Lietuvoje

2019.11.11 10:13

Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių tyrimų rezultatai: pakitimų yra, bet ne visus galima priskirti gaisro padariniams

atnaujinta 10.23
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.11.11 10:13

Alytaus padangų perdirbimo įmonės gaisrą gesinusių ugniagesių sveikatos tyrimo rezultatai rimtų problemų nerodo. Tokią informaciją pirmadienį paskelbė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Medicinos centro vadovas Marius Buitkus. Be to, jo teigimu, ne visus nustatytus sutrikimus galima priskirti gaisro padariniams.

VRM Medicinos centro vadovas komentavo, kol kas patikrinti ne visi gaisrą gesinę ugniagesiai, apie 30-40 jų sveikatą tikrintis į Vilnių atvyks šios savaitės pradžioje. Anot M. Buitkaus, iš jau patikrintų ugniagesių tyrimų rezultatų galima daryti išvadą, kad ūmių apsinuodijimų nenustatyta nei vienam, tačiau sveikatos sutrikimų randama.

„Maždaug 7 iš 10 mes randame tam tikrus sutrikimus, iš jų, grubiai tariant, kas penktam yra kvėpavimo sutrikimai – tai gerokai dažniau, nei randame įprastai. Tačiau reikia įvertinti, kad yra ruduo, tai gali būti ir peršalimo ligos“, – komentavo M. Buitkus.

Pasak jo, sunkių kvėpavimo takų sutrikimo nebuvo rasta, kaip ir plaučių uždegimų. Keturiems ugniagesiams nustatytas bronchitas, taip pat nustatytas obstrukcinės plaučių ligos paūmėjimas. Tai VRM Medicinos centro vadovas vadino rimčiausiais nustatytais kvėpavimo sistemos sutrikimais.

Alytaus ugniagesių sveikatos tyrimai: 7 iš 10 pastebėti pakitimai, tačiau realaus pavojaus šiuo metu nėra

Be to, M. Buitkus teigė, kad nustatyta nemažai širdies ir kraujotakos sistemos sutrikimų. Tačiau, pasak mediko, negalima jų išskirti kaip būtent gaisro padarinių, nes ir anksčiau tokių sutrikimų būdavo nustatoma.

„Tarp jų vyrauja kraujospūdžio padidėjimas ir širdies laidumo sutrikimai. Mes atrinkome dar 30 žmonių, pas kuriuos randame tam tikrų kraujo pakitimų, kurių kai kurie rodo kepenų būklės tam tikrus nežymius pakenkimą, bet tikrai nežymų, nes indikacijų stacionariam gydymui tikrai nėra“, – komentavo VRM Medicinos centro vadovas.

M. Buitkus kalbėjo, kad kai kuriems ugniagesiams taip pat rasta kraujo formulės pakitimų, tačiau jie nėra žymūs, dėl jų tyrimus reikėtų kartoti ateityje – po savaitės ar dviejų.

Šios savaitės pabaigoje ketinama bus vykdomas antras etapas, kurio metu atrinkti 30 ugniagesių bus tiriami dėįl sunkiųjų metalų: „Savaitės pabaigoje Aplinkos apsaugos agentūra, turimomis žiniomis, praneš, ką jie rado dirvožemyje. <...> Paimsime kraujo tyrimus, tiems žmonėms, kuriems radome [pakitimus].“

Taip pat planuojama ugniagesių kraujo tyrimų rezultatus siųsti ir užsienio laboratorijoms, kurios turi teisę tirti dioksinų kiekį organizme. „Šiek tiek nerimą kelią tie, kurie turėjo kraujo pakitimus, konkrečiai biocheminius arba kraujo formulės pakitimus,“ – sakė M. Buitkus, pridurdamas, kad bus įvertinama ir tai, kiek laiko ugniagesiai dirbo gaisre.

Mediko teigimu ūmių apsinuodijimų nustatyta nebuvo, o tiriama, kokių medžiagų gavo ugniagesių organizmai. Du pacientai paguldyti į Medicinos centrą, vienas jų dėl kraujotakos, kitas – dėl stuburo pakitimų. Pastaroji problema nustatyta ir keliems kitiems ugniagesiams.

Kaip jau anksčiau rašė portalas LRT.lt, dešimt dienų trukusį gaisrą gesinę ugniagesiai skundėsi pykinimu, galvos skausmu. VRM Medicinos centre anksčiau sutikti ugniagesiai pasakojo, kad gaisro metu pasijuto tarsi bejėgiai, nes pirmosiomis dienomis gesinant gaisrą atrodė, kad jis nemažėja. Anot jų, vanduo, kuriuo buvo gesinamos degančios padangos, buvo tokios temperatūros, kad karštis buvo jaučiamas net ir per darbinius batus.

Portalas LRT.lt primena, kad gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ kilo spalio 16-osios naktį. Nors gaisro gesinimui buvo mestos didžiulės pajėgos, jį užgesinti pavyko tik po 10 dienų.