Naujienų srautas

Istorijos2019.11.18 20:07

Lietuvių kapinės – už tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos: jomis stebisi net vietiniai

Ramus paukščių čiulbėjimas Londono traukinių ir automobilių gausmo fone. Tai Londono Šv. Patriko Romos katalikų kapinės. „Ten senieji lietuviai palaidoti, o naujieji emigrantai atvažiavę prižiūri jų kapus“, – LRT RADIJUI pasakoja garbaus amžiaus išeivis iš Lietuvos Stasys Kasparas, į Londoną atvykęs vos už poros metų pasibaigus karui.

Pagerbė karius

Ne paslaptis, kad lietuviai puoselėja ir rūpestingai prižiūri savo artimųjų kapus. Mūsų šalyje kapai yra dideli, su sodeliais. O štai lietuvių emigrantų pamėgto Londono Šv. Patriko Romos katalikų kapinėse vyrauja maži, balti, pilki arba juodi kryželiai. Senieji lietuvių antkapiai – nedideli, vyrauja maži kryželiai su nukryžiuotu Jėzumi bei mirusiojo pavarde ir data paminklo apačioje.

Kapinės įkurtos XIX amžiaus viduryje. Jose palaidota ir nemažai mūsų tautiečių. Lietuviškų kapų čia apie du šimtus, tarp kurių yra ir čia nebūdingas, iš medžio išdrožtas, koplytstulpis. Pasak vietos lietuvių bendruomenės narių, bendrą sklypą išeiviai iš Lietuvos čia nusipirko praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje – 1963 metais. Kapinėse laidojama iki šiol.

97-erius metus skaičiuojantis Stasys Kasparas į Anglijos sostinę Londoną atvyko vos už poros metų pasibaigus karui – 1947-aisiais. Jis ilgai vadovavo Londono lietuvių Šv. Kazimiero parapijos bendruomenei ir buvo tarp tų žmonių, kurie dalyvavo įsigyjant sklypą lietuvių kapams. Pasak jo, įsigijus sklypą lietuviškoms kapinėms, patys iniciatoriai ir aplinką prižiūrėjo.

„Prižiūrėdavom, žolę pjaudavom. Pastatėme bendrą paminklą, skirtą ir žuvusiems Lietuvos kariams (lietuvių kariams, žuvusiems Didžiosios Britanijos kariuomenės gretose Antrojo pasaulinio karo metu – LRT.lt), kadangi nemažai jų palaidota kitose Anglijos kapinėse bei svetur, kaip antai buvusios Jugoslavijos teritorijoje“, – sako S. Kasparas.

Anglai stebisi

Pasak jo, tose lietuvių kapinėse yra palaidota senoji išeivių iš Lietuvos bendruomenė. „Ten senieji lietuviai palaidoti, o naujieji emigrantai atvažiavę prižiūri jų kapus. Bravo“, – džiaugiasi garbaus amžiaus emigrantas iš Lietuvos. Lietuvių sklypas yra pačiame kapinių pakraštyje. Ant čia pastatydinto balto koplytstulpio garbingai prasmigus žodžius liudijantis užrašas: „Suteik, Viešpatie, amžiną ramybę Lietuvos vaikams“.

Londono lietuvių kapinės pasižymi tvarkingumu. Čia vyksta ir talkos, per kurias visa bažnyčios bendruomenė eina tvarkyti kapų. Ona Dobrovolskienė yra dabartinė Londono lietuvių bendruomenės lyderė, į Londoną atvykusi dar tuomet, kai tautiečiams nebuvo leidžiama čia legaliai dirbti. Ji tikina kas dvi savaites važiuojanti su drauge Genute tvarkyti kapinių teritorijos. „O talkas darome 2 kartus per metus: pavasarį ir rudenį“, – sako Londono lietuvė.

Šiais metais, pasak O. Dobrovolskienės, į talkas susirinko labai daug lietuvių. „Ambasados darbuotojai visi atvažiuoja talkininkauti, – tikina pašnekovė. – Apie 30 žmonių susirinko. Pernai buvo mažiau. Tvarkėm, tiesinom kryžius, valėm juos. Mūsų tas kapinių sklypelis tikrai gražiai atrodo. Anglai, eidami pro šalį, stebisi, kad mes čia taip darbuojamės, o ir arbata su sumuštiniais pasivaišinam. Smagu matyti, kad tiek žmonių“.

Klaidos antkapiuose

Ant senųjų kryžių pastebimi užrašai su klaidomis. Ona sako, kad taip nutiko dėl to, kad kryžius gamino ne lietuviai. „Nedaug tų klaidų yra. Štai yra viena pavardė parašyta angliškai. Kryžius daro anglai, juk ne iš Lietuvos buvo atsivežta. O jiems tai neįprasta kalba, todėl ir tų klaidų užrašuose pasitaiko, – sako iniciatyvi lietuvių bendruomenės lyderė, į Didžiąją Britaniją pirmą kartą atvykusi 1994 m. – Senieji lietuviai buvo nutarę, kad tie kryžiai būtų vienodi: balti ir mažiukai. Tačiau vėliau kas laidojo, tai kaip ir Lietuvoje – atsirado antkapių iš juodo marmuro. Jie didesni, nei čia yra įprasta“.

Londono lietuvių kapinės liudija, kad lietuviai iš savo tėvynės važiavo jau daugybę metų, tačiau tuo pačiu laikėsi vieni kitų. Ši vieta ilgus amžius liks prisiminimas visų žmonių, kurie kūrė Lietuvos bendruomenę Anglijoje. Matyti, kad ir šių laikų lietuvių bendruomenės nusiteikusios kapines tvarkyti, palaikyti tą dvasią.

Plačiau – laidos „60 minučių“ iraše


Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi