Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.15 13:57

Ligoninės gydytojus traumatologus ujęs vadovas neteko teisės dirbti ir su rezidentais

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.11.15 13:57

Po Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) gydytojo savižudybės, atvėrusios medikų bendruomenės piktžaizdes, braška atsakingų asmenų postai. Praėjusią savaitę už vykdytą mobingą gydytojų atžvilgiu iš pareigų atleistas ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos centro direktorius šią savaitę netenka dalies pareigų ir Vilniaus universitete.

Šią savaitę RVUL Ortopedijos ir traumatologijos centro gydytojai bei rezidentai raštu kreipėsi į Vilniaus universiteto rektorių prof. Artūrą Žukauską, prašydami inicijuoti buvusio ligoninės Traumatologijos ir ortopedijos centro vadovo prof. Narūno Porvanecko patraukimą ir iš ortopedijos-traumatologijos rezidentūros studijų programos koordinatoriaus pareigų.

„Prof. N. Porvanecko, kaip specialisto (ortopedo-traumatologo) profesionalumu neabejojame. Tačiau jam tapus mūsų centro vadovu ir pradėjus organizuoti centro darbą išryškėjo prof. N. Porvanecko asmeninės savybės, kurios nesuderinamos su bendražmogiškos etikos ir elgesio darbe bei akademinėje aplinkoje principais.

Dauguma iš šiuo metu centre dirbančių gydytojų ir gydytojų rezidentų, kurie pasirašome šį kreipimąsi, esame patyrę prof. N. Porvanecko psichologinį smurtą, apimantį kolegų žeminimą, viešus įžeidimus, gebėjimų, pažiūrų ar asmeninių savybių menkinimą, bauginimą, diskriminavimą bei patyčias“, – rašoma gydytojų kreipimesi.

Gydytojai pabrėžia, kad centre vyraujanti psichologinė darbo aplinka net ir po vieno iš traumatologų įvykdytos savižudybės, kuri sukrėtė ligoninės kolektyvą, negerėja. Jų įsitikinimu, susidariusi nepakeliama padėtis gali būti sprendžiama tik pakeičiant centro vadovą bei skiriant kitą rezidentūros programos koordinatorių. Iš pastarojo tikimasi, kad būsimasis vadovas vadovausis aukščiausiais etikos standartais, gebės suburti ir įkvėpti kolektyvą, skatins iniciatyvas, tinkamai atstovautų centro interesus, bus doras ir sąžiningas.

Šį raštą, skirtą VU rektoriui, pasirašė apie 20 RVUL ortopedijos ir traumatologijos centro gydytojų bei rezidentų.

Universitetas į gydytojų prašymą sureagavo žaibiškai

Vos sulaukusi gydytojų ir rezidentų kreipimosi VU vadovybė nedelsdama ėmėsi veiksmų.

„Gautas gydytojų ir rezidentų kreipimasis Vilniaus universiteto ir VU Medicinos fakulteto vadovybės buvo išnagrinėtas nedelsiant. Vėliausiai nuo pirmadienio VU Medicinos fakulteto dekano Algirdo Utkaus įsakymu Ortopedijos-traumatologijos rezidentūros studijų programos koordinatorius prof. Narūnas Porvaneckas bus pakeistas ir nebeis šių pareigų. Susidūrus su panašiais atvejais, labai raginame rezidentus sekti šiuo pavyzdžiu ir apie juos pranešti, nes minimos problemos yra netoleruotinos ir universitetui nepriimtinos“, – VU poziciją komentavo universiteto Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Ervinas Spūdys.

Medicinos fakulteto dekanas prof. A. Utkus patvirtino, kad RVUL gydytojų ir rezidentų pasirašytą prašymą gavo ketvirtadienį. Prašymas fakulteto dekano nenustebino, nes anksčiau buvo girdėjęs užuominas, kad toks dokumentas bus rengiamas. Sprendimas prof. N. Porvanecko atžvilgiu priimtas nedelsiant – jis patrauktas iš ortopedijos-traumatologijos rezidentūros studijų programos koordinatoriaus pareigų.

„Mes anksčiau, šios savaitės pradžioje, jau jį nušalinome nuo rezidentūros bazių atrankos komisijos pirmininko pozicijos. Aš pasirašiau tą įsakymą. Ir šiandien (penktadienį) arba pirmadienį aš pasirašau įsakymą dėl nušalinimo nuo rezidentų koordinatoriaus pareigų“, – sakė proc. A. Utkus.

Praėjusią savaitę vykusio susitikimo su RVUL rezidentais metu buvo užsiminta, kad rezidentų kreipimasis į universiteto vadovybę gali tapti pagrindu tyrimui prof. N. Porvanecko atžvilgiu fakulteto Akademinės etikos komisijoje. Prof. A. Utkus patikino, kad pastarasis kreipimasis tokios galimybės nesukuria.

„Šis kreipimasis yra toks, kad prašoma, kad profesorius nebūtų rezidentų koordinatoriumi. Tai mes į tą prašymą atsižvelgdami tokį sprendimą ir priėmėme. Toliau tai nebus nagrinėjama, nebent kažkas naujo paaiškėtų“, – sakė prof. A. Utkus.

Naujasis rezidentų koordinatorius RVUL bus paskirtas po pasitarimo su ligoninės skyriaus personalu, asmenimis, kurie taip pat turi darbinius santykius ir su VU Medicinos fakultetu. Sprendimas bus priimtas kitą savaitę

Po šio sprendimo VU Medicinos fakultete prof. N. Porvaneckas galės užsiimti tik akademine veikla: paskaitų bei seminarų vedimu. Taip pat prof. A. Utkus neabejoja, kad susidariusi situacija neabejotinai turės neigiamos įtakos asmens reputacijai.

LRT.lt telefonu susisiekė su prof. N. Porvanecku, bet pastarasis komentuoti atsisakė motyvuodamas sveikatos problemomis.

LRT.lt primena, kad po RVUL gydytojo savižudybės ligoninės kolektyvas prabilo apie vyraujančias patyčias ir vyraujantį mobingą, kuris ypač įsišaknijęs ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos centre. Atsižvelgdama į darbuotojų skundus dėl nepakeliamų darbo sąlygų, vyraujančių patyčių ir mobingo, RVUL direktorė doc. Jelena Kutkauskienė nušalino prof. N. Porvanecką nuo Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovo pareigų. Portalo turimais duomenimis, buvęs centro vadovas ligoninėje tebedirba kaip gydytojas ortopedas-traumatologas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi