Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.19 12:36

Istoriniai šnipų mainai apipinti keistomis aplinkybėmis: kodėl žinias apie du lietuvius lydi spengianti tyla?

sulaikyti už šnipinėjimą

Į Lietuvoje nuteistus Rusijos šnipus iškeisti Lietuvos piliečiai, sulaikyti už šnipinėjimą, tarsi dingę – apie juos jokių žinių, su jais nesusisiekia net ir jų bičiuliai. „Kai aš nebebuvau premjeras, man buvo pasakyta, kad šituo klausimu aš nebesidomėčiau. Tikrai nepasakysiu kas, bet mane ir vieną pilietį, kuris padėjo šeimai, įspėjo, kad šiuo klausimu nesidomėtume“, – LRT RADIJUI sako buvęs premjeras, Seimo narys Algirdas Butkevičius.

Norvegijos žiniasklaida ir visuomenė toliau atidžiai domisi su Rusija įvykdytų žmonių apsikeitimo likimais. Norvegijos pilietis, iškeistas kartu su dviem lietuviais, jau namuose ir planuoja surengti spaudos konferenciją. Į savo šalį sugrąžinto Norvegijos piliečio Frodė Bergo nesaisto jokie slaptumo įžadai ir jis viešai dalijasi savo istorija. Kartu su Lietuvos piliečiais į Rusijos šnipus iškeistas norvegas Frode Bergas socialiniuose tinkluose skelbia įrašus ir padėkas.

Lietuvoje tuo metu tyla. Nieko nėra žinoma, ką oficialiai veikia Jevgenijus Mataitis ir Aristidas Tamošaitis. Nepavyksta susisiekti ir su jų artimaisiais.

Informacija įslaptinta

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas sako, kad visas aplinkybes specialiosios tarnybos yra įslaptinusios.

„Šiam momentui daug informacijos jūs ir negausit, nes pati mainų procedūra buvo labai stipriai įslaptinta. Ir tol, kol nebus tam tikra informacija išslaptinta, nelabai ką ir sužinosite. Šiek tiek luktelkit, kada bus galima kalbėti, tada ir papasakosim. Informacija žmonėms bus įdomi ir nauja, tačiau tik tada, kada VSD išslaptins visą procedūrą, ir kada bus galima kalbėti“, – sako D. Gaižauskas.

Vieno iš piliečių, sulaikytų už šnipinėjimą, J. Mataičio šeimos draugas Vytautas Eidukaitis įtaria, kad specialiosios tarnybos gali siekti nuslėpti darbo broką. Mat kol už šnipinėjimą Lietuvai nuteistas mūsų šalies pilietis kalėjo Rusijos griežto rėžimo kalėjime, jo šeimą bandyta deportuoti iš Lietuvos, nes žmona yra Rusijos pilietė, nors nepilnamečiai vaikai – Lietuvos piliečiai.

„Jo žmona turėjo leidimą laikinai gyventi (Lietuvoje – LRT.lt) ir kaip tik po metų nuo jo suėmimo, jai pasibaigė leidimas laikinai gyventi, reikėjo pratęsti. Ji nuvyko į Migracijos tarnybą ir ją pavarė iš ten – pasakė, kad jai trūksta lėšų išlaikyti šeimą. Du nepilnamečiai vaikai. Neatsižvelgė į tai, kad ji pateikė raštą, jog vyras suimtas Rusijoje, pasodintas 13-kai metų. Pasakė, kad jų tai nedomina. Manyčiau, kad todėl ir yra bijoma viešumos, – sako V. Eidukaitis. – Jie turėjo pasirūpinti šeima ir vaikais iškarto nuo pirmos suėmimo dienos“.

Kad specialiosios tarnybos neišsiųstų iš Lietuvos Rusijoje nuteisto Lietuvos piliečio, turėjo įsikišti tuometis premjeras A. Butkevičius. Premjerą nustebino, kad pasigirdo nurodymai šeimai, jog ši turi išvykti į Karaliaučiaus sritį, nes jai leidimas gyventi Lietuvoje nebus pratęstas, nepaisant to, kad yra ir du vaikai.

„Pateikė man ir pažymą, dėl kokių priežasčių ji turi išvykti. Sunku dabar atgaminti viską. Vienas iš faktorių, kad ji nedirba ir jos pragyvenimo pajamos žemos, o užkulisinių žaidimų, jeigu jie buvo galėjo, ir nepateikti. Buvo aiškiai pasakyta, kad ji niekur neturi iš Lietuvos būt išvežta, turi gyventi čia, Lietuvoje. Nuteistojo mama pasakė, kad ji garantuoja nuteistojo šeimos išlaikymą ir galimybę vaikams gyventi ir mokytis. Po tokio aštroko pokalbio priimtas sprendimas, kad ji čia gyvens“, – prisiminimais dalijasi tuometis premjeras A. Butkevičius.

Tačiau nors žmonai leista pasilikti Lietuvoje, Rusijoje nuteisto mūsų šalies piliečio vaikai kurį laiką buvo palikti be pajamų šaltinio. „Jie privalėjo pasirūpinti. Bet kurioje normalioje valstybėje taip padaro. Nebūčiau taip griežtai kalbėjęs, jei jie taip šlykščiai nesielgtų, – be užuolankų sako vieno J. Mataičio šeimos draugas V. Eidukaitis. – Nuo tautos slepia. Nuo žurnalistų slepia. Ką slėpt? Prisipažinkit, kad jūs suklydot, kad žmonės galėtų jumis pasitikėti“.

Buvęs premjeras sulaukė užuominų nesikišti į šią istoriją

Dėl pajamų J. Mataičio šeimai taip pat turėjo įsikišti tuometis Vyriausybės vadovas A. Butkevičius. Jį taip pat nustebino, kad specialiosios tarnybos nesirūpino už šnipinėjimą Lietuvai Rusijoje nuteisto J. Mataičio šeima.

„Toks atvejis man keistas, kad vaikams kažkodėl nebuvo skiriamas finansavimas, nors tas finansavimas pagal šeimos turimas pajamas priklausė. Jie kaip tik turėjo pasirūpinti pirmiausia ta šeima, užtikrinti jai finansavimą, kol jis sugrįš į Lietuvą. Motinai ir žmonai turėjo būt pasakyta, kad jums pragyvenimas ir šeimos saugumas bus garantuotas. Tai turėjo būt padaryta, niekas Lietuvoje nežinotų, bet aš buvau susidaręs nuomonę, kad jis, buvo galima sakyti, nurašytas. Tai čia irgi reikėjo tam tikrų paliepimų, nurodymų, kad, vadovaujantis įstatymais, tie vaikai gautų finansavimą“, – pasakoja A. Butkevičius.

A. Butkevičius neslepia, kad buvo įspėtas nesikišti į Rusijoje nuteistų Lietuvos piliečių istoriją. „Kai aš nebebuvau premjeras, man buvo pasakyta, kad šitu klausimu aš nebesidomėčiau. Tikrai nepasakysiu kas, bet mane ir vieną pilietį, kuris padėjo šeimai, įspėjo, kad šitu klausimu nesidomėtume. Mes abu stengėmės tą šeimą išlaikyti, tačiau man buvo pasakyta, kad ir tą pilietį aš turiu perspėti, kad ir jis tuo klausimu daugiau nebesidomėtų, nes gali susilaukti tam tikrų priekaištų“, – neslepia buvęs šalies premjeras.

Kašto apsaugos ministerijos ir Valstybės saugumo departamento (VSD) komentaro gauti nepavyko. Jie tik pranešė, kad Lietuvoje piliečiai išvaduoti ir dabar yra laisvi. Buvęs kariškis V. Eidukaitis sako, kad Lietuva turi atlyginti šeimoms padarytą žalą ir už kalėjime praleistus metus.

„Aš esu karo lakūnas, tai mano darbo stažo metai skaitėsi kaip du, o karo metu Afganistane metai buvo prilyginti keturiems. Tai sėdint ten (Rusijoje – LRT.lt) griežto režimo kalėjime, stažas turi būti paskaičiuotas ir už juos turi išmokėti algas. Ir vienam, ir antram. Tai normalu“, – sako V. Eidukaitis.

LRT.lt primena, kad Rusijoje nuteisti du Lietuvos ir vienas Norvegijos pilietis buvo iškeisti į du Lietuvoje už šnipinėjimą teistus Rusijos šnipus.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi