Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.18 10:30

Algų kilimo kitąmet laukiančių medikų Veryga prašo kantrybės

atnaujinta 13.33

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad ministerija tesės įsipareigojimus kitąmet kelti medikų atlyginimus, jei skiriamas papildomas lėšas įstaigos nukreips šiam tikslui ir prašo medikų kantrybės.

Pasak ministerijos, skyrus papildomą 41 mln. eurų, nuo rugsėjo gydytojo vidutinis darbo užmokestis kilo 11 proc., slaugytojų – 10 procentų. Pagal ministerijos susitarimą su profesinėmis sąjungomis, kitų metų antrąjį pusmetį medikų vidutinės algos turėtų pasiekti 3250 eurų, slaugytojų – 1625 eurus.

„Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ministerija tęsi medikų bendruomenei duotą pažadą didinti jų darbo užmokesčio fondą, tačiau prašo kantrybės“, – pranešime teigia ministerija.

Anot A. Verygos, įvertinus pirmojo mėnesio rezultatus, dalis gydymo įstaigų atlyginimams didinti panaudojo beveik 90 proc. skirtų lėšų, tačiau kai kurios įstaigos pinigus naudojo kitoms reikmėms.

Viceministrė Lina Jaruševičienė, įvertinusi rugsėjo mėnesio rezultatus, teigia, kad visų įstaigų, kurios atlyginimų kėlimui skyrė mažiau nei 85 procentus numatytų lėšų, bus prašoma paaiškinti motyvus, pateikti planuojamą taktiką.

Tuo metu A. Veryga sako, kad tai, kiek realiai didės medikų atlyginimai konkrečioje įstaigoje, priklauso „tik nuo gydymo įstaigų vadovų ir jų atsakingumo bei noro finansiškai labiau motyvuoti darbuotojus“.

„Mes pakėlėme gydymo paslaugų įkainius ir skyrėme tam papildomų lėšų. Tad tikimės, kad šiemet, kaip ir pernai, gydymo įstaigos operatyviai reaguos į galimybę vėl didinti medikams atlyginimus. Taip pamažu galėsime kalbėti, kad ne tik mūsų medikų kompetencija atitinka europietiškus standartus, o neretai ir lenkia, bet ir jų orūs atlyginimai“, – tvirtino ministras.

Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) SAM skelbiama informacija abejoja. Anot LMS vadovo pavaduotojos Jurgitos Sejonienės, statistika šiuo atveju ne visai sutampa su realybe, nes patys medikai tokio atlyginimų augimo nepajuto. LMS tokia situacija nestebina, nes dar praėjusią vasarą kilo pagrįstų abejonių, kai SAM skelbė, jog vidutiniškai gydytojų ir slaugytojų atlyginimai didės apie 15 proc.

„Mes tada sakėme, kad tokio didėjimo nebus, neįmanoma dėl to, kad įkainiai vidutiniškai didėja tik 8 proc. Visi puikiai žinome, ir pats ministras puikiai žino, kokia yra finansinė situacija tų įstaigų. Yra didžiųjų įstaigų, kurios tikrai galėtų turėti daugiau, nes jie turi ir pacientų srautus, ir tų paslaugų daugiau teikia, automatiškai ir daugiau gauna iš PSDF. Bet iš tų įstaigų tik Kauno klinikos viešai paskelbė, kad atlyginimus pakėlė 15 proc.: gydytojams – 16 proc., slaugytojams – 14 proc. Santaros klinikose atlyginimai kilo iki 12 proc. Kitur – sunkiau. Reta įstaiga, kurios darbo užmokesčio fondas sudaro mažiau nei 80 proc. Iš tų 20 likusių procentų dar kažką atiduoti sunku, nes tada turi nemaitinti ligonių, nevalyti patalpų, apie jokias infrastruktūras, aparatūros atnaujinimą net kabos tada nėra“, – vardijo J. Sejonienė.

SAM teigimu, praėjusiais metais gydytojų atlyginimas didėjo vidutiniškai 20 proc., o slaugytojų – vidutiniškai 23 proc. Vidutiniškai po 8 proc. kasmet medikų atlyginimai didėjo ir 2016–2017 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi