Lietuvoje

2019.11.13 18:20

Norinčiųjų skiepytis nuo gripo – bene dvigubai daugiau nei pernai: kai kurios įstaigos jau stinga vakcinų

Urtė Korsakovaitė, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.13 18:20

Šiemet norinčiųjų pasiskiepyti nuo gripo kai kuriose gydymo įstaigoje dvigubai daugiau nei pernai. Pasak medikų, nemokamos gripo vakcinos pasiekė dar ne visas poliklinikas, tačiau ir jas gavusios skundžiasi, kad skiepų liko vos kelioms dienoms. Sveikatos apsaugos ministras sako, jog valstybės lėšomis nupirkta beveik 145 tūkstančiai vakcinų ir papildomai įsigyti neplanuojama.

Odontologijos studentė Meilė Kalvaitytė kasmet skiepijasi nuo gripo – už vakciną susimoka pati.

„Nusprendžiau pasiskiepyti profilaktiškai, nes dabar yra ganėtinai įtemptas studijų periodas, tai, kad apsisaugoti nuo ligų, pavyzdžiui, žinau, kad skiepas neapsaugo nuo susirgimo, bet tai palengvina, jeigu susirgsiu, tai bus lengviau, tai tokiu principu ir vadovaujuosi“, – savo pasirinkimą aiškina Meilė Kalvaitytė.

Tačiau pasiskiepyti norintys rizikos grupėms priskiriami pacientai susiduria su problemomis. Į Vilniaus Antakalnio polikliniką atvežta apie puspenkto tūkstančio nemokamų keturvalenčių vakcinos dozių, bet jų likę vos kelioms dienoms.

„Realiai mūsų skiepų kabinete šiuo metu yra 300 gripo „Tetra“ vakcinos dozių ir tai yra realiai kelioms dienoms likutis“, – tvirtina šeimos gydytoja Izabelė Juškienė.

Netyla skambučiai

Skambučiai dėl skiepų nuo gripo netyla visą dieną. Gydytojai sako, kad norinčiųjų skiepytis padaugėjo dvigubai.

„Jeigu imant vieną pamainą, apie 200 skambučių, 180 – labai daug klausia, nes žmonės ilgai laukė, jų ilgai nebuvo“, – sako Edita Muchliado, medicinos registratorė.

Poliklinika sako paprašiusi papildomų vakcinos dozių, tačiau, pasak ligonių kasos, jų nėra.

„Didesni vakcinų kiekio vargu ar galima tikėtis, nes paprastai gamintojai suplanuoja tam tikrą kiekį, žinodami, kiek bus nupirkta, nes, kiek mes žinome, net ir komercinės vakcinos, mokamos vakcinos gydymo įstaigose jau ne visose yra“, – teigia Ligonių kasos atstovė Lina Reinartienė.

Vakcinos laukia ir privačios klinikos

Valstybės kompensuojamos gripo vakcinos laukia ir privačios gydymo įstaigos. Šioje klinikoje kasdien dėl skiepų nuo gripo užsiregistruoja apie pusantro šimto. Tiesa, vakcina jau mokama.

„Deja, bet ligonių kasos mažoms klinikoms, mažiems šeimoms centrams vis dar neatvežė vakcinos. Tai reiškia, kad mes net ir norėdami kol kas savo pacientų, kurie priklauso rizikos grupėms, nemokamai negalime paskiepyti“, – tvirtina šeimos gydytoja Elena Šukė.

Ligonių kasos duomenimis, dabar likę 20 tūkstančių valstybės kompensuojamų gripo vakcinos dozių. Jos per pastarąsias dienas turėtų pasiekti likusias gydymo įstaigas.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad galimybės staigiai nupirkti papildomų vakcinų nėra – gydymo įstaigoms buvo atvežta tiek, kiek jos paprašė dar metų pradžioje. Medikai sako nesitikėję tokio pasiskiepyti norinčiųjų antplūdžio.

„Tie, kas jau gavo tą, ką jie buvo paprašę ir tą, jeigu jau tokių iš tikrųjų yra situacijų, kad pasiskiepijo, tai taip mes staiga nupirkti, paimti tiesiog iš kažkur negalim. Kaip ir sakau, mes galim teoriškai svarstyti galimybę skolintis iš kaimynų, kur mes turime sutartis pasirašę. Bet su sąlyga, kad jie patys turi perteklių. Tai kol kas, kol mes nematome to bendro vaizdo, net ir klausti dabar nėra reikalo“, – atsako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pasak ligonių kasų, šiemet gripo sezonui nupirkta beveik 145 tūkstančiai vakcinos dozių – tai yra beveik 13 tūkstančių daugiau nei pernai. Komercine vakcina tiek valstybinės, tiek privačios gydymo įstaigos rūpinasi pačios.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Susidomėjimas skiepais nuo gripo – bene dvigubai didesnis nei pernai: kai kurios įstaigos jau stinga vakcinų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt