laikini valdybos nariai gautų reikiamas pažymas.

„Mes kiekvieną dieną bendraujame su bankų atstovais, su kitų institucijų darbuotojais, bendraujame ir buvome susitikę su pašto vadovybe, taigi procesas yra absoliučiai valdomas“, – tikino ministras.

Kalbėdamas apie sulauktą kritiką, J. Narkevičius sakė veiksmais parodęs, kad ministerijoje vykdo tvarkos, kurios iki šiol nebuvo, peržiūrą. Taip pat ketinama vykdyti pavaldžių įmonių auditą. Ministras teigė į visas vakarienes, apie kurias skelbta, žiūrėjęs kaip į darbinius susitikimus.

„Mano klaida, kad nesigilinau į procesų organizavimą šitų sunkių, reikšmingų delegacijų“, – sakė J. Narkevičius.

Paklaustas apie pietuose dalyvavusią dukrą, jis sakė: „Tai yra neetiška. Tai vyko prieš metus, buvo svarstomas tarp Lietuvos pašto ir Lenkijos pašto. Mūsų su dukra pastangomis buvo stengiamasi išleisti jubiliejinį, pirmą kartą, kuris buvo išleistas, Trakų Dievo motinos globėjos ženklą pašto.“

Trečiadienį paaiškėjo, kad J. Narkevičiui skirtame Seimo viešbutyje gyveno ir jo dukra. Netrukus po tokios žinios ministras buto Seimo viešbutyje atsisakė. Paklaustas, kodėl priimė tokį sprendimą, jis sakė, kad jau anksčiau reikėjo tai padaryti, nes jam jo nebereikėjo.

Opozicijos raginamas atsistatydinti ministras sakė vertinantis prezidento poziciją, tačiau teigė, kad yra „tam tikri asmenys, kurie yra suinteresuoti jo atsistatydinimu“. Visgi trauktis J. Narkevičius kol kas, panašu, neketina.

Opozicija ragina trauktis

J. Narkevičių į susitikimą iškvietę opozicijos atstovai po posėdžio komentavo, kad interpeliaciją surengti vargu ar pavyktų, nes opozicijai trūktų balsų. Todėl jie ragina ministrą patį priimti „džentelmenišką“ sprendimą ir pasitraukti.

„Tikėjomės, kad ministras išsklaidys abejones, ar išsklaidė – akivaizdu, kad ne. Juolab, toks keistas reagavimas į prezidento kritiką, viešų ir privačių interesų supainiojimas. Iš kitos pusės, net žmogiškai gaila to žmogaus, bet akivaizdu, kad žmogus nesupranta, kad atsidūrė visiškai ne savo vietoje“, – sakė opozicijos lyderis Julius Sabatauskas.

Posėdyje ministro paklaususi, kas galėtų jį pakeisti, V. Čmilytė-Nielsen žurnalistams sakė, kad tai buvo užuomina, tačiau ministras į ją nesureagavo. Politikė teigė, kad jau yra akivaizdu, jog tie pažadai, su kuriais atėjo valdantieji, kurių atstovas yra ministras, neįgyvendinti: „Aukštos etikos, aukštos moralės, skaidrumo, profesionalumo pažadai dūžta. Šiandien ministras yra simbolis tų dūžtančių pažadų. Iš jo pakankamai nerišlių, neaiškių atsakymų dar kartą tuo įsitikinome.“

Konservatorius Jurgis Razma priminė, kad dar skiriant ministrus buvo sakoma, jog dėl to, kad Lenkų rinkimų akcijai-krikščioniškų šeimų sąjungai atiduodamos dvi itin svarbios – Susisiekimo ir Vidaus reikalų – ministerijos, kils problemų, nes šie politikai nebuvo pasiruošę pareigoms.

„Vienu atveju turime Alytų, kur ministrei neparodžius ryžto, atsakomybės ir nepaskelbus ekstremalios padėties šalies mastu yra labai skaudžios pasekmės. Kitu atveju matome vis didėjančią sumaištį susisiekimo sektoriuje ir ministrą, nesugebantį to suvokti“, – sakė J. Razma.

Lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) deleguotą J. Narkevičių nemalonumai pasivijo iš Jungtinių Arabų Emyratų. Ten jis turėjo skaityti pranešimą, tačiau pats to nedarė ir pavedė pranešimą skaityti viceministrą. Be to, jo kelių šimtų eurų vertą vakarienę ten apmokėta iš mokesčių mokėtojų pinigų.

Nemažai klausimų kilo ir dėl ministro sprendimo paleisti Lietuvos pašto valdybą. Galiausiai, Seimo narys Bronislovas Matelis paskelbė, kad J. Narkevičiaus dukra gyveno Seimo viešbutyje, kuriame būstą gavo pats ministras, nes neturi gyvenamosios vietos Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt