Lietuvoje

2019.11.13 09:32

„MG Baltic“ teismas: Raulynaitis patikino – Masiulis turėjo prašymų iš Grybauskaitės

Masiulis: prezidentė norėjo palankumo žiniasklaidoje; atnaujinta 11.39

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Trečiadienį teismas tęsė koncerno „MG Baltic“ teisininko, buvusio koncerno valdybos narys Romano Raulynaičio apklausą. Taip pat buvo peržiūrėti slapta daryti vaizdo įrašai, kuriame fiksuoti bylos veikėjų susitikimai.

Teisme trečiadienį buvo tęsiama R. Raulynaičio apklausa. Pirmadienį teisme buvo išklausytas 2015 m. spalio mėnesį įvykusio buvusio koncerno „MG Baltic“ Raimondo Kurlianskio, R. Raulynaičio ir buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio susitikimo metu padarytas garso įrašas. Tiesa, įraše girdėti daug pašalinio triukšmo, tad sunku suprasti, apie ką kalba susitikimo dalyviai. Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius trečiadienį norėjo pateikti klausimus R. Kurlianskiui ir E. Masiuliui, bet šie atsakinėti į prokuroro klausimus atsisakė.

Trečiadienį teisme buvo peržiūrėtas minėto susitikimo vaizdo įrašas. Jame užfiksuota, kaip Vilniuje, prie restorano „Stebuklai“, R. Kurlianskis susitinka su E. Masiuliu. Vyrai, kaip užfiksuota slapta darytame vaizdo įraše, rūko, kalbasi ir vėliau užeina į restoraną.

Prokuroras J. Laucius atkreipė dėmesį, kad E. Masiulis iš susitikimo su R. Kurlianskiu ir R. Raulynaičiu išėjo nešinas rudos spalvos dovanų maišeliu. Rankose, pasak prokuroro, jis dar nešėsi du A4 dydžio sąsiuvinius-segtuvus.

J. Laucius klausė E. Masiulio, iš kur jis gavo dovanų maišelį ir sąsiuvinius, kas juos jam davė, tačiau E. Masiulis neatsakė į šiuos klausimus. Tada J. Laucius paklausė R. Raulynaičio, ar jis minėtus daiktus davė E. Masiuliui, tačiau liudytojas atsakė neprisimenantis.

Prašė „paprotinti Remigijų“, turėjo prašymų nuo D. Grybauskaitės

Vėliau teisme buvo klausomasi slapta daryto garso įrašo, kuriame fiksuotas R. Raulynaičio, E. Masiulio ir R. Kurlianskio susitikimas 2015 m. gruodį. Garso įraše girdima daug pašalinio triukšmo, tačiau, kaip pokalbio frazes citavo teisėja Nijolė Žimkienė, koncerno „MG Baltic“ atstovai prašė E. Masiulio „paprotinti Remigijų“, tai yra paprašyti, kad paminklo Jonui Basanavičiui klausimas būtų išimtas iš Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės.

„Išimt, išimt, išimt iš darbotvarkės, geriausia būtų išimt iš darbotvarkės“, – minėtame pokalbyje teigė R. Raulynaitis.

Prokuroras J. Laucius klausė R. Raulynaičio, ar jis iš tikrųjų prašė kažko E. Masiulio.

„Tai buvo ne prašymas, tai buvo pamąstymas. Jei aš būčiau prašęs, tai būčiau kitaip formulavęs“, – tikino liudytojas.

R. Raulynaitis tvirtino nežinantis, apie kokią darbotvarkę kalbama. Liudytojas patikino, kad jam E. Masiulis neatsiskaitinėjo.

Vėliau E. Masiulis klausė R. Raulynaičio, ar jis yra jo ko nors prašęs. Liudytojas patikino, kad iš E. Masiulio yra sulaukęs prašymų.

„Jūs visada turėdavote prašymų, bet ar man kalbėti apie bylos dalykus? Jūsų prašymai būdavo viena tema ir nuo vieno asmens, bet gal nereikėtų apie tai kalbėti, gal per anksti apie tai kalbėti“, – svarstė R. Raulynaitis.

Jis teigė norintis pagalvoti prieš atsakydamas į klausimus. Vėliau R. Raulynaitis patikino, kad E. Masiulis pas jį ateidavo su prašymais nuo vieno žmogaus – nuo prezidentės Dalios Grybauskaitės.

R. Kurlianskis, padarius pertrauką posėdyje, žurnalistams patvirtino, kad E. Masiulis turėjo prašymų nuo D. Grybauskaitės, tačiau nenorėjo jų atskleisti. Jis teigė apie tai kalbėsiantis teisme.

„Taip, be abejo. Žinau“, – sakė R. Kurlianskis.

E. Masiulis: D. Grybauskaitė pageidavo „teigiamesnio“ jos nušvietimo televizijoje

E. Masiulio teigimu, šie D. Grybauskaitės prašymai turėjo būti užfiksuoti teisme trečiadienį pagarsintame garso įraše iš 2015-ųjų gruodžio 1-osios E. Masiulio susitikimo su koncerno „MG Baltic“ atstovais, tačiau šios pokalbio dalies byloje ir įraše nėra.

„Pokalbio metu buvo paprašymas iš mano pusės, kad D. Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė, pageidauja, kad būtų teigiamiau nušviečiama koncerno valdomuose televizijos kanaluose. Tokį prašymą iš ponios prezidentės aš pats buvau gavęs, tiesiog šitą prašymą perdaviau“, – žurnalistams sakė E. Masiulis.

Anot jo, tuo metu buvo įtempta politinė situacija ir prezidentė susilaukė daug kritikos iš tuometinių valdančiųjų socialdemokratų.

E. Masiulis sako norintis, kad „vardan bylos objektyvumo byloje atsidurtų visi duomenys“, o teisme parodymus duotų pati D. Grybauskaitė.

E. Masiulis tvirtino, kad teisėsauga rado jo ir prezidentės susirašinėjimus elektroniniais laiškais, tačiau kai jam buvo grąžintas kompiuteris, laiškai buvo ištrinti.

„Yra technologijos ir aš sugebėjau tuos laiškus vistiek išsisaugoti. Šiuo atveju, prokuroras nesutiko laiškų prijungti prie bylos, nes tuose laiškuose yra irgi tam tikra prasme atspindėti kai kurie prašymai, kad būtų žiniasklaidoje prezidentė nušviečiama geriau“, – tvirtino E. Masiulis.

Jis sako, kad tokių prašymų buvo ne vienas.

Patvirtino, kad prašymus perdavė D. Mockui

Trečiadienį teisme po pertraukėlės buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame fiksuotas R. Raulynaičio ir R. Kurlianskio susitikimas. Vėliau pagarsintas R. Raulynaičio ir E. Masiulio pokalbis telefonu.

Prokuroras J. Laucius, remdamasis slaptai darytais įrašais, teisėsaugos fiksuotomis žinutėmis, klausė R. Raulynaičio apie kokius prašymus jis kalbėjo su E. Masiuliu.

R. Raulynaitis replikavo, kad tai yra „subtili tema“.

„Ko Jūsų prašė E. Masiulis?“, – klausė prokuroras.

Galiausiai R. Raulynaitis teigė per vieną iš susitikimų su E. Masiuliu išgirdęs prašymą – esą prezidentė D. Grybauskaitė norėtų, jog jos veikla koncernui „MG Baltic“ priklausančioje žiniasklaidoje būtų nušviesta palankiau.

„Čia buvo susitikimo prasmė ir esmė. Visa kita buvo informacinis triukšmas“, – teigė R. Raulynaitis.

„Jūs to prašėte įkyriai. [...] To pasekoje didžiąja dalimi R. Kurlianskis yra čia“, – E. Masiuliui teisme sakė liudytojas.

Vėliau jis patvirtino, kad esą D. Grybauskaitės prašymą ją nušviesti palankiau jis perdavė koncerno „MG Baltic“ prezidentui Dariui Mockui.

„Perdaviau D. Mockui prašymą nuo E. Masiulio, kurį jam perdavė D. Grybauskaitė“, – kalbėjo R. Raulynaitis.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mykolas Majauskas
2022.12.07 11:02

Seimo narys Mykolas Majauskas kandidatuos į Vilniaus merus

atnaujinta 11.06