Lietuvoje

2019.11.18 15:07

Siūlo dar labiau lengvinti kelią į Seimą: vieni įžvelgia pagalbą draugams, kiti bijo sumaišties

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.11.18 15:07

Pagalba koalicijos partneriams ir rinkėjų teismo baimė. Taip valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio siūlymą mažinti rinkimų kartelę partijoms iki 3 proc. vertina opozicija ir ekspertai. Pats pasiūlymą pateikęs „valstiečių“ vedlys tokį siūlymą grindžia siekiu užtikrinti didesnį skirtingų politinių požiūrių atstovavimą.

Kaip jau pranešta anksčiau, politikas įregistravo pasiūlymą Seimo rinkimų įstatymo pakeitimo projektui. Šis projektas antradienį bus svarstomas Seimo posėdyje. Pirminį projektą pateikęs liberalas Simonas Gentvilas siūlo, kad rinkimų kartelė partijoms siektų 4, o koalicijoms – 6 proc. Tačiau R. Karbauskis siūlo dar labiau sumažinti kartelę ir leisti partijoms patekti į Seimą, jei jos surenka 3 proc. rinkėjų balsų, o koalicijoms – jei jas palaiko bent 5 proc. rinkėjų.

„Siekiant užtikrinti didesnį skirtingų politinių požiūrių atstovavimą Lietuvos Respublikos Seime, yra tikslinga mažinti kartelę daugiamandatėje apygardoje“, – teigiama R. Karbauskio pasiūlyme.

Pavyzdžiui, jei tokia kartelė būtų galiojusi 2016-ųjų Seimo rinkimuose, į Seimą būtų patekusios Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija bei Darbo partija. Po maždaug 1 proc. iki patekimo į Seimą būtų trukę Lietuvos laisvės (liberalams), Lietuvos žaliųjų partijai bei politinei partijai „Lietuvos sąrašas“.

„Susidaro įspūdis, kad kažkas labai bijo rinkėjų teismo“, – taip trumpai valdančiųjų lyderio siūlymą dar labiau nuleisti patekimo į Seimą kartelę įvertino antrą pagal dydį frakciją šios kadencijos Seime turinčių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Pagalba partneriams

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vedlys Gintautas Paluckas sakė manantis, kad tokiu siūlymu siekiama padėti „valstiečių“ koalicijos partneriams, Gedimino Kirkilo vadovaujamiems „socialdarbiečiams“ bei frakcijai „Lietuvos gerovei“, kuri jau taip pat kalba apie partijos kūrimą.

„Tai noras padėti draugams, kuriems pagal dabartines galiojančias įstatymo nuostatas negresia būti Seime po 2020 metų. Bet kai turi bendrą interesą tiesiog išlikti, tai galima pasinaudoti tuo mandatų skaičiumi koalicijos ir priimti tokius sprendimus. Tačiau demokratijai tai žalingas sprendimas, nes būtų stipriai išbarstyti balsai, būtų mikrofrakcijos, politinė prekyba ir pokiliminės intrigos“, – vertino socialdemokratų lyderis.

Po 2016-ųjų metų rinkimų į Seimą pakliuvo 17 socialdemokratų, tačiau dalis jų atskilo po to, kai partija nusprendė pasitraukti iš valdančiosios koalicijos, kurioje buvo su „valstiečiais“. Atskilę socialdemokratai, kartu su dalimi Darbo partijos narių, įkūrė Lietuvos socialdemokratų darbo partiją, kuriai, G. Palucko manymu, ir naudingas R. Karbauskio siūlymas.

Paklaustas, ar įtikina R. Karbauskio nurodomos priežastys, kad toks sumažinimas garantuotų platesnį skirtingų pažiūrų atstovavimą, G. Paluckas teigė, kad apie pažiūras jau nebekalbama: „Kokios pažiūros? Ar jos yra apskritai? Ar jų nuosekliai laikomasi? Kokios pažiūros yra „Lietuvos gerovei“ pažiūros?“

Valstybei nenaudinga

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Lauras Bielinis portalui LRT.lt komentavo, kad registruodamas tokį pasiūlymą R. Karbauskis galvoja ne tik apie koalicijos partnerių, bet ir savo paties partijos galimybes ateinančiuose rinkimuose.

„Suvokdamas, kad reitingas krenta, jis bando sukurti palankias situacijas sau ir savo partijai. Tai aišku. Jei pažiūrėtume į kitas partijas – jos jam konkurencinės ir jis nelabai dėl jų norėtų stengtis“, – sakė L. Bielinis.

Anot politologo, jei toks pasiūlymas būtų priimtas, Seime būtų matoma dar didesnė sumaištis, nes 3 proc. kartelę gali perlipti ir pakankamai radikalūs politiniai junginiai, kurie nesiruošia kurti politinės sistemos tvarkos: „Jie ruošiasi kitiems dalykas. Todėl manau, kad kartelės nuleidimas nesukuria jokių palankių ir naudingų valstybei sąlygų.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt