Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.19 10:42

Valdantieji balsuos už 3 proc. kartelę Seimo rinkimuose, liberalai – atsitraukia

Valdančiųjų partijų vadovai įsitikinę, jog parlamentas iki 3 proc. nuleis kartelę Seimo rinkimams, tuo tarpu pirminį projektą pateikę liberalai atsitraukia nuo savo siūlymo.

„Daugelyje šalių, kurios yra pakankamai daug metų demokratinės valstybės, trys procentai yra dažna praktika. Kai kuriose šalyse netgi išvis nėra kartelės. Lietuvoje mes turime demokratinę valstybę, jau pakankamai nemažai metų, mes galime sau leisti turėti mažesnį rinkimų barjerą, nei kažkada buvo nustatytas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis.

Projektą dėl žemesnės rinkimų kartelės pateikė opozicinio Liberalų sąjūdžio atstovas Simonas Gentvilas. Pagal jo pataisas, partija mandatų gautų surinkusi ne mažiau kaip 4 proc. rinkėjų balsų, partijų koalicija – 6 proc. rinkėjų balsų.

Šiuo metu partijos dalyvauja mandatų dalybose, kai daugiamandatėje apygardoje pasiekia 5 proc. kartelę, koalicijos – 7 proc. kartelę.

Seime projektui pritarus po pateikimo jį ėmėsi svarstyti komitetai, tačiau „valstiečių“ atstovai registravo siūlymą dar mažinti kartelę – iki 3 proc. ribos partijoms ir 5 proc. ribos koalicijoms. Tokį siūlymą buvo registravęs „valstiečių“ frakcijos atstovas Naglis Puteikis, vėliau – R. Karbauskis, kuris siūlymą atsiėmė.

„Aš tą pasiūlymą atsiėmiau, nes, pasirodo, kad N. Puteikio pasiūlymas galioja, mano pasiūlymas nebereikalingas“, – aiškino R. Karbauskis.

Valdantiesiems nusprendus kartelę mažinti iki 3 proc., projekto nebepalaikys opoziciniai liberalai. Projektą numatoma svarstyti Seimo vakariniame posėdyje.

„Situacija su kartele labai geras pavyzdys, kad valdantieji „valstiečiai“ bet kurią gerą idėją gali nuvesti iki absurdo. Tai, ką siūlėme mes, suvienodinti kartelę su savivaldos rinkimais, dabar kalbama apie N. Puteikio, R. Karbauskio pasiūlymus, kurie siūlo dar nuleisti kartelę, ir mes jiems negalime pritarti“, – žurnalistams Seime sakė Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Valstiečių“ koalicijos parteriai „socialdarbiečiai“ projektą rems: jų lyderis Gediminas Kirkilas tvirtina, jog „kuo mažiau demokratiška šalis, tuo aukštesnė kartelė“.

„Yra daug ES šalių, kur išvis nėra kartelės, nes kartelė – tai įsikišimas į demokratiją“, – žurnalistams Seime sakė G. Kirkilas.

Į klausimą, ar kartelė žeminama iki 3 proc., nes „socialdarbiečiai“ nuogąstauja nepatenksiantys į Seimą, G. Kirkilas atsakė, jog partija „nuogąstauja dėl demokratijos“.

„Mes nuogąstaujam dėl demokratijos, nes jei aukšta kartelė, tų kitų partijų, nepraėjusių barjero, balsus susirenka beveik visus pirmą vietą užėmusi partija, reiškia, tie balsai neatstovauja (rinkėjams – BNS)“, – tvirtino G. Kirkilas.

Klausiamas, kodėl tokių pataisų neinicijavo būdami valdžioje, G. Kirkilas aiškino, jog pasikeitė situacija – dėl įstatymų pakeitimų tapo sudėtingiau įkurti partiją, reikiamą steigėjų skaičių padidinus nuo tūkstančio iki dviejų, sumažėjo „mirusių“ partijų.

„Buvo labai daug registruota partijų, buvo mažas narių skaičius sukurti partijai, dabar yra du tūkstančiai, todėl yra visiškai kitos sąlygos“, – teigė „socialdarbiečių“ vadovas.

Degutienė: tai galėtų sukurti sumaištį

Konservatorė Irena Degutienė tvirtina, kad valdančiųjų „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pasiūlymas nuleisti rinkimų į Seimą kartelę iki 3 proc. atsirado tik dėl to, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) reitingai, pagal visuomenės apklausų rezultatus, krenta.

„Matome agentūras, kurios daro reitingus ir apklausas, ir žiūrime, kad vieni šiandien siekia 4-6 proc., jei šiandien vyktų rinkimai, ir tik pora partijų, kurios gali peržengti tą 5 proc. barjerą. Manau, kad ponas Karbauskis, vertindamas kiekvieną mėnesį krentančius savo partijos reitingus, susimąstė, ar iki kadencijos pabaigos jis sugebės prašokti tą 5 proc. barjerą, dėl to atsirado ta pataisa“, – antradienį Seime sakė I. Degutienė.

Paklausta, kaip vertina valdančiųjų argumentus, esą mažesnis barjeras patekimui į Seimą didintų demokratijos lygį šalyje, konservatorė atsakė, kad tokiu būdu būtų sudarytos prielaidos sumaiščiai.

„Demokratija tai nėra anarchija. Šiandien 5 proc. yra, man atrodo, optimalus kartelės lygis ir jis atitinka ir kitų valstybių daugmaž tą patį kartelės lygį ir tai yra demokratinis procesas. Jei mes labai žemai nuleidžiame kartelę, iš tikrųjų galime patys savo rankomis sukurti dar didesnį „balaganą“ nei šiuo metu yra Seime“, – pridūrė I. Degutienė.

Šiuo metu partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis kandidatų sąrašas mandatų dalybose dalyvauja tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, primena ELTA.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi