Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.11 21:23

Naujasis policijos vadovas žada, kad į neapykantos nusikaltimus bus žiūrima „visu rimtumu“

Naujasis policijos vadovas žada tęsti policijos modernizavimą, gerinti pareigūnų motyvaciją ir darbo sąlygas. Iki šiol Valstybės sienos apsaugos tarnybai vadovavęs Renatas Požėla žada siekti, kad minimalus pradedančiųjų pareigūnų atlyginimas kitąmet būtų 1 000 eurų. Tokį tikslą turėjo ir policijos atašė Jungtinėje Karalystėje planuojantis dirbti kadenciją baigęs komisaras Linas Pernavas. Naujasis komisaras nuo rytdienos – „Dienos temoje“.

– Ministerijos arba jūsų sprendimas dėl L. Pernavo delegavimo į specialiojo atašė pareigas dar nėra paskelbtas. Ar galite šiandien pasakyti, koks bus rytojus?

– Ne, šiandien dar negaliu paskelbti, sulaukime rytojaus, kai visa apimtimi pradėsiu vykdyti policijos generalinio komisaro pareigas ir turbūt rytoj bus vienoks ar kitoks sprendimas .

– Ar pritartumėte, kad L. Pernavas yra tinkamas tam darbui?

– Rytoj bus sprendimas, rytoj visuomenė apie tai sužinos.

– Žadate tęsti jo darbus, tačiau pirmtakas buvo kritikuojamas profesinių sąjungų dėl to, kad siekdamas didesnio atlyginimo mažino policininkų skaičių. Ar laikysitės L. Pernavo vykdytos politikos, ar ką nors ketinate keisti?

– Kaip žinia, Valstybės sienos apsaugos tarnyboje irgi vyko labai nemaži pokyčiai ir mes buvome pasirinkę savitą kelią saugoti mūsų žmones. Irgi pasiekėme tam tikrų rezultatų, galbūt ne tokių matematine prasme gerų kaip policija. O kokie bus konkretūs veiksmai, priklausys nuo to, kai pabandysime įsivertinti esamą policijos situaciją, įsivertinti įvykdytas reformas, pertvarkas. Šiandien tikrai galiu patvirtinti, kad vienas iš pagrindinių mano darbų bus tolesnis tarnybos modernizavimas. O kokiu keliu mes eisime, priklausys nuo to, kokį aš pamatysiu vaizdą jau profesionalia akimi.

Taip, girdžiu tam tikrus politikų priekaištus, girdžiu tam tikrus policijos bendruomenės nepasitenkinimus, socialinių partnerių profesinių sąjungų išsakytas pretenzijas, viską girdžiu. Tačiau tikrai noriu pats asmeniškai susidaryti vaizdą, kad būtų galima planuoti labai konkrečius darbus į rytdieną, ir dėl pareigūnų, ne komplekto, dėl esamos situacijos.

– Sakote, priklausys nuo to, ką pamatysite. Bet, tiesą pasakius, sunku patikėti, kad nelabai matote, nes galų gale be policijos praleidote 5 m. ir nebuvote labai toli nuėjęs. Bet ką jūs tikrai pamatysite – kad komisariatų sumažėję, nėra likę apylinkių inspektorių, nepilnamečių reikalų inspektorių ir kai kurie reformos kritikai sakė, kad tai yra blogai. Ką ketinate su tuo daryti?

– Tai vėlgi priklausys nuo vidinio audito rezultatų. Taip, mano planuose yra esamos prevencinės sistemos peržiūrėjimas. Ar tikrai tie nauji darbo metodai yra pakankamai efektyvūs. Lygiai taip pat dėl ikiteisminio tyrimo, ypač tiriant turtinio pobūdžio nusikalstamas veikas, nes irgi girdžiu priekaištų, kad galbūt rajono komisariatuose policija sureaguoja, tačiau ne visada tinkamai būna atliekami veiksmai, atliekami tyrimai. Tai mano vienas iš pirmųjų uždavinių susidaryti vaizdą iš vidaus.

Dabar aš vis tiek vaizdą matau iš išorės, nes natūralu, kad beveik 5 m. mano galva buvo užimta kitais dalykais ir su policija susidurdavau tik per bendradarbiavimo prizmę ar girdėdamas tam tikras peripetijas, kurios vyksta policijoje. Bet to tikrai maža tam, kad priimtume reikalingus sprendimus. Kaip minėjau, tie sprendimai netrukus bus, bet tik po to, kai turėsiu visą vaizdą iš vidaus.

– Pagal kokius kriterijus jūs remsite savo sprendimus arba, kitaip tariant, ką jūs turite pamatyti arba ko turite nepamatyti, kad galėtumėte pasakyti, jog reforma vykdoma teisingai? Arba jums nepatinka, kaip ji vykdoma ir jūs kažką keičiate?

– Labai svarbi bus mūsų giminingų institucijų, su kuriomis kasdien dirbame, nuomonė. Ir prokuratūra, ir teismai, be abejo. Įsiklausysiu ir į pačios bendruomenės narių nuomones, visa tai sudarys man bendrą vaizdą ir bus priimami sprendimai. Lygiai taip pat pradėjau savo tarnystę Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, iš esmės atėjau į nežinomą organizaciją ir nė vienos dienos nebuvau jokiose kitose pareigose, iškart tapau vadovu. Padarėme tuos pačius dalykus, įsivertinome, kai pamačiau vaizdą, kai pamačiau stiprybes, galimybes ir tam tikras silpnybes, gimė tam tikri sprendimai. Tuo keliu tikrai ir šioje organizacijoje eisiu.

– Silpnybių arba sprendimų, kurie nuvylė didelius lūkesčius, jūsų pirmtako veikloje šiandien sakė matęs ir premjeras, pats buvęs policijos komisaras. Ar jūs galite įvardyti, kad matėte kažkokius sprendimus, kurie jus irgi nuvylė?

– Vėlgi man anksti kalbėti, kas nuvylė. Ką galbūt galima buvo geriau padaryti, tai vidinė komunikacija, manau, čia tikrai yra rezervai, kaip iškomunikuoti savo sprendimus, kaip įtraukti bendruomenę į sprendimų priėmimą ir šiandien toje vadinamojoje inauguracinėje kalboje Policijos departamente labai aiškiai išsakiau savo matymus, kad turime įtraukti bendruomenę, kito kelio nėra. Kai bendruomenė bus įtraukta į sprendimų priėmimą, tik tokiu atveju gims patys geriausi sprendimai, kurie reikalingi bendruomenėje.

– Jeigu bendruomenė nesutiks su sprendimais, kas tada? Nebūtinai visada bendruomenė priima reformatoriškus sprendimus.

– Vėlgi turiu gana neblogą patirtį dabartinėje darbovietėje ir mes irgi pateikdavome tam tikrų sprendimų projektus ir tikrai gaudavome atgalinį ryšį iš bendruomenės, komunikuodavome ir atsižvelgdavome į bendruomenės lūkesčius, būdavo korekcijų. Vienaip ar kitaip tie sprendimai gimdavo, aišku, tie sprendimai su visa tarnybos vadovo atsakomybe.

– Kaip jūs apskritai vertinate padėtį Lietuvos policijoje, ar ji jums atrodo pakankamai motyvuota tam darbui, į kurį ateina žmonės dirbti, ar matote ir ne tokių džiugių ženklų?

– Vienareikšmiškai matau, kaip kiekvienas eilinis žmogus, kad tikrai policija sparčiai per pastaruosius metus nuėjo į priekį, modernizuojantis, gerinant darbuotojų motyvaciją, tobulinant darbo sąlygas. Buvę vadovai tikrai tuos darbus padarė tinkamai ir policija šiuo metu yra viena iš lyderiaujančių organizacijų. Rezultatai pasiekti būtent permainų keliu. O gilesni dalykai, kaip minėjau, tai dėl jų šiandien tikrai dar negaliu atsakyti.

– Šiandien žiūrėjau daug filmuotos medžiagos iš šeštadienį prie LRT vykusio mitingo ir stebėjau tokius kadrus, kai policija prašo asmens duomenų iš žmogaus, kuris tiesiog filmuoja mitingą ir niekaip nesikiša, nedalyvauja. Daug kas jau matė kadrus, kai buvo sulaikytas komikas O. Šurajevas ir buvo teigiama, kad jis veržiasi į sceną. Kiek žiūrėjau filmuotą medžiagą, jis net nepasiekė tos scenos prieigos. Ar laikote tokį policininkų elgesį pagrįstu, kai tuo pat metu mitinge buvo teigiama iš tos tribūnos, kad kai kurie mano kolegos, pavyzdžiui, tvirkina vaikus, kas iš tikrųjų yra šmeižtas, ir jokių priekaištų iš policijos tokie pareiškėjai nesulaukė?

– Jeigu viešojoje erdvėje kyla nusiskundimai policijos veiksmais, tai natūralu, kad mes pasiaiškinsime, aš pats pasiaiškinsiu, ar tikrai pareigūnai atliko viską teisėtai ir šiandien tikrai man ankstyva būtų daryti tam tikras išvadas už policijos veiksmus, juolab, pasikartosiu, šiandien dar esu veikiantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovas.

– Bet vis tiek rytoj turėsite veikti. Žadate susitikti su policijos veteranais. Kodėl tai yra vienas pirmųjų jūsų planuojamų darbų?

– Labai nuoširdžiai šiandien kalbėjau apie tai, kad policijos veteranai yra mūsų aktyvus rezervas, tai mūsų mokytojai, iš kurių mes mokomės, ir natūralu, kad šitie žmonės neturi būti už organizacijos ribų, užribyje. Jų patirtis, patariamasis balsas, juos įtraukiant maksimaliai į sprendimų priėmimą, tai turbūt gyvybiškai svarbu kiekvienai organizacijai. Tokia pat filosofija vadovavausi ir vadovaujuosi dirbdamas dabartinėse pareigose ir, manau, mes pasiekėme gana gerų rezultatų. Juo labiau, kad mūsų policijos veteranai nesako „ne“. Jie nori bendradarbiauti, dalyvauti policijos veikloje ir mes kartu tai padarysime.

– Kaip jūs vertinate Lietuvos policijos pasirengimą atpažinti ir tinkamai reaguoti į neapykantos nusikaltimus, nes, tarkime, kai kurie žmogaus teisių gynėjai sako, kad per mažai žmonės yra parengti tokiam darbui.

– Vėlgi viešojoje erdvėje girdėjau tam tikros kritikos. Kiek šita kritika yra pagrįsta, reikia detaliau pasigilinti, bet noriu pasakyti, kad girdžiu visuomenės norus, kad į šiuos nusikaltimus būtų žiūrima visu rimtumu.

– O jūs kaip norėtumėte, kad būtų žiūrima?

– Pritariu, kad reikia žiūrėti visu rimtumu, išsianalizuosime esamą situaciją ir jeigu bus reikalingos tam tikros korekcijos, jos bus padarytos.

Dienos tema. Renatas Požėla: girdžiu nusiskundimus policija, tačiau jei noriu keisti situaciją, tikrąjį vaizdą turiu susidaryti pats
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi