Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.14 17:43

Sergantieji diabetu – neviltyje: kompensacijos tėra simbolinės, o gydymo priemonių tenka ieškoti užsienyje

ministras pokyčius žada kitais metais

Minint Pasaulinę diabeto dieną priešais Sveikatos apsaugos ministeriją surengtas mitingas. Sergantieji diabetu piktinasi – šalis per mažai jais rūpinasi, o suaugusiems, vaistams ir priemonėms skiriamos kompensacijos tėra simboliškos.

Ne vienerius metus prašoma, kad Lietuvoje būtų kompensuojami jutikliai, nuolat fiksuojantys gliukozės rodiklius, tačiau ministerija aiškina, kad klausimą išspręsti prašė netgi Europos Komisijos, nes tiekėjai nėra suinteresuoti prekiauti dėl pernelyg mažos šalies rinkos. Sveikatos apsaugos ministras sako – kitąmet, sergantiesiems gyventi bus lengviau.

„Raudona zona, yra pavojinga gyvybei, geltona zona - man komplikacijos garantuotos. Turiu būti pilkoje zonoje. Tie taškeliai visą parą ir aš gyvenu pagal tuos taškelius. Aš taip pat ir esu ir A. Verygai pilkoj zonoj, jis manęs nemato“, – sako diabetu sergantis asmuo.

Nuolatinis žvalgymasis į tai, kas darosi organizme - sergančiojo diabetu kasdienybė. Jurgis Tomaševičius jau daugiau nei dešimtmetį serga pirmojo tipo diabetu. Kiekvieną mėnesį sako tenka išleisti bent po kelis šimtus eurų, kad liktų gyvas. Šiandien priešais Sveikatos apsaugos ministeriją mitinguoja - valstybės lengvatų sergantiesiems - pernelyg mažai.

„Mes prašom dialogo, mes prašom išeiti pasišnekėti su mumis ir pasakyti, kad mes taip pat esame šios valstybės piliečiai, ir galime kažką tai gauti, paramą iš jos, jausti meilę“, – sako mitingo organizatorius Jurgis Tomaševičius.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė ir keli ministerijos atstovai buvo išėję pas mitinguojančiuosius.

Ministerijos atstovai kvietė užeiti susirinkusius į ministeriją, susėsti prie stalo, tačiau išklausyti priekaištų teko lauke.

Sergantieji piktinasi, kompensacijų adatoms nėra, už insulino pompų aptarnavimą tenka sumokėti didelius pinigus, o įsigyti modernių jutiklių turi užsienyje - ten pigiau.

Ministerija aiškina, kad dėl jutiklių pagalbos prašė net Europos Komisijos, tačiau tiekėjai Lietuvą aplenkia dėl per mažos rinkos. Esą biudžetas ir taip ribotas, todėl daugiausia lengvatų skiriama pažeidžiamiausiai grupei - vaikams. Klaipėdoje diabeto diena paminėta džiugiau nei sostinėje – su balionais.

„Insulino pompos kompensuojamos visiems iki 24 m., pompų dalys kompensuojamos, insulinas - su minimalia priemoka. Juostelės, adatėlės. Išmokos tėvams, siekiančios apie 300 eurų vidutiniškai. Tikrai galima gyventi“, – sako vaikų sergančių cukriniu diabetu klubo „Smalsučiai“ vadovė Ina Juodkienė.

Sergantieji yra suskaičiavę, kad per dieną tenka priimti 180 daugiau sprendimų nei sveikam žmogui. Keli jų, kaip išsilaikyti darbo rinkoje, ką valgyti, kas laukia rytoj. Ar bus darbo, ar neteks amputuoti galūnės? Ministerija žada, kitąmet diabetu sergančiųjų gyvenimas taps geresnis.

„Ateinančių metų pradžioje bus grįžta prie svarstymų dėl galimybių kompensuoti ir pompas, ir kitas priemones vyresniems. Žodžiu, tikrai yra šitoje srityje dirbama. Tikrai nesutinku, kad nieko nepadaryta ir, kad niekas čia nevyksta šitoj srityje“, – sako ministras Aurelijus Veryga.

Menininkė Agnė Kišonaitė pati serga diabetu, o šia instaliacija siekia atkreipti dėmesį - negydomas diabetas dažniausiai pasireiškia širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijomis.

Apie „Cukrinę širdį“ ir gyvenimą pakeičiančia diagnozę, pasak Tarptautinės diabeto federacijos, iš pradžių nežino beveik kas antras.

Žinios. Teisingumo ministerija nori mažinti nuteistųjų skaičių: siūlo dekriminalizuoti mažiau pavojingus ekonominius, finansinius ir turtinius nusikaltimus
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi