Lietuvoje

2019.11.19 17:48

Politologui kyla klausimų dėl prezidentūros noro bendradarbiauti su Baltarusija

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.19 17:48

Prezidentūroje trečiadienį įvyko susitikimas, kuriame šalies politikai aptarė Lietuvos santykius su Ukraina ir Baltarusija. Politologai giria šalies vadovo norą tartis su partijomis dėl užsienio politikos, tačiau pasigenda aiškesnio turinio.

„Esminis klausimas – kiek yra čia viešųjų ryšių, kiek yra bandymas legitimizuoti savo poziciją, tačiau niekas negalėjo pasakyti, kas naujo ir konkretaus turinio prasme, ar bus tęsiama užsienio politika“, – LRT TELEVIZIJAI sako politologas Vytis Jurkonis.

Spaudos konferencijoje žurnalistų paklausta, kaip konkrečiai bus mezgamas Lietuvos dialogas su Baltarusija, prezidento patarėja sakė, kad šios savaitės pabaigoje Lietuvoje viešės Baltarusijos vicepremjeras Igoris Petrišenko, dalyvausiantis XIX a. sukilėlių vadų palaidojimo ceremonijoje.

V. Jurkonis tikina, kad vicepremjeras Baltarusijoje – nėra itin aukšto rango pareigūnas. Susitikimas, anot jo, taip pat kelia klausimų – kodėl, pavyzdžiui, iš lenkų pusės atstovai dalyvauja aukščiausiu lygmeniu, buvo išsiųsti net asmeniški kvietimai, o Baltarusijai buvo išsiųsta nota.

„Bijau, kad baltarusiai galėtų tuo dar pažaisti. Valstybės vadovas gali kalbėti tai, ką nori. Manau, kad dar sulauksime strėlių į šitą pusę“, – mano V. Jurkonis.

Po susitikimo parlamentarai ir ministrai teigia sutarę dėl principinių pozicijų, kad reikėtų megzti dialogą su Baltarusija, tačiau neperžengiant „raudonųjų linijų“ – Astravo AE ir žmogaus teisių klausimo.

„Deja, bet pokyčių Baltarusijoje nematau. Esminis klausimas, kurį reikėtų užduoti prezidentūrai, ar jie žino bent vieną atvejį, kuomet Baltarusija per 10 metų buvo geranoriška kaimynė. Daugiau pavyzdžių būtų, kur susilaukta nepagrįstų replikų, priekaištų, net šantažo. Kol kas žiūrint į faktus – geranoriškumo nedaug. Pragmatiškumo yra – investicijos į Klaipėdos uostą, bet tai abipusiai naudingas dalykas“, – sako V. Jurkonis.

Užsienio politikos formuotojai Vyriausybėje ir Seime sako, kad Lietuva nori atnaujinti dialogą ne dėl to, kad Baltarusijoje kas nors pasikeitė į gera. Užsienio reikalų ministras sako nežinantis, ar bus geriau, bet tikina, kad blogiau nebus.

„Pačioje Baltarusijoje vargu ar kas nors esmingai pasikeitė, ypatingai kalbant apie paskutinius parlamento rinkimus, mes ten nematome pokyčių. Bet matome ir didžiulį spaudimą tai šaliai iš Rytų kaimynės, jau sakiau, kad mums – nacionalinis interesas, kad ji išliktų kiek įmanoma nepriklausoma.

Pasikeitė mūsų taip pat ir strateginių sąjungininkų taktika, jeigu įvardinsim JAV, kurie turėjo santykių izoliaciją, dabar tas požiūris yra iš esmės pakitęs – mes turim į tai atsižvelgti“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Susitikime su G. Nausėda dalyvavo premjeras Saulius Skvernelis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Vyriausybės atstovas Deividas Matulionis, užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, krašto apsaugos viceministras, susisiekimo ir energetikos ministrai, parlamentarai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Juozas Bernatonis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Dainius Gaižauskas.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Žinios. Mitinge prie savivaldybės ugniagesiai reikalauja didesnio atlygio ir atnaujinti automobilių parką
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt