Lietuvoje

2019.11.20 13:29

Tomaševskis tikina neturįs sąsajų su jokiomis ambasadomis

atnaujinta 13.41
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.11.20 13:29

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Valdemaras Tomaševskis tyrimą dėl parlamentarės Irinos Rozovos ryšių vadina politiniais žaidimais. Jis tikino nepalaikantis jokių ryšių nei su Rusijos, nei su kitomis ambasadomis.

Apie tai trečiadienį V. Tomaševskis kalbėjo, liudydamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, atliekančio tyrimą dėl LLRA-KŠS frakcijos parlamente narės I. Rozovos ryšių su Rusijos diplomatais, posėdyje.

Jis teigė girdėjęs apie I. Rozovos istoriją, tačiau į ją nesigilino. V. Tomaševskis teigė kalbėjęs su pačia I. Rozova apie tai, kodėl ji neteko leidimo susipažinti su slapta informacija ir kodėl jos atžvilgiu buvo pradėtas tyrimas.

„Nieko rimto nepastebėjau“, – pokalbį su I. Rozova prisiminė LLRA-KŠS lyderis.

NSGK narys Laurynas Kasčiūnas priminė V. Tomaševskiui 2014 m. istoriją, kai Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai susisiekė su V. Tomaševskiu ir pasikvietė jį pokalbiui, tačiau politikas atsisakė vykti į VSD. Parlamentaras klausė V. Tomaševskio, kodėl jis taip pasielgė.

„Aš neatsisakiau. Į mane kreipėsi kažkoks darbuotojas ar specialistas. Pasakiau, kad jei nori susitikti, tai aš esu viešas asmuo, tai gali atvažiuoti į Seimą ir susitikti“, – tikino V. Tomaševskis.

V. Tomaševskis teigė nesusipažinęs su VSD pažyma apie I. Rozovą. Apie motyvus, kodėl I. Rozovai nebuvo leista susipažinti su slapta informacija, V. Tomaševskis sakė sužinojęs iš žiniasklaidos.

„Padariau išvadą, kad čia nieko rimto, kad tai yra politiniai žaidimai, siekiant nukreipti dėmesį į tariamą, naują skandalą, kad nebūtų kalbama apie „MG Baltic“ skandalą“, – savo nuomonę pateikė politikas.

Jis teigė manantis, kad konservatoriai I. Rozovos istoriją bando panaudoti savo rinkėjų mobilizavimui.

V. Tomaševskis, paklaustas, ar jis, ar LLRA-KŠS palaiko ryšius su Rusijos ar kitomis ambasadomis, tvirtino, kad su jokiomis ambasadomis, su jokiais diplomatais ryšių nepalaiko.

„Neturiu jokių sąsajų ar santykių su bet kokia ambasada“, – tvirtino V. Tomaševskis.

V. Tomaševskis, paklaustas, ar jis, I. Rozova yra dalyvavę kokiose nors susitikimuose su Rusijos Federacijos atstovais, prisiminė prieš 15-ka metų susitikęs su vienu Rusijos konsulu.

„Bet aš jokių klausimų neaptarinėjau ir neaptarinėsiu, nes visas (partijos – LRT.lt) strategijas pats darau“, – akcentavo V. Tomaševskis.

„O I. Rozova net nekviečiama į ambasadas. Visi kviečiami, ten pilna Seimo narių, o mes nekviečiami“, – savo ruožtu pridūrė LLRA-KŠS pirmininkas.

Dėkoja Dievui, kad pavyko „įrodyti nesąmonę“

Maždaug apie valandą NSGK posėdyje užtrukęs V. Tomaševskis žurnalistams teigė atsakęs į daug klausimų. Jis kartojo, kad viena partija pasitelkė NSGK tyrimą, kad mobilizuotų savo rinkėjus.

„Manau, kad buvo labai daug atsakyta į klausimus – po aiškiai ir daug parlamentarams. Deja, viena partija, aišku, daro tam tikrą „piarą“ ir mobilizuoja savo elektoratą, bet argumentų jokių neturi. Ir tai buvo įrodyta. Dėkoju Dievui, kad mums pavyko įrodyti visą šitą nesąmonę. Čia yra niekai. Tai yra politinis puolimas, nieko daugiau“, – komentavo LLRA-KŠS vadovas.

V. Tomaševskis teigė įžvelgiantis „įdomią situaciją“, kai I. Rozovą apklausinėja tie, kurie esą susiję su verslo struktūromis, su koncernu „MG Baltic“.

„Kad ji kažkur susitiko Klaipėdoje su konsulu arba kad jai buvo grąžinta 30 litų už kelionę, tai ten ji net nebuvo Seimo narė, tai normali praktika – už kelionę grąžinami pinigai visuomenininkams. Tai daroma ir visose kitose organizacijose“, – aiškino V. Tomaševskis.

Abejoja ryšiais su Rusijos diplomatais

Galimai riziką nacionaliniam saugumui keliančius I. Rozovos kontaktus NSGK pradėjo aiškintis po to, kai Rusų aljanso narė, Seime dirbanti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijoje, šių metų birželį išvyko dalyvauti į Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesiją Gruzijoje. Šiame ortodoksų forume pasakyta Rusijos Dūmos atstovo kalba iššaukė masinius protestus šalyje. VSD tikina ši asamblėja yra išnaudojama Rusijos užsienio politikos tikslams įgyvendinti, o Lietuvos politikų dalyvavimas joje yra rizikos veiksnys.

2017-siais Seimo LLRA-KRŠS frakcijos narei I. Rozovai baigėsi leidimo dirbti su įslaptinta informacija terminas, parlamentarė prašė jį pratęsti. Pernai sausį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį VSD informavo, kad prieštarauja, jog I. Rozovai būtų išduotas toks leidimas, nes politikė nuslėpė kai kurią savo veiklą.

„2012 m. su Rusijos Federacijos diplomatais […] buvo tariamasi dėl susitikimų, kurių metu buvo aptariamos Seimo narės I. Rozovos atstovaujamo Rusų aljanso rinkimų programos nuostatos, rinkimų prognozės ir rezultatai. [...] Skirtingais laikotarpiais su Rusijos Federacijos diplomatais buvo aptariamos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, aptariamos iniciatyvos dėl galimybės jungtis su Lietuvos rusų sąjunga, Rusų aljanso Vilniaus skyriaus steigimo klausimai. [...] Su Rusijos federacijos diplomatais buvo tartasi dėl finansinės paramos Rusų aljanso rinkimų agitacijai, taip pat dėl užsakomųjų straipsnių finansavimo“ – rašoma VSD pateiktame rašte dėl Seimo narės I. Rozovos patikimumo.

VSD duomenimis, I. Rozova neformaliai bendravo ir su Klaipėdoje rezidavusiu Rusijos konsulu V. Malyginu, kuris tais pačiais 2014-siais išprašytas iš Lietuvos už šnipinėjimą.

„Atkreiptinas dėmesys, kad 2014-aisiais vasario 26 d. VSD pareigūnas buvo susitikęs su Seimo nare I. Rozova. Susitikimo metu Seimo narė I. Rozova buvo informuota apie galimus užsienio žvalgybos ir saugumo tarnybų interesus bendraujant su Lietuvos politikais. [...] VSD disponuoja įslaptinta informacija, kuri patvirtina Seimo narės I. Rozovos kontaktus su Rusijos Federacijos diplomatinio korpuso atstovais po 2014 vasario 26 dienos“, – toliau rašoma VSD rašte.

NSGK nutarė inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl I. Rozovos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt