Lietuvoje

2019.11.11 12:53

Nuo kitų metų vidurio bus galima receptinių vaistų įsigyti ir internetu

Vaistinių asociacija piktinasi, kad prekyba receptiniais vaistais internetu yra vilkinama
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.11.11 12:53

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pirmadienį pristatė galimybę receptinius vaistus bei kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones pirkti internetu, naudojantis e. sveikatos sistema.

Kaip pažymi SAM, per šią sistemą neišvykdami iš namų pacientai galės matyti visų vaistinių pasiūlymus, konsultuotis su vaistininku bei užsisakyti ir apmokėti pasirinktus vaistus bei kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones. Šia paslauga gyventojai galės naudotis nuo 2020 m. vidurio.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ši tvarka ne tik palengvins vaistų ir medicinos priemonių įsigijimą toli nuo vaistinių gyvenantiems arba sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms, bet ir padės pacientams sutaupyti.

„Svarbu užtikrinti, kad pacientai, nepriklausomai nuo jų sveikatos būklės ir gyvenamosios vietos, turėtų vienodas galimybes įsigyti jiems reikiamus receptinius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones. Ypač, kai yra sudarytos galimybės tam tikrais atvejais išrašyti receptus nuotoliniu būdu. Be to, tikimasi, kad naujoji tvarka skatins vaistinių tarpusavio konkurenciją, tad labiausiai sutaupys pacientai“, – teigia ministras A. Veryga.

Numatoma, kad pacientai, norėdami nuotoliniu būdu įsigyti jiems paskirtus receptinius vaistus ar kompensuojamąsias medicinos priemones, turės prisijungti prie savo paskyros e. sveikata portale. Jame ir šiuo metu galima rasti savo elektroninės sveikatos istorijos įrašus, išrašytus elektroninius receptus bei matyti, kokie vaistai pagal juos buvo parduoti.

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, vaistų įsigijimas per e. sveikatos sistemą yra patogiausias pacientams ir užtikrinantis duomenų saugumą.

„Pacientai portale galės matyti informaciją apie visas vaistines, siūlančias įsigyti reikalingus vaistus ar kompensuojamąsias medicinos priemones nuotoliniu būdu bei jų siūlomas prekių kainas vienoje vietoje. Tai skatins vaistinių tarpusavio konkurenciją. Taip pat pacientui nereiks papildomai registruotis norint prisijungti prie kiekvienos vaistinės portalų. Bendrą prekių krepšelį jis galės susirinkti naudodamasis viena e. sveikatos sistema. Tad vieningas paciento prisijungimo ir autentifikavimo standartas ne tik užtikrins paciento duomenų saugumą, bet ir bus patogus naudoti“, – teigia viceministrė K. Garuolienė.

Sistemoje pacientas galės palyginti visų vaistinių pasiūlymus ir jų kainas, o pasirinkus konkrečią prekę ar vaistinę, sistema jį nukreips į pasirinktos vaistinės portalą, kur bus derinamos pristatymo sąlygos, įvykdomas apmokėjimas, ir ryšio priemonėmis bus suteikiama vaistininko konsultacija.

Šiuo metu norint įsigyti kompensuojamųjų receptinių vaistų, receptai jiems išrašomi ne nurodant konkretų vaistą, o jo veikliąją medžiagą. Kaip pacientui saugiai pačiam pasirinkti konkretų vaistą pagal veikliąją medžiagą, apie tai, anot K. Garuolienės, kol kas sprendimo nėra. Dėl to bus kalbama su visuomene bei suinteresuotomis institucijomis.

Taip įgyvendinta nuotolinė prekyba receptiniais vaistais ir kompensuojamosiomis medicinos priemonėmis užtikrins saugų paciento tapatybės nustatymą, asmens duomenų saugumą bei sąžiningą vaistinių konkurenciją.

Vaistinių asociacija: prekyba receptiniais vaistais internete yra vilkinama

Lietuvos vaistinių asociacija jau anksčiau kreipėsi į SAM dėl prekybos receptiniais vaistais internetu. Asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė tikino, kad vaistinės seniai yra sukūrusios elektroninę sistemą, leidžiančią patogiai nuotoliniu būdu pirkti nereceptinius vaistus. Nuo lapkričio pirmosios įsigaliojo Farmacijos įstatymo nuostata, leidžianti ir receptinių vaistų pardavimą nuotoliniu būdu. Vienintelis dalykas, kodėl ši sistema negali būti paleista – nėra poįstatyminių teisės aktų reglamentuojančių tokios prekybos sąlygas ir tvarką.

Vaisinių asociacija piktinasi, kad prekyba receptiniais vaistais internetu turėjo prasidėti nuo lapkričio 1 dienos, tačiau galimybe nepasinaudota, nes esą siekiama valstybės biudžeto lėšomis finansuoti nuotolinio receptinių vaistų pardavimo valstybinę platformą. Pastaroji dar nėra sukurta.

Ministras A. Veryga atsikerta, kad valstybė platforma tokio pobūdžio prekybai yra būtina ne tik siekiant sutaupyti pacientų išlaidas vaistams, bet ir siekiant efektyvesnės asmens duomenų apsaugos.

„Ir dabar vaistinės turi savo elektroninius portalus, bet žmogui sudėtinga gaudyti tas kainas. Vaistinės galbūt turi savų sumetimų, kodėl prieštarauja. Jos nenorėtų, kad tos kainos sukeliautų į vieną portalą. Taip pat yra duomenų sauga – jungtis per centrinę sistemą, per e. paciento portalą yra saugiau“, – sakė A. Veryga.

K. Garuolienė pridūrė, jog įsigydamas vaistus internetu asmuo turės vaistinei persiųsti gydytojo išrašytus receptus, kuriuose taip pat pateikiami ir asmens sveikatos duomenys. Tai yra jautri privati informacija, kuria galima dalintis tik saugioje elektroninėje platformoje.

Ministro įsakyme numatytos naujovės šiuo metu yra pateiktos derinti su visuomene ir suinteresuotomis institucijomis.

Planuojama, jog posistemės įdiegimas e. sveikatos sistemoje kainuos iki 100 tūkst. eurų ir bus finansuojamas Europos Sąjungos (ES) fondų lėšomis.

Tokia nuotolinė prekyba receptiniais vaistais yra leidžiama Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, Estijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje.

Anot. K. Garuolienės, Vokietijoje pradėjus receptiniais vaistais prekiauti elektoninėje erdvėje, apie 10-15 proc. nukrito jų kaina.

Kai kuriose šalyse negali būti parduodami narkotiniai ir psichotropiniai vaistai, o dalis šalių turi parengusios vaistų sąrašus, kurių taip pat neparduoda internetu.

Šiuo metu internetu Lietuvoje įsigyti galima tik nereceptinių vaistų.