Lietuvoje

2019.11.14 21:08

Alytaus savivaldybės ugniagesiai jaučiasi pamiršti – negauna nei žadėtų premijų, nei sveikatos patikrinimų

Giedrius Vitkauskas, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.14 21:08

Padangų gaisrą gesinę savivaldybės išlaikomi Alytaus ugniagesiai sako likę pamiršti. Iki šiol jiems niekas nesiūlė tikrintis sveikatos, nekalbėta ir apie tūkstančio eurų premiją, kurią jau gavo statutiniai. Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad uždelsta dėl skirtingo pavaldumo. Bet ramina: padarius išimtį, bus tikrinama ne tik sveikata, bet ir išmokėtos premijos.

Kai kurie ir tris paras padangų perdirbimo gamykloje kilusį gaisrą gesinę nestatutiniai ugniagesiai sako, jų darbas malšinat liepsnas nelabai skyrėsi nuo kolegų iš miesto gelbėjimo tarnybų.

Dabar, gaisrą užgesinus, rajono ugniagesiai sako, likę pamiršti: ne tik premijų, bet ir sveikatos tikrintis niekas nesiūlė.

„Mes esame nurašyti, pažeminti, jaučiamės ne tik kaip ugniagesiai, kaip žmonės, mes dirbame valstybinėje institucijoje, mūsų ir atlyginimas praktiškai minimalus – apie 450 eurų į rankas, tai kaip čia pasakius, reikalavimai dideli“, – pasakoja Alovės ugniagesių komandos ugniagesys gelbėtojas Stanislovas Lasata.

Miroslavo ugniagesių komandos ugniagesys gelbėtojas Pranas Žukauskas sako, kad jaučiamas skirtingas požiūris į ugniagesius.

„Pirmiausia dėl to požiūrio tokio skirtingo į vienus ugniagesys ir kitus, nors dirbome tą patį darbą, sakykime, kur siuntė, ką liepė, tą darėme“, – pasakoja jis.

Alytaus rajono savivaldybėje gelbėtojai išgirdo, kad operatyviai pasirūpinti jais nepavyko dėl pavaldumo. Vidaus reikalų ministerijos Medicinos sveikatos centre sveikatą tikrintis gali tik statutiniai pareigūnai, tačiau nutarta padaryti išimtį.

„Ką reikės padaryti, kreiptis į šeimos gydytoja, pasiimti siuntimą, reikės pasiimti išrašą ligos istorijos“, – aiškina Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė.

Žadama, kad bus pasirūpinta ir 16 rajono ugniagesių premijomis. Tik jas išmokės rajono savivaldybė, kuri kitais metais iš ministerijos gaus didesnį finansavimą.

„Tai tas vyko šiek tiek ilgiau, nes, be abejo, ieškojome būdų, yra finansinė drausmė pirmiausia valstybėje. Ir tai yra valstybės lėšos, skirtos darbo užmokesčiui, bet visos problemos yra išspręstos ugniagesių naudai“, – sako ministrė R. Tamašunienė.

Greičiausiai dar ne visi ugniagesiai – tiek statutiniai, tiek nestatutiniai – žino, kad visiems žadėta 1000 eurų premija realybėje bus mažesnė. Nuo jos dar teks atskaičiuoti mokesčius, todėl prie algos bus pridėta 610 eurų.

„Valstybė skiria tokią lėšų suma tiems skatinimams ir mes niekada nesakėme, kad tai bus į rankas. Visada sakėme, kad tai 1000 eurų, neatskaičius mokesčių“, – pasakoja R. Tamašunienė.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininkas Stasys Šedbaras sako, kad tokiu atveju reikėjo skirti didesnę sumą premijai tam, kad ji į rankas būtų tūkstantis eurų.

„Ko žmogui pasakai, kad skirsi 1000 eurų, tai gal reikėtų stengtis skirti 1200 (...). Jeigu tai gražiai skamba, reikia, kad žmogus gražiai gautų į kišenę“, – sako jis.

Valstybės apgauti jaučiasi ir dalis su ugnimi Alytuje kovoję statutinių ugniagesių. Gavę algalapius jie sužinojo, kad gaus tik mažą dalį priemokų už gaisre praleistas valandas, nes pagal statutą, jos negali viršyti 20 proc. pareiginės algos.

Kai kurie dūmuose praleidę ir daugiau nei 80 valandų, dėl ribojimo negaus bent kelių šimtų eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt