Lietuvoje

2019.11.12 10:35

Valstybinės Ukrainos įmonės buvęs vadovas prašo Lietuvos politinio prieglobsčio

Vilniuje sulaikytas buvęs Ukrainos valstybinės maisto ir grūdų korporacijos valdybos pirmininkas Petro Vovčiukas Lietuvoje paprašė politinio prieglobsčio, antradienį pranešė jo advokatė.

„Jis paprašė politinio prieglobsčio Lietuvoje ir jį sulaikė“, – žurnalistams sakė advokatė po Vilniaus apygardos teismo posėdžio dėl jos ginamojo suėmimo.

V. Vovčiukas Ukrainos teisėsaugos prašymu Vilniuje sulaikytas spalio mėnesį. Ukrainos nacionalinis antikorupcijos biuras NABU teigia, kad per korupcinę schemą jis padarė bendrovei daugiau kaip 60 mln. JAV dolerių (54 mln. eurų) žalą.

Advokatės teigimu, P. Vovčiukas Vilniuje gyveno nuo 2016 metų ir tvarkėsi dokumentus dėl Lietuvos pilietybės.

Pasak jos, jis buvo sulaikytas netoli Vilniaus stoties, kai pasitiko žmoną su dukra.

Advokatė patvirtino, kad jos ginamasis suimtas pagal Ukrainos teisėsaugos prašymą.

Kitas P. Vovčiuko advokatas teigė, kad ginamasis kaltės nepripažįsta.

„Pozicija yra vienareikšmiška, kad jis nėra kaltas dėl to, kuo jis yra įtariamas. Ir savaime aišku nėra reikalo jį laikyti kalėjime“, - po posėdžio žurnalistams sakė advokatas Auksanas Čiupaila.

Advokatas teigė, Europolas į Lietuvą dėl P. Vovčiuko suėmimo kreipėsi šių metų balandį.

Įtariamasis laikomas Pravieniškių pataisos namuose.

Advokatų teigimu, jis skundžiasi sveikatos problemomis – padidėjusiu kraujospūdžiu, diabetu.

Spalio 25 dienos nutartimi Vilniaus apylinkės teismas P. Vovčiuką leido suimti dviems mėnesiams. Šią nutartį apskundė suimtasis.

Šiuo metu Vilniaus apygardos teismas nagrinėja įtariamojo skundą dėl suėmimo, sprendimą planuojama skelbti lapkričio 15 dieną.

Lietuvos prokuratūra šio tyrimo nekomentuoja.

Ukrainos teisėsaugos duomenimis, vieno tarptautinio grūdų prekybininko atstovas ir Ukrainos valstybinės maisto ir grūdų korporacijos valdininkai vykdė korupcinę schemą, pagal kurią valstybinei kompanijai priklausę grūdai per kelias bendroves buvo pristatyti į Saudo Arabiją.

Pristatymai buvo atlikti atidėto apmokėjimo sąlygomis, kurios neatitiko nustatytų rinkos taisyklių. Galiausiai Ukrainos valstybinė maisto ir grūdų korporacija negavo lėšų ir patyrė daugiau nei 60 mln. JAV dolerių nuostolių.

NABU tyrimą pradėjo 2016-ųjų liepą.

Du asmenys pagal susitarimą su prokurorais kompensavo korporacijai padarytą žalą. Dar dviejų asmenų – korporacijos valdybos pirmininko patarėjo ir tarptautinio grūdų prekybininko atstovo – atžvilgiu iškeltos bylos perduotos teismui. Dar vieno asmens ieško teisėsauga.