Lietuvoje

2019.11.17 22:41

Vaikų globos namų nebeturėtų likti, tačiau 13 savivaldybių iš viso neturi nė vieno budinčio globėjo

Vesta Tizenhauzienė, Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.17 22:41

Jau sausį Lietuvoje įsigalios įstatymas, drausiantis vaikus ilgą laiką apgyvendinti globos namuose. Tačiau 13 savivaldybių vis dar neturi nė vieno budinčio globotojo, kuris vaikui iš nesaugios aplinkos suteiktų laikinąją globą. Viena iš tokių savivaldybių – Kupiškis.

Vaikų globos namų pertvarka, kai šalyje tokių nebeturi likti, pamažu baigiama. Tačiau Kupiškyje ir toliau vaikai vežami į globos įstaigą. Miestas neturi nė vieno budinčio globotojo. Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Kupiškio savivaldybę jau ne kartą įspėjo dėl vangiai vykdomos pertvarkos.

„Savivaldybė yra atsakinga už šitą visą procesą ir vieni yra aktyvesni, kiti šiek tiek turbūt galvoja, kad to laiko iki 2020 metų yra pakankamai daug, ir tas laikas baigiasi. Tiesiog nepadaryti tie namų darbai ir juos reikia padaryti“, – sako Panevėžio vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė.

Tačiau Kupiškio savivaldybės atstovai vieni nuo kitų kratosi, kas turėjo atlikti šiuos namų darbus. Tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkė sako situacijos nežinanti, savivaldybės atstovai tikina, kad šios funkcijos perduotos socialinių paslaugų centrui. Tačiau laikinoji šios įstaigos vadovė taip pat pripažįsta mažai žinanti, kas daroma, kad būtų rasti budintys globotojai.

„Dabar, kiek žinome, yra ruošiamas naujas tvarkos aprašas ir keičiami tie įkainiai apmokėjimo. O daugiau tai aš iš tikro nelabai ką ir galiu pakomentuoti“, – teigia laikinoji Kupiškio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Buitvydaitė.

Šiuo metu pradėti globotojų mokymai, tačiau jie baigsis tik kitąmet. Savivaldybė tikisi, kad iki naujųjų taryba patvirtins didesnius įkainius globotojams ir taip juos labiau motyvuos. Tačiau viena aktyviausių Panevėžio rajono globotojų tikina, kad reikia keisti apmokėjimo sistemą, nes dabar dirbant pagal individualios veiklos pažymėjimą tenka susimokėti nemažai mokesčių ir negali dirbti jokio kito darbo.

„Mes realiai neturime jokių socialinių garantijų, o atsakomybę nešame taip kaip valstybės tarnautojas“, – tikina globotoja Dangira Meškienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Daina Urbonaitienė sako, kad savivaldybėms yra skirta per 14 milijonų eurų paramos globos namų pertvarkai.

„Mes manome, kad mokėti už paslaugą budinčiam globotojui tikriausiai yra ženkliai pigiau, negu savivaldybei mokėti už vaiko išlaikymą stacionarioje įstaigoje. Tai yra tik savivaldybės apsisprendimas“, – pasakoja ji.

Iš nesaugios aplinkos paimti vaikai nuo 2020 metų sausio 1 dienos nebegalės būti vežami į globos namus. Savivaldybės teisės aktais įpareigotos laikytis terminų ir užtikrinti tinkamas sąlygas vaikams, kol jie apsigyvens šeimoje.

Panorama. Siūloma naikinti lengvatą raudonajam dyzelinui: ūkininkai priešinasi ir sako, kad kainos išaugs kone keturgubai (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI