Lietuvoje

2019.11.21 15:27

Atliekų kalnų apsupti vilniečiai neapsikentė: raštus gauname, bet šiukšlių tik daugėja

galerijoje – atliekų kalnai
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.11.21 15:27

Krūvos padangų, bakai su tepalais ar kitomis medžiagomis, kalnai kitų šiukšlių ir duobės, į kurias bet kada galima įkristi. Tokia situacija Vilniaus Lazdynėlių rajone esančiame miškelyje. Aplinkiniai gyventojai kreipėsi pagalbos, tačiau situacija, pasak jų, negerėja. O štai atsakingos institucijos sklypo, kuriame supiltos krūvos šiukšlių, savininkams jau grasina ir teismu.

Portalo LRT.lt fotografas užfiksavo, kaip šiuo metu atrodo Lazdynėlių mikrorajone esantis miškelis. Už keliolikos metrų nuo gyvenamųjų namų driekiasi krūvos atliekų. Anksčiau čia stovėjo seni metaliniai garažai, bet, kaip pasakoja gyventojai, juos panaikinus, viskas, kas buvo juose, liko gulėti ant žemės.

Užfiksuotuose kadruose matyti krūvos padangų, automobilių dalių, įvairių maišų, bakų, kuriuose – į tepalus panašūs skysčiai, greta išmėtyti sudaužyti stiklai ir daugybė kitų atliekų. Negana to, panaikinus garažus žemėje liko žiojėti duobės. Kai kurios iš jų taip pat užpildytos šiukšlėmis, tačiau kitos – tuščios ar primėtytos plytų, stiklų. Aplinkiniai gyventojai bijo, kad į jas gali kas nors įkristi, pavyzdžiui, iš mokyklos namo einantys vaikai.

Institucijos patvirtino gavusios ne vieną Lazdynėlių gyventojų skundą. Tačiau situacija negerėja, nes viskas, kas iki šiol yra padaryta, tai raginimas sklypo savininkams išvežti susikaupusias atliekas. Tačiau tiek aplinkosaugininkai, tiek savivaldybė pripažįsta, kad sklypo bendraturčiai to daryti neskuba. Jei jie ir toliau šiukšlių neišveš, problema bus sprendžiama teismo keliu.

Atsakymus gauna, bet situacija nesikeičia

Kaip portalui LRT.lt pasakojo Lazdynėlių individualių namų savininkų bendrijos pirmininkė Birutė Danienė, atliekų krūvos Lazdynėliuose esančiame miškelyje stūkso jau keletą metų. Jos čia atsirado po to, kai buvo nutarta panaikinti senus metalinius garažus, stovėjusius šioje vietoje. Tačiau, nors garažai ir buvo panaikinti, atliekos liko, o kartu su jomis ir smarvė, kenksmingų medžiagų bei gaisro baimė.

„Tos atliekos guli jau daugiau nei penkerius metus. Savivaldybė grąžino šitą žemę savininkams ir tų garažų savininkai buvo įpareigoti juos nusikelti. Tuomet savininkai garažus nusikėlė, bet šiukšles paliko, sakydami, kad čia vos ne savivaldybė turi sutvarkyti. Tie šiukšlynai ne tik nemažėja, bet didėja. Ten yra ir padangų, ir įvairių sudaužytų lempų, ir tepalų bakų, išmesti įvairūs baldai ir kitos šiukšlės“, – kalbėjo B. Danienė.

Bendrijos pirmininkė pasakojo, kad jau ne vienerius metus yra susirašinėjama su Vilniaus miesto savivaldybe, į ją kreiptasi su prašymu surasti savininkus ir juos įpareigoti surinkti atliekas. Pasak moters, kreiptasi buvo ir į Aplinkos ministeriją, ir į Aplinkos apsaugos departamentą.

„Daugėja gyventojų, daugėja ir tų šiukšlių. Ypač vasarą yra didelė rizika gaisrui – juk gali kas nors uždegti padangas ir kitas sumestas degias atliekas. Žinoma, yra ir smarvė, yra duobės, į kurias gali įkristi eidamas kas nors. Paskutiniame atsakyme parašyta, kad sklypo bendraturčiai įpareigojami sutvarkyti tą užterštą teritoriją, priešingu atveju problema bus sprendžiama teismo keliu. Tokio pobūdžio atsakomuosius raštus mes gauname, tačiau viskas toje vietoje kaip stovi, taip stovi. Šiukšlių tik daugėja“, – portalui LRT.lt pasakojo Lazdynėlių individualių namų savininkų bendrijos pirmininkė.

Susitvarkyti liepia, bet į raginimus nereaguojama

Lazdynų vienmandatėje rinkimų apygardoje rinktas Seimo narys Algis Strelčiūnas sakė sulaukęs gyventojų skundų ir dėl to kreipęsis į Vilniaus miesto savivaldybę. Tačiau kai į jį su klausimais kreipėsi portalas LRT.lt, parlamentaras pripažino atsakymo iš jos dar nesulaukęs.

„Gerai, kad žmonės kreipiasi. <...> Reaguodamas į jų prašymą, persiunčiau jį nagrinėti savivaldybės administracijos direktoriui, iš kurio dar atsakymo negavau. Bet kadangi jūs kreipėtės, kad dar situacija nesutvarkyta, aš papildomai kreipsiuosi į juos, kad operatyviai sutvarkytų. Tokių dalykų neturėtų būti“, – komentavo Seimo narys, ragindamas žmones kreiptis, jei mato, kad situacija ir toliau negerės.

Vilniaus miesto savivaldybės atstovai teigė sulaukę skundų iš Lazdynėlių gyventojų. Jie komentavo, kad Lazdynėliuose esančioje Lietaus gatvėje yra likęs tik vienas sklypas, kuriame anksčiau buvo įsikūrusi metalinių garažų bendrija, būtent jame ir susikaupusios krūvos atliekų.

„Dabar šis sklypas priklauso fiziniams asmenims, kurie yra atsakingi už jo tvarkymą. Atsakingi asmenys ne kartą buvo įpareigoti sutvarkyti ir prižiūrėti sklypą, išvežti iš jo šiukšles, tačiau į tokius prašymus nebuvo sureaguota“, – aiškino Vilniaus miesto savivaldybės atstovai.

Portalui LRT.lt jie teigė, kad šiuo metu, remiantis surinkta medžiaga, svarstoma šiukšlėmis užpiltą sklypą įtraukti į apleistų sklypų sąrašus ir padidinti savininkams žemės mokesčio tarifą 2020-iems metams. Tokiu atveju bus taikomas maksimalus galimas 4 proc. žemės mokesčio tarifas.

Arba susitvarkys, arba keliaus į teismą

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) atstovai komentavo, kad apie situaciją Lazdynėliuose žino, o skundų dėl to vien šiemet buvo gauta tris kartus – gegužės, rugsėjo ir spalio mėnesiais. Kaip rašoma AAD atsakyme, Vilniaus aplinkos apsaugos inspekcijos specialistai, atlikę patikrinimą, užfiksavo miškelyje gulinčias mišrias atliekas.

„Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai privalomaisiais nurodymais buvo įpareigoję šio žemės sklypo bendraturčius sutvarkyti jiems priklausantį sklypą. Tačiau dėl susidariusių aplinkybių (reorganizacijos ir didelės darbuotojų kaitos) administracinė procedūra nėra užbaigta“, – komentavo AAD atstovai.

Kaip teigiama departamento atsakyme, šiuo metu tyrimas tęsiamas, o sklypo bendraturčiai yra iškviesti į Vilniaus aplinkos apsaugos inspekciją, kur jiems turėtų būti surašytas administracinių nusižengimų protokolas. Vadovaujantis teisės aktais, anot AAD, atliekų turėtojai bus pakartotinai įpareigoti sutvarkyti žemės sklypą.

„Neįvykdžius pakartotinių privalomųjų nurodymų, inspekcija perduos bylą nagrinėti teismui“, – teigiama atsakyme.

Jeigu norite papasakoti mums savo istoriją ar pasidalinti savo mintimis, susisiekite su mumis el. pašto adresu pasidalink@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt