Lietuvoje

2019.11.15 16:45

Netesimais valdžios pažadais pasipiktinusi VU bendruomenė masiškai pritaria protestui

LRT.lt2019.11.15 16:45

Valdžios žadamo atlyginimų kėlimo ir aukštojo mokslo finansavimo augimo nesulaukę dėstytojai ir mokslininkai ruošiasi streikui. Vilniaus universiteto (VU) rektorius pasidalino apklausos rezultatais, rodančiais, kad 96 proc. apklausoje dalyvavusių universiteto bendruomenės narių pritaria protestui.

„Tarpiniai VU darbuotojų profsąjungų inicijuotos apklausos rezultatai dėl paramos masiniam protestui, kad šių metų LR valstybės biudžete būtų numatytos lėšos mokslininkų, dėstytojų ir neakademinio personalo atlyginimų didinimui: 96 proc. respondentų pritaria protestui, 76,5 proc. jame dalyvautų. Jau virš 360 pasiūlymų protesto formoms”, – socialiniame tinkle paskelbė VU rektorius Artūras Žukauskas.

Surengta buvo ir VU besimokančių studentų apklausa. Anot rektoriaus, šioje apklausoje skaičiai panašūs. Pats A. Žukauskas sakė pakvietęs Lietuvos universitetų rektorių konferenciją atlikti panašias apklausas.

„Daug neprašome. Tik pildyti savo įsipareigojimus, pažadus ir vadovautis sveika logika – investuoti į mokslą, kuris generuotų didesnę grąžą valstybei ateityje ir didintų tą mažą BVP pyragą, dėl kurio čia visi plėšosi. Nors protingą visuomenę turėti gal ir nepatogu”, – teigė didžiausio šalies universiteto vadovas.

Portalas LRT.lt primena, kad universiteto išplatintoje apklausoje nurodoma, jog kitų metų valstybės biudžete nenumatyta lėšų dėstytojų ir mokslininkų bei neakademinių darbuotojų atlyginimų didinimui. Teigiama, kad neketinama didinti ir BVP dalies, skirtos mokslo tyrimų ir eksperimentinei plėtrai, nesiūloma peržiūrėti skatinamųjų stipendijų dydžio studentams.

„Mūsų valstybė yra visiškai suirusi, atlyginimų sistema yra reguliuojama fragmentiniais sprendimais, nėra jokios strategijos, tvarkos, kaip daugelyje civilizuotų šalių. O tą labai nesunku padaryti, mes galime tą VU pasidaryti, gali kitos organizacijos pasidaryti, bet valstybė nesugeba sudėlioti pagal atlyginimus visų profesijų. Tai yra liūdniausia, kad nėra valstybėje lyderystės, kad net nematome tų žmonių, kurie galėtų tai padaryti“, – portalui LRT.lt anksčiau prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje surengtoje akcijoje sakė VU rektorius.

Kai kurie universiteto dėstytojai jau patys ėmėsi rengti protesto akcijas. VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojai vykdo akcija „4.50“. Apie šią akciją socialiniame tinkle skelbė dr. Mažvydas Jastramskis. Akcijos metu keturias su puse minutės paskaitą studentams vedė ne dėstytojas, o telefonas.

„Pavasarį vyriausybės atstovai žadėjo, kad bus rasta lėšų tam, jog galima būtų padidinti universitetų darbuotojų atlyginimus bent 10 procentų. Bet dabar paaiškėjo: biudžete tai nenumatyta. <…> Keturios su puse minutės yra 10 procentų akademinės valandos. Dešimt pažadėtų ir neištesėtų”, – rašė M. Jastramskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI