Lietuvoje

2019.11.20 14:02

Narkevičius vertina prezidento kritiką, tačiau įžvelgia prieš save organizuotą puolimą

atnaujinta 15.10
Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.11.20 14:02

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad kalbėsis su premjeru, jei susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius per artimiausias savaites neištaisys savo sprendimų.

Šalies vadovo teigimu, ministras sukėlė jovalą, kurį dabar turi išvalyti. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradėjo tyrimą ir aiškinsis, ar ministro pietūs už valstybės įmonių lėšas nekelia interesų konflikto.

„Ministras ir pietumis, ir kita veikla sukėlė tokį jovalą, kad dabar turėtų tą patį jovalą ir išvalyti. Aš kol kas dar suteikiu jam tam tikrą pasitikėjimo kreditą, kad jis mėgintų susitvarkyti, ką jis yra pridirbęs, bet jei per artimiausias savaites to nepavyks padaryti, tikrai sėsime su premjeru ir kalbėsimės iš esmės“, – sakė prezidentas.

Savo ruožtu kritikos sulaukęs ministras sako, kad ją vertina, tačiau prabrėžia įžvelgiantis viešai organizuotą puolimą.

„Aš tikrai vertinu prezidento išsakytą poziciją, suprantu, kad kitos tikėtis būtų keista tikėtis, po to, kai yra vykdomas toks viešasis organizuotas puolimas. Taigi, tikrai vertinu prezidento išsakytą poziciją“, – kalbėjo J. Narkevičius.

Tiesa, ministras nesutiko su trečiadienio rytą pasirodžiusia informacija, kad jo dukra galimai gyveno Seimo viešbutyje. Ministro tvirtinimu, dukra ten nuolat negyveno, be to, buvo sudaryta nuomos sutartis ir mokėti mokesčiai.

„Pagal nustatytą tvarką, ji pastoviai ten negyveno, bet, jeigu pasižiūrėsite Seimo nuomos sutartį, mokėjo visus mokesčius – yra įrašyti Seimo nariai ir jie turėjo ten būti, bet mes pastoviai ten negyvenome“, – LRT TELEVIZIJAI pasakojo ministras.

Politologas: tai parodo ministro politinę kultūrą

Stebėtojai kalba, kad J. Narkevičius turėtų jaustis ramus, esą prezidentas iki biudžeto priėmimo jo tarsi nejudina, o ir premjeras Saulius Skvernelis nesiima vertinti ministro politinių žingsnių.

Vertindamas švelnias prezidento ir premjero reakcijas į susiklosčiusią situaciją, politologas Bernaras Ivanovas sako, kad tokia pozicija yra labai keista, esą šiuo metu ministras yra parodomas ne iš pačios geriausios pusės.

„Prezidentas sako, kad jis (ministras – LRT.lt) susitvarkytų jovalą. Vadinasi, dalis to jovalo gula ir ant kitų institucijų. Nesuprantama, kad tokiu būdu diskredituojama ne tik ministerija, bet ir valdžia.

Kai buvo formuojama Vyriausybė, daugelis ekspertų įspėjo, kad paskiriami ministrai ir būtent šis ministras gali sukelti tokią situaciją, todėl koalicija, Ramūnas Karbauskis ir visi, kurie delegavo šį ministrą, turėtų prisiimti atsakomybę“, – pabrėžia B. Ivanovas.

Pasak pašnekovo, sistemos problemas sprendžia ne akibrokštai, bet atitinkama reakcija: „Jei sistema nesugeba apsivalyti, ji yra toliau nuodijama.“

Anot B. Ivanovo, pastarieji įvykiai demonstruoja ministro negebėjimą atskirti viešų ir privačių interesų bei jo politinę kultūrą.

„Tai rodo negebėjimą buitiniuose dalykuose atskirti to, kas yra valstybės, o kas yra asmeniška. Mes ir toliau stebime politinės kultūros degradaciją. Šie epizodai bado akis“, – kalba politologas.

J. Narkevičius sako, kad už savo maitinimo išlaidas Abu Dabyje ir Minske jau susimokėjo. Jis pripažįsta, kad tai padarė tik sulaukęs išankstinių vertinimų ir kritikos viešojoje erdvėje. B. Ivanovas sako, kad tokie ministro veiksmai verčia abejoti jo kompetencija.

„Pabandykime įsivaizduoti, kaip operacinėje atrodo pirmakursis medicinos studentas, kuris nieko nemoka, bet bando kabutėse taisyti klaidas. Politinės veiklos prasme aukų tarsi nėra, bet tokia analogija yra tikrai tinkama, kai abejones keliančių kompetencijų žmogus paskiriamas vadovu. Kyla klausimas, kokiais motyvais vadovaujantis jis buvo deleguotas“, – svarsto politologas.

Politologas viliasi, kad į šią situaciją labiau sureaguos ir visuomenė.

„Jeigu visuomenė parodytų savo poziciją, tada ši situacija būtų sprendžiama ryžtingiau“, – tikina LRT RADIJO pašnekovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt