Lietuvoje

2019.11.18 17:18

Naujos taisyklės dėl vaikų priėmimo į darželius Kaune kelia vis daugiau aistrų

ELTA2019.11.18 17:18

Nuo 2020-ųjų sausio 1-osios įsigalios, anot „Lietuvos tėvų forumo“, „skandalingas ir diskriminacinis“ Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimas, kuriuo šių metų spalio 15 dieną pakeistas Centralizuoto vaikų priėmimo į Kauno miesto savivaldybės įsteigtų biudžetinių švietimo įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes tvarkos aprašas, patvirtintas beveik prieš 11 metų.

Naujo aprašo bus laikomasi siekiant „užtikrinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo prieinamumą švietimo įstaigose“. Aprašas nebus taikomas priešmokyklinio ugdymo grupėms, dirbančioms tik 4 valandas per dieną.

Aprašu nustatoma tėvų (įtėvių, globėjų) prašymų pateikimo ir grupių sudarymo tvarka, duomenų bazės struktūra, bazės valdytojo ir tvarkytojų funkcijos bei atsakomybė. Nemažai vietos šiame apraše skiriama tiek vaikams, tiek jų tėvams. Žinoma, ir sąlygoms, kurios užtikrintų galimybę pirmumo eile priimti vaiką į darželį, arba tėvams – už ugdymą mokėti tokius pačius kaip miesto gyventojų (o ne 16 kartų didesnius) mokesčius.

Pažymėtina tai, kad nuo ateinančių metų pradžios, kai įsigalios naujasis aprašas, bus privalu vadovautis nuostata, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigą pageidaujančio lankyti vaiko ir jo tėvų (įtėvių, globėjų) deklaruota gyvenamoji vieta turi būti Kauno mieste.

Išimtys bus teikiamos tik tokiu atveju, jei vaiko tėvas – rotuojamas karys, kuris perkeliamas tarnauti į Kauno miestą iš kitos savivaldybės. Taip pat išimtis (be papildomo apmokestinimo, kuris gresia ne Kauno mieste deklaruotų darželinukų tėvams) bus taikoma ir prieglobsčio prašytojų vaikų atžvilgiu, jeigu gaus Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus pritarimą lankyti Kaune darželį.

Daugelyje Kauno įmonių bei įstaigų (ir pačioje miesto savivaldybės taryboje bei administracijoje) darbuojasi ir kitų savivaldybių gyventojų, neabejotinai savo darbais turtinančių miestą. Daliai jų irgi gresia didesnis apmokestinimas, jei vaikas lanko darželį Kaune. Jau dabar Kauno politikų nulemtų didesnių mokesčių grėsmės stengiamasi išvengti bent vienam iš tėvų kartu su vaiku deklaravus savo gyvenamąją vietą mieste. Tačiau ateityje ir tokiais atvejais gali tekti už darželį mokėti bent pusę Kauno miesto valdžios nustatytos ne kauniečiams sumos.

Pagal aprašą laikoma, kad vaikas turi tik vieną iš tėvų, kai kitas yra miręs ar nenurodytas vaiko gimimo liudijime, kai kitas tėvas teismo pripažintas dingusiu be žinios ar nežinia kur esančiu, taip pat, kai pripažintas neveiksniu ar atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje. Arba kai tėvai išsituokę, ir vaikas gyvena su vienu iš jų, kai vaiko gyvenamoji vieta teismo sprendimu yra nustatyta su vienu iš tėvų, bei kai vienam iš tėvų laikinai (ar neterminuotai) apribota valdžia. Žodžiu, tėvai bus priversti dėl vaiko darželio apie save pateikti ir tokius duomenis, kuriuos gal nelinkę visiems atvirai pasakoti.

Teikiant prašymą priimti vaiką į švietimo įstaigos grupę, turės būti nurodomi ne tik vaiko asmens duomenys bei deklaruota gyvenamoji vieta, bet ir duomenys apie tėvus (įtėvius, globėjus). Prašymas nebus priimamas, jei jame pateikti ne visi duomenys arba jie neteisingi.

Aprašo nuostatos galios ir jau lankantiems Kauno darželius vaikams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt