Istorijos

2019.11.19 20:21

Lietuvių klubo Londone prezidentas: mano srityje niekas apie Lietuvą negalvoja ir nežino

Giedrė Čiužaitė, Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJO projektas „4 milijonai", LRT.lt2019.11.19 20:21

„Reiktų džiaugtis, jei dar sugeba atskirti, kad mūsų sostinė yra Vilnius, o ne Ryga. Iš asmeninės patirties tai žinau. Daugelis mano draugų anglų nieko nėra girdėję apie Lietuvą. Niekada joje nėra buvę“, – LRT RADIJUI pasakoja Londono Sičio lietuvių klubo prezidentas Marius Raugalas, beveik prieš dešimtmetį atvykęs į Jungtinės Karalystės sostinę.

Atvykęs į Londoną M. Raugalas pradėjo dirbti bankininkystės srityje. Pakeitęs 4 darbovietes, šiuo metu įsitvirtino rinkos tyrimų įmonėje, savo padalinį turinčioje ir Lietuvoje.

Didžiojoje Britanijoje turbūt nerasime žmogaus, kuris būtų nediskutavęs apie „Brexitą“. Jo priešininkus išstojimas iš Europos Sąjungos (ES) neramina, o šalininkai džiaugiasi tokiu sprendimu ir „Brexito“ nori kuo greičiau. Veiklus emigrantas iš Lietuvos jaučiasi ramus ir dėl to galvos nesuka.

„Mano atveju tas poveikis bus daug mažesnis, nes dirbu su virtualiomis paslaugomis. Kompanija, kurioje dirbu, yra globali, teikia paslaugas visame pasaulyje. Žinoma, ta nežinomybė (dėl Brexito – LRT.lt) niekam nepadeda, tačiau per darbinius pokalbius net nepamenu, ar esame apie tai užsiminę“, – sako M. Raugalas.

Jis pastebi, kad Lietuvoje dėl „Brexito“ keliama panika. „Ir čia ji keliama, tačiau tos teisės (gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje – LRT.lt) ES piliečių, tarp jų ir lietuvių, yra garantuotos. Bet kokiu atveju likti ir gyventi galėsime tie, kurie čia atvažiavo legaliai. Didesnė nežinomybė, manau, tiems, kurie dar tik galvoja atvažiuoti ateityje, po išstojimo (iš ES – LRT.lt). Bus taikomos naujos imigracijos taisyklės, kurios dar nėra visiškai aiškios. Tas labai atbaido naujai atvykstančiuosius, – teigia Londono Sičio lietuvių klubo prezidentas. – Dėl to emigracija iš Europos yra ženkliai sumažėjusi“.

Paklaustas, ar lietuviai yra vertinami tokiose kompanijose kaip geri darbuotojai, Londono lietuvis atsako, kad pažangiose kompanijose darbuotojų tautybei dėmesio skiriama labai mažai. „Tavęs to net nepaklaus (kokia tautybė – LRT.lt), mat tai yra gan jautri tema. Vengiant diskriminacijos, net per darbo pokalbius, turbūt, tavęs nepaklaus, iš kokios tu esi šalies, nes tai galėtų suponuoti atsaką: o kodėl tai turėtų būti svarbu? Juk iš tiesų tai neturi būti svarbu“, – tikina rinkodaros kompanijoje dirbantis lietuvis.

Lietuva save pristato kaip valstybę, kuri gali pasiūlyti galimybių naujiems startuoliams, dirbantiems su virtualiomis paslaugomis. M. Raugalas sako, kad tai siaura sritis, o Lietuva yra vis dar labai mažai kam girdėta šalis. „Tai labai nišinė sritis, tad apie tai retai kada pakalbėsi su kokiu anglu. O mano darbo sferoje, kaip ir daugelyje kitų sričių, niekas apie Lietuvą negalvoja ir nieko apie ją nežino, – tiesiai šviesiai sako emigrantas. – Reiktų džiaugtis, jei dar sugeba atskirti, kad mūsų sostinė yra Vilnius, o ne Ryga. Iš asmeninės patirties tai žinau. Darbo kolegos apie Lietuvą beveik nieko nežino“.

Vis tik, pasak Mariaus, kai kuriuos darbo draugus su savo gimtąja šalimi teko supažindinti. Jam pavyko savo kolegas savaitei atsivežti į Vilnių, laimėjus „Go Vilnius“ (sostinės turizmo ir verslo plėtros agentūra – LRT.lt) organizuotą konkursą „Workation Vilnius“. „Tokiu būdu apie mūsų šalį sužinoma daugiau. Tačiau daugelis mano draugų anglų nieko nėra girdėję apie Lietuvą. Niekada joje nėra buvę. Žino gal tik tai, kad esame kažkur Rytų Europoje, kažkur ten, kartu su Latvija ir Rusija...“, – teigia Londono lietuvis.

Pasak jo, Lietuvos žinomumą stipriai riboja jos dydis, tačiau gerai tai, kad Lietuva sėkmingai pradeda koncentruotis į tam tikras pažangias sritis. „Negali tokia maža šalis būti geriausia pasaulyje dešimtyje skirtingų sričių. Reikia koncentruotis į kokią tai sritį ir Lietuva tai sėkmingai daro – vysto gyvybės mokslus, lazerių technologijas, finansinių technologijų sektorių. Tokiu būdu galima išsiskirti ir turėti konkurencinį pranašumą, vien todėl, kad į tą sritį dedame daug daugiau pastangų, laiko ir investicijų.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt