Lietuvoje

2019.11.19 11:43

430 eurų uždirbantys savivaldybių ugniagesiai nerimauja dėl Kalėdų: pinigų algoms išmokėti neužteks

atnaujinta 11.54
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.11.19 11:43

„Gėda, gėda, gėda!“ – šiais šūksniais antradienį savivaldybių ugniagesiai protesto akcijoje norėjo atkreipti Vyriausybės dėmesį. Protesto akciją surengę ugniagesiai neslepia, kad išgyvena labai sunkų periodą, mat jų technika yra pasenusi, algos itin mažos, o valdžia nevykdo įsipareigojimų, tad Kalėdas ugniagesiai gali pasitikti be atlyginimų.

Antradienio rytą prie Vyriausybės rūmų susirinko didžiulis būrys savivaldybių ugniagesių, kurie reikalavo valdžios atstovų laikytis įsipareigojimų, labiau rūpintis savivaldybių ugniagesiais.

Ugniagesių profsąjungos atkreipia dėmesį, kad šiemet savivaldybių ugniagesiams gelbėtojams buvo numatyta beveik 24,8 mln. eurų, nors finansavimo poreikis buvo 27 mln. eurų. Profsąjungų teigimu, kitąmet savivaldybių ugniagesiams reikėtų 32 mln. eurų, nors biudžete numatyti 27 mln. eurų.

LRT.lt kalbintas Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Algis Lisauskas pabrėžė, kad savivaldybių ugniagesiai Kalėdas gali pasitikti be algų.

„Šiems metams mums neskirta 2,6 milijono eurų. Reiškia, kad gruodžio mėnesį mes negalėsime ugniagesiams sumokėti atlyginimų“, – pažymėjo A. Lisauskas.

Jo teigimu, šiuo metu savivaldybių ugniagesys vidutiniškai į rankas uždirba 430 eurų per mėnesį.

Pasak A. Lisausko, jei Vyriausybė ir toliau nevykdys įsipareigojimų, tai yra neskirs savivaldybių ugniagesiams tiek lėšų, kiek buvo sutarta, savivaldybių ugniagesių sistema gali iš viso žlugti.

„Mūsų technika sena, prastas aprūpinimas. Jeigu mes taip ir toliau eisime šia linkme, savivaldybių ugniagesiai bus sunaikinti. Mes sakome: „Stop, gana, reikia dėmesio savivaldybių ugniagesiams.“ Norime atkreipti Vyriausybės, visuomenės dėmesį į save. Savivaldybių ugniagesiams reikia pagalbos“, – kalbėjo A. Lisauskas.

Antradienį į protesto akciją prie Vyriausybės atvyko savivaldybių ugniagesiai iš Žemaitijos krašto, iš Joniškio, iš Šiaulių ir kitų šalies regionų. Vinco Kudirkos aikštėje buvo pastatytas senas tarnybinis ugniagesių automobilis. Patys ugniagesiai vilkėjo uniformas.

Protestuotojų rankose galima buvo išvysti plakatus su užrašais „Važiuoju vienas, kaip gesinti?“, „Kaip išgyventi iš 450 Eur?“, „Kodėl ugniagesiams reikia prašyti pinigų algoms kaip išmaldos?“, „Vyriausybe, kodėl atimi pagalbos viltį iš kaimo gyventojų?“ Protesto metu skambėjo dainos apie ugniagesius. Susirinkusieji skandavo „Gėda!“

Piktinasi įsipareigojimų nevykdymu

Anot A. Lisausko, pagal nacionalinę kolektyvinę sutartį, nuspręsta, kad kitąmet bus didinamas ugniagesių pareiginės algos koeficientas nuo 3,38 iki 4 ir bazinis dydis – nuo 173 iki 176 eurų.

„Ugniagesiai turėtų ženkliai pajusti atlyginimo dydį, bet kitiems metams biudžete tam nėra numatyti pinigai“, – apie keistą valdžios elgesį kalbėjo A. Lisauskas.

Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas teigė kreipęsis į Vyriausybę, į vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę, į finansų ministrą Vilių Šapoką, tačiau gavo tik oficialius atsakymus, kuriuose nurodoma, jog ugniagesių problemos „bus sprendžiamos“.

A. Lisauskas tikina, kad ir toliau mėgins inicijuoti, vystyti dialogą su Vyriausybe, tačiau kartu neatmeta, jog savivaldybių ugniagesiai gali streikuoti.

„Yra tokios priemonės kaip streikai. Aišku, mes to nenorime, nes nukentės žmonių saugumas. Galbūt imsimės pasyvaus streiko – budės po vieną ugniagesį. Kažko tikrai imsimės. Galbūt imsimės ir bado akcijos“, – aiškino ugniagesių atstovas.

Savivaldybių ugniagesiai taip pat reikalauja laikytis Vyriausybės patvirtintų taisyklių, kuriose numatyta, kad kiekvienoje savivaldybių ugniagesių komandoje prie automobilinės cisternos būtų priskirti ne mažiau kaip du žmonės, dirbantys keturiomis pamainomis.

Ugniagesių atstovų teigimu, pagal dabar suteiktą etatų skaičių yra užprogramuojami ugniagesių viršvalandžiai, kuriems apmokėti lėšų neskiriama.

Atkreipė dėmesį, kad pamirštamas aprūpinimo klausimas

Savivaldybių ugniagesius atvykusi palaikyti Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė žurnalistams sakė, kad viena didžiausių problemų – itin mažos savivaldybių ugniagesių algos.

„Jie dirba gana sudėtingą darbą už minimalų darbo užmokestį. 2019 metų savivaldybių ugniagesių darbo užmokestis buvo vos didesnis negu minimali alga. Dabar, pagal esamą finansavimą, šiais metais matome, kad Kalėdos ugniagesiams gali būti labai kuklios, nes tų pinigų, kurie skirti iš valstybės biudžeto, gali nepakakti sumokėti jų darbo užmokesčiui“, – tikino ji.

L. Soščekienė, kurią ugniagesiai apvilko ugniagesio skyrininko uniforma, teigė palaikanti protestuotojus. Ji, kaip ir A. Lisauskas, tikino norinti priminti Vyriausybei apie tai, kad duotus įsipareigojimus būtina vykdyti.

„Žiūrėdami į tą biudžetą, kuris yra pateiktas 2020 metams, kokio prašė Vidaus reikalų ministerija ir kokį skiria Finansų ministerija, mes suprantame, kad tų pinigų tikrai neužteks įsipareigojimams vykdyti. Taigi esame čia, kad primintume mūsų premjerui, mūsų Vyriausybei, kad prisiimtus įsipareigojimus reikia vykdyti“, – akcentavo L. Soščekienė.

Kalbėdama apie savivaldybių ugniagesių bėdas, ji atkreipė dėmesį ir į kitą problemą. Anot L. Soščekienės, nors savivaldybių ugniagesių algos labai mažos, tačiau valdžia yra labai apleidusi ir kitą sritį.

„Ekipuotė, transportas – čia jau yra kiti klausimai. Ši sistema yra labiausiai nuskriausta. Kiek buvo Vyriausybių, valdžių, visas lėšas skirdavo darbo užmokesčiui, o daiktams, paslaugoms lėšų skiriama labai mažai“, – pabrėžė L. Soščekienė.

Viceministras: pinigų yra tiek, kiek yra

Savivaldybių ugniagesių protesto akcijoje prie Vyriausybės apsilankė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, „valstiečių“ atstovas Valius Ąžuolas. Pabendrauti su protestuotojais atvyko ir vidaus reikalų viceministras Česlovas Mulma.

Jis, žurnalistų paklaustas, kodėl nei šiais metais, nei kitąmet nebus įvykdyti įsipareigojimai, duoti savivaldybių ugniagesiams, buvo lakoniškas.

„Pinigų yra tiek, kiek yra. Vidaus reikalų ministerija nuolat, kiekvienais metais, remdamasi esančia ir galiojančia tvarka, teikia poreikius Vyriausybei per Finansų ministeriją.

Čia pinigai yra tokie, kokie jie yra. Šiandien reikia išgyventi iš tų pinigų, kiek yra“, – komentavo Č. Mulma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.