Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.13 14:55

Akibrokštas Karbauskiui: Žemaitaitį atleisti pavyko, bet jo vieta lieka tuščia

Karbauskis: koalicija išrinks kandidatą; atnaujinta 17.09
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.11.13 14:55

Nors valdančiųjų lyderis teigė, kad naujas Seimo vicepirmininkas vietoje atleisto Remigijaus Žemaitaičio privalo būti teikiamas, panašu, kad taip nenutiks. Trečiadienį su Seimo pirmininku susitikę frakcijų lyderiai nutarė nekeisti Seimo statuto, bet ir neteikti naujo vicepirmininko. Su tuo sutiko net ir susitikimę dalyvavę „valstiečiai“.

Antradienį Seimas nubalsavo iš parlamento vicepirmininko pareigų atleisti palaikymą praradusį R. Žemaitaitį. Dar nepaaiškėjus rezultatams Viktoras Pranckietis teigė, kad arba teiks statuto pataisas ir mažins Seimo narių skaičių, arba tyčia neteiks naujos Seimo vicepirmininko kandidatūros.

Tokius jo žodžius vertindamas Ramūnas Karbauskis sakė: „Suprantu jo poziciją. Norint išsaugoti opozicijai daugumą Seimo valdyboje, Seimo pirmininkas neturi siūlyti jokio kito pirmininko pavaduotojo. Taip bus nevykdomas Seimo statutas. Taip gali pavykti opozicijai kelis mėnesius, Seimo pirmininko pagalba, vykdyti destrukciją Seimo darbe.“

Tačiau trečiadienį situacija pasikeitė. Susitikime su V. Pranckiečiu dalyvavę frakcijų lyderiai sutiko, kad nebūtų teikiama nauja vicepirmininko kandidatūra. Taip pat sutiko, kad nebūtų keičiamas ir statutas. Tam pritarė ir posėdyje dalyvavę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariai Rima Baškienė ir Jonas Jarutis.

„Sutarėme taip, kad kol kas statuto pataisų neteikiame ir naujų kandidatų į pavaduotojus neteikiame. Darbus, kuriuos reikia atlikti valdyboje, atliksime išsidalinę tas užduotis, kurios teko buvusiam pavaduotojui“, – po susitikimo sakė V. Pranckietis, pridurdamas, kad frakcijų lyderiai vienbalsiai pritarė tokiam siūlymui.

Seimo užkulisiuose antradienį pasklido kalbos apie rezgamą planą, esą tik V. Pranckiečiui išvykus į komandiruotę, naują vicepirmininką pateiks jo pirmoji pavaduotoja R. Baškienė. Tačiau pats V. Pranckietis paneigė tokias kalbas: „Statutas to neleidžia. Išvažiavus į komandiruotę tik pavaduoja, bet ne eina pareigas. Jei numirčiau, tada taip.“

Konservatorius Jurgis Razma pabrėžė, kad statutas nustato maksimalų, bet ne minimalų pavaduotojų skaičių, todėl naujos kandidatūros neteikimas nebūtų statuto pažeidimas.

„Jeigu ir trys dirbantys pavaduotojai būtų, nebūtų čia jokio pažeidimo“, – sakė J. Razma. Jis antradienį registravo pataisą, kuria siūloma mažinti Seimo vicepirmininkų skaičių nuo 7 iki 6. Visgi, kol kas pataisos pateikti neskubama, pats konservatorius sakė, kad sutinka su Seimo pirmininku ir kitų frakcijų lyderiais, o statuto pataisą, pasak jo, galima palikti kadencijos pabaigai, kaip palikimą kitam Seimui.

„Valstietė“ R. Baškienė kalbėjo, kad šis laikotarpis yra sudėtingas ir darbingas, nes Seime priiminėjamas valstybės biudžetas. Ji pabrėžė, kad Seime chaoso nėra, tačiau laikas netinkamas spręsti klausimą dėl vicepirmininko. „Seimas orientuojasi į darbus“, – sakė ji.

Šiuo metu valdyboje, kartu su opozicijos lyderiu, dirba šeši vicepirmininkai, opozicijos lyderis ir Seimo pirmininkas. R. Baškienė teigė, kad valdyboje nėra politikuojama, o priimami reikalingi sprendimai. Tačiau ji sakė, kad toks klausimas frakcijoje nebuvo svarstytas, bet J. Jarutis, kuris yra R. Karbauskio pavaduotojas, neprieštaravo.

O R. Žemaitaitį palikusių ir naują frakciją „Lietuvos gerovei“ įkūrusių atskilusių „tvarkiečių“ lyderis Vytautas Kamblevičius teigė, kad siūlo taupyti smarkiau ir atsisakyti ne vienos, o dviejų vicepirmininkų pozicijos. Tiesa, tai jis sakė su šypsena.

„Pareikalavau kitokių sąlygų – mes neimame etato, todėl reikia dar sumažinti. Užtenka 5. Mano supratimu yra per daug Seimo pirmininko pavaduotojų“, – kalbėjo V. Kamblevičius. Tiesa, tam, kad būtų galima sumažinti vicepirmininkų skaičių, vienas jų turi arba atsistatydinti, arba būti atstatydintas.

Liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad dabar ne tas laikas, kai reikėtų įsivelti į ginčus, nes toks statuto pakeitimas neišvengiamai reikštų ir diskusijas dėl asmenybių. O to, pasak jos, Seime šiuo metu reikia mažiausiai.

Išrinks kandidatą

„Seimo pirmininko filosofijos nutarimais netampa. Niekas nenutarė“, – taip paklaustas apie Seimo pirmininko ir frakcijų lyderių sprendimą sakė Ramūnas Karbauskis.

Jis tikino, kad ketvirtadienį susirinkusi koalicijos taryba nuspręs, kurį valdančiosios daugumos atstovą siūlyti Seimo vicepirmininku. Anot jo, Seimo pirmininkui taip pat bus perduota kaip „koalicijos valia“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi