Lietuvoje

2019.11.13 16:51

Su „valstiečiais“ susitikę mokytojai pažadais nebetiki: paskelbė trumpalaikio streiko datą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.11.13 16:51

Su „valstiečių“ frakcija trečiadienį susitikę mokytojų atstovai neketina taikstytis. Nors valdžia žada, kad darys viską, kas įmanoma, kad įsipareigojimai būtų vykdomi, mokytojai neskuba tikėti pažadais. Jau aišku, kad lapkričio 28-ąją vyks trumpalaikis mokytojų streikas. Jis truks nuo 8 iki 10 val.

„Šiandien mes savo profesinėje sąjungoje sukūrėme streiko komitetą ir lapkričio 28 d. bus skelbiamas terminuotas dviejų valandų streikas. Kartojau jau ne kartą, kad Seime teikiami siūlymai, bet po to grįžta biudžetas į Vyriausybę, ji naujai performuoja ir tada realiai matysime, ar tai, kas dabar siūloma, realiai daroma.

Liepos mėnesį ne tai, kad mums kažką žadėjo, bet mes susitarėme. Nuo liepos mėnesio vis keičiasi ir keičiasi. Šiandien išgirdome, kad lyg randa 10 mln. eurų pagalbos specialistams, 6 mln. ikimokykliniam ugdymui. Poslinkis yra, bet dar iki pilnų įsipareigojimų dar trūksta apie 40 mln. eurų“, – komentavo streiką skelbiančios profsąjungos lyderis Egidijus Milešinas.

Apie tai, kad mokytojai ruošiasi streikui paskelbta spalio viduryje. Pasak Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininko Egidijaus Milešino, dar 2017-aisiais pasirašytoje kolektyvinėje sutartyje numatyti Vyriausybės įpareigojimai turėtų atsieiti apie 117 mln. eurų. Visgi numatyta suma – gerokai mažesnė ir siekia 55 mln. eurų.

Valstybės biudžetas Seime jau praėjo pateikimo stadiją ir yra svarstomas komitetuose. Tačiau „valstiečio“ Eugenijaus Jovaišos vadovaujamas Švietimo ir mokslo komitetas (ŠMK) ministrų kabineto pateiktam kitų metų biudžetui nepritarė.

„Mūsų visų tikslas yra sėstis, kalbėtis ir pasiekti aukso vidurį“, – sakė profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Karbauskis: gal pasakys, kad esame niekšai

Į profesinės sąjungos atstovus besikreipdamas „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sakė negalintis kritikuoti Vyriausybės pasiūlyto biudžeto, nes suformuotas jų pačių. Valdančiųjų vedlys sakė, kad tokia situacija dėl biudžeto susiklostė todėl, kad ekonomikos prognozės buvo kitokios, leidžiančios sutarti dėl Vyriausybės įsipareigojimų. Jis taip pat kaltino opoziciją stengiantis, kad nauji mokesčiai nebūtų įvesti.

„Mes turėjome kitas prognozes. Dabar Finansų ministerija sako, kad valstybė nesurinks tiek pinigų, kiek yra suplanuota. Mes bandome įvedinėti mokesčius, kurių neplanavome įvedinėti. Kam įvedinėjame? Tam, kad vykdytume įsipareigojimus. Susidūrėme su bandymu darytu viską, kad tų mokesčių nebūtų“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Jis tikino, kad bus daroma viskas, jog įsipareigojimai mokytojams būtų įvykdyti, tačiau negalėjo pasakyti, ar to užteks. „Valstiečių“ lyderis nurodė, kad yra daug sričių, kuriose reikia ieškoti kompromisų. Pasak jo, žirklės tarp to, reikia ir to, ko nėra, yra apie 300 mln. eurų.

„Kai kuriuose Seimo komitetuose padėtis buvo tokia, kad komitetų pirmininkai nesuvaldė padėties ir komitetuose buvo pribalsuota daug daugiau, nei sektorius reikalauja. Šiandien mes tai girdėjome iš pačių profsąjungų. Bet toks tikslas opozicijos yra visą laiką, padaryti, kad lėšų poreikis būtų daug didesnis, daroma viskas, kad mes nepriimtume sprendimų dėl papildomų pajamų“, – kalbėjo valdančiųjų lyderis.

Jis sakė turintis vilties, kad bus rasti sprendimai, kurie tenkins visų sričių minimalius reikalavimus. Visgi jis pabrėžė, kad stebuklų nebūna ir mažėjantys ekonomikos rodikliai neleidžia įgyvendinti kai kurių įsipareigojimų. Visgi jis nesiryžo galutinai įgyvendinti įsipareigojimų, sakė besitikintis, kad juos pavyks įgyvendinti bent iš dalies.

„Jeigu ekonomikos augimas būtų buvęs toks, koks buvo suplanuotas, pats dabar klausčiau, ką veikia Finansų ministerija. <...> Mes tikrai padarysim, kas įmanoma. Ar mums už tai atleis, ar neatleis – gal neatleis, gal išeis į gatves ir pasakys, kad mes esame niekšai“, – sakė R. Karbauskis.

Streikui ruošiasi ir dėstytojai

Pedagogai nėra vieninteliai, besiruošiantys streikui. Nesulaukę žadėto atlyginimų didinimo sukilti žada ir aukštųjų mokyklų dėstytojai. Vilniaus universiteto (VU) bendruomenei buvo išplatinta apklausa dėl streiko. Nurodoma, kad Vyriausybė kitų metų valstybės biudžete visiškai nenumato skirti lėšų dėstytojų, mokslininkų bei neakademinių darbuotojų atlyginimų didinimui.

Kalbama ir apie tai, kad neketinama didinti BVP dalies, skirtos mokslo tyrimų ir eksperimentinei plėtrai, minimi kiti netęsimi pažadai. Apie tai, kad BVP dalis švietimui ne tik nėra didinama, bet dar ir mažėja anksčiau kalbėjo ir pedagogų atstovai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt