Lietuvoje

2019.11.13 18:38

Tikrinami Klaipėdoje užauginti vaisiai ir daržovės – baiminamasi, kad jie bus užteršti

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.13 18:38

Uostamiestyje tikrinami klaipėdiečių augintų daržovių ir vaisių mėginiai. Tyrimai pradėti po to, kai šiaurinės miesto dalies dirvožemyje nustatyta, kad chromo koncentracija vietomis normas viršija ir po 12 kartų. Kol laukiama tyrimų rezultatų, gyventojams rekomenduojama nevalgyti šiame rajone užauginto derliaus.

Klaipėdietė Ieva maisto inspektoriams paruošė maišelį obuolių – jie užaugo teritorijoje, kurioje nustatyta tarša chromu.

„Visą vasarą valgėme ir ne tik šią vasarą, visada valgėme savo užaugintus produktus. Šiaip labai išgąsdino tie rodikliai. Labiausiai pikta yra ant savivaldybės, kadangi buvo žinoma seniai, o pranešta tik dabar“, – piktinosi klaipėdietė Ieva.

Moteris sako padariusi dukrai kraujo tyrimą – rezultatų laukia su nerimu. Kol gyventojai tiriasi kraują, Maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorės ima ištirti po kilogramą jų užaugintų maisto produktų.

„Gyventojai kreipėsi savo noru, pareiškė šiuo metu septyni gyventojai, kad norėtų paimti mėginius iš auginamų daržovių ar vaisių, kurie galvoja, kad jų dirvožemis yra užterštas chromu, o imamas mėginys dėl sunkiųjų metalų – švino, kadmio ir chromo“, – sako maisto produktų inspektorė Asta Seniūnienė.

Daržovės bus tiriamos Vilniuje, tačiau rezultatų teks palaukti – dėl Alytaus gaisro laboratorijoje darbo netrūksta. Chromo kiekis maisto produktuose nereglamentuojamas, tad teks įvertinti, kiek jo jau kelia pavojų. Klaipėdietė, pati ne vienerius metus dirbusi gydytoja higieniste sako, jog naivu tikėti, kad užteršta tik ši palei uostą besidriekianti teritorija.

„Visas yra po žeme, toks raizgalas vandens gyslų, šaltinių labai daug teka. Tai kur ten nuėjo, su lietumi, per gruntą, kur ten nusėdo, kur liko“, – teigia klaipėdietė Danguolė.

Visuomenės sveikatos centras dirvožemio mėginius paėmė iš 3 darželių ir progimnazijos. Tyrimų atsakymų laukiama kitą savaitę.

Chromas – sunkusis metalas, kaupiasi organizme, pažeidžia organus, o patenka per kvėpavimo takus ir per odą. Apie tai, kad Vitės gyvenamuosiuose rajonuose chromas dirvožemyje viršija normas, pranešta prieš savaitę, didžiausia tarša – ties uosto teritorija. Gyventojams patariama nevartoti čia užaugintų daržovių, vaikščioti kieta danga, laikytis asmens higienos.

Žinios. Lietuvos rinkai uždrausta tiekti visus ranitidino turinčius vaistus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt