Lietuvoje

2019.11.12 18:21

Ministras Jankevičius Briuselyje bedė į Rusiją: puolimas prieš Lietuvos teisėją – puolimas prieš ES

prašo EP pasmerkti Rusiją
Justinas Šuliokas, LRT.lt, Specialiai iš Briuselio2019.11.12 18:21

Lietuvos teisingumo ministras Elvinas Jankevičius antradienį Europos Parlamento Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komitete prašė europarlamentarų užtarimo Sausio 13-osios byloje dalyvavusiems Lietuvos teisėjams ir prokurorams, kuriems Rusija iškėlė baudžiamąją bylą.

E. Jankevičius, pasakodamas EP komitetui apie 1991-ųjų sausio 13-osios įvykius, rodė tą dieną darytas nuotraukas ir apibendrino: „Vis dar labai skauda.“

Pernai Rusijos Federacijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą Lietuvos prokurorams, kurie dalyvavo Sausio 13-osios bylos tyrime, o šiemet – ir teisėjams, nagrinėjusius šią bylą. Lietuvos atstovų manymu, tai prilygsta bandymui kištis į kitos šalies teisinę sistemą ir pasikėsinimui į teisės viršenybės principą.

„Tai yra precedento neturintis puolimas prieš teismų sistemą ir įstatymo viršenybę ir nešališkumą“, – Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto posėdyje sakė E. Jankevičius.

Bet koks puolimas prieš Lietuvos teisėją ar prokurorą yra puolimas prieš visos ES teisėsaugą, komitetui tvirtino ministras, ragindamas Europos Parlamentą priimti rezoliuciją, smerkiančią Rusijos veiksmus.

„Jeigu trečioji šalis gali imtis tokių veiksmų prieš Lietuvos teisėjus ir prokurorus, nėra jokios garantijos, kad rytoj tokių pačių veiksmų nebus imtasi prieš bet kurį teisėją ar prokurorą bet kurioje ES šalyje“, – kalbėjo E. Jankevičius.

Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pabrėžė, kad teisėjai išnagrinėjo didelį įrodymų kiekį prieš priimdami sprendimą Sausio 13-osios byloje. Jis tvirtino, jog būtina imtis visų įmanomų veiksmų, kad būtų apsaugoti Lietuvos teisėjai ir prokurorai. Taip būtų užtikrintas teisės viršenybės principo taikymas tiek ES, tiek už jos ribų.

„Aš įsitikinęs, kad Rusijos pareiškimas apie pradėtą tyrimą prieš Lietuvos teisėjus ir prokurorus turi politinį, bet ne teisinį pagrindą. Tai būdas išgąsdinti teisėjus, kurie jau paskelbė nuosprendį, ir tuos, kurie nagrinės bylą apeliacijos ir kasacijos etapuose“, – EP nariams nurodė Teisėjų tarybos narys Nerijus Meilutis.

„Rusija pasiuntė aiškią žinutę teisėjams: visi bijokite, mes jus persekiosime“, – teigė jis.

Diskusijos metu EP Europos liaudies partijos frakcijos atstovė Roberta Metsola palaikė Lietuvos prašymą: „Visiškai sutinku, kad Lietuvos teisėjai yra Europos teisėjai.“

Pasak jos, Lietuvos teisėjus ir prokurorus būtina apsaugoti nuo neteisėto kišimosi atliekant pareigas. „Šis parlamentas palaiko Lietuvą“, – teigė ji, tvirtindama, kad šis klausimas turi būti išnagrinėtas visais lygiais.

Europarlamentaras Juozas Olekas paragino Europos Parlamentą priimti rezoliuciją ir pasmerkti Rusijos veiksmus, kurie sudaro precedentą trečiosioms šalims kištis į ES teisėsaugos sistemą.

Tai, pasak jo, liečia vieną iš esminių ES vertybių, teisės viršenybę. Kita Lietuvos europarlamentarė Rasa Juknevičienė pabrėžė, kad į Sausio 13-osios bylą reikia žiūrėti Rusijos palaikomo hibridinio karo kontekste ir kad šis atvejis – pirmasis kartas, kai Maskva imasi motyvuoto tikslinio teroro prieš ES šalies pareigūnus. Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto nariai domėjosi, ar Lietuvos teisėjų ir prokurorų persekiojimui Rusija pasinaudojo iš ES tarptautinių susitarimų pagrindu gautais duomenimis. E. Jankevičius atsakė, kad galimai taip ir buvo.

Tai, pasak europarlamentarų, gali turėti įtakos tolimesniam ES ir Rusijos bendradarbiavimui teisėsaugos srityje. Paklaustas, kokios realios pasekmės gresia Lietuvos teisėjams ir pareigūnams, prieš kuriuos Rusija ėmėsi veiksmų, ministras atsakė, kad keliaujant po kitas šalis, ypač už ES ribų, gali būti suvaržyta jų laisvė.

Šių metų kovą Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį 67 kaltinamiesiems Sausio 13-osios byloje, gyvenantiems Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje. Jie pripažinti kaltais dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui, o jiems skirtos bausmės siekia nuo ketverių iki 14 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt