Lietuvoje

2019.11.09 21:08

Bėdos dėl kenksmingo asbesto: Vilniaus gyventojai skundžiasi negalintys nemokamai atiduoti pavojingų atliekų

Salomėja Pranaitienė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.09 21:08

Aplinkos ministerija treti metai kompensuoja seno šiferio, kitų asbesto turinčių gaminių surinkimo iš gyventojų ir atvežimo į sąvartynus išlaidas, o darbus organizuoja savivaldybės. Tačiau ne visos savivaldybės dalyvauja šioje programoje. Vilniaus gyventojai skundžiasi, kad  negali nemokamai atiduoti asbesto. Savivaldybės valdininkai teigia, kad vėluojama dėl užsitęsusių viešųjų pirkimų, ir žada, kad darbas prasidės dar šiemet.

Pasikeitę kiaurą stogą, vieno sostinės namo gyventojai negali saugiai atsikratyti seno asbestinio šiferio. Sužinojęs, kad kenksmingo, vėžį galinčio sukelti Asbesto atliekoms išvežti pinigų skiria Aplinkos ministerija, o savivaldybė turi organizuoti šį darbą, vilnietis Virginijus Giedraitis kreipėsi į sostinės valdininkus.

„Rugsėjo 30 d. parašiau el. paštu savivaldybės administracijos direktoriui Povilui Poderskiui, kuris turi būti, mūsų supratimu, atsakingas už viską. Kadangi nesulaukiau atsakymo, spalio 15 nuvykau į savivaldybę, parašiau ranka tokį prašymą: „Prašome įtraukti į asbesto atliekų saugaus pašalinimo programą“. Dabar trečia savaitė, bet jokio atsakymo neturime“, – LRT TELEVIZIJAI pasakojo Virginijus.

Kaip sakė Vilniaus savivaldybės patarėjas Vytautas Budreika, Virginijaus paklausimas yra gautas: „Kai tik bus aišku, kas gali išvežti, jam bus atsakyta. Atsiprašome, kad jam nebuvo atsakyta, kad atsakymas ateis šiek tiek vėliau.”

O štai netoli Vilniaus įsikūrusio Maišiagalos miestelio gyventojai pasinaudojo nemokama paslauga – Jonas Pogareckis sako taip atsikratęs pusės tonos seno šiferio: „Į seniūniją paskambinome, ir atvažiavo, pakrovė ir išvežė šiferį.”

Iš Vilniaus rajono gyventojų pernai surinkta beveik 100-as tonų Asbesto atliekų, dabar gauta dotacija kitam projektui.

„Beveik iš visų seniūnijų buvo gyventojų prašymų dėl to šiferio surinkimo. Prieš teikdami paraiškas, mes renkame duomenis, viešiname apie numatomą projektą. Jei bus skiriamas finansavimas iš Atliekų tvarkymo programos, teiksime paraiškas“, – teigė Vilniaus rajono savivaldybės Vietinio ūkio sk. vedėjas Miroslavas Romanovskis.

Šioje programoje dalyvauja du trečdaliai Lietuvos savivaldybių, nemažai jų kenksmingas asbesto atliekas nemokamai išveža jau antrus - trečius metus.

Tačiau vilniečiai iki šiol priversti susimokėti - nuo dviejų šimtų dešimties iki pusketvirto šimto eurų ar net daugiau, įmonėms už tonos asbesto surinkimą dar papildomai kainuoja transportas. Mat sostinės savivaldybė tik pernai pateikė paraišką sutvarkyti daugiau nei tūkstantį tonų šių atliekų, tam skirta 160-ties tūkstančių eurų dotacija. Tačiau valdininkai teigia, kad darbai vėluoja dėl užsitęsusių viešųjų pirkimų.

„Planuojame, kad lapkričio pabaigoje jau būsime pasirašę sutartį su išsirinktu vežėju. Ir iš gyventojų bus paimtos atliekos ir išvežamos”, – sakė V. Budreika.

Aplinkos projektų vertinimo agentūros specialistas Antonas Misevičius sakė: „Jie iki 2020 m vasario pabaigos turėtų tą savo įsipareigojimą įvykdyti. 19.14 Mes pinigus mokame tik tada, kai jie įvykdo darbus. Jei išvežtų tik pusę kiekio, mes mokėtumėme už pusę, bet jiems reikia stengtis išvežti tą visą kiekį.”

Apytikriu skaičiavimu Lietuvoje yra maždaug 90-imt tūkstančių pastatų su senais šiferio stogais. Jeigu jie visi būtų pakeisti, susidarytų milijonas tonų asbesto atliekų. Iki šiol nėra pašalinta nė dešimties tūkstančių tonų.

„Ir 2020 metams bus numatytos lėšos. Užtat mes labai raginame ir kviečiame savivaldybes, kad suinventorizuotų savo teritorijoje asbesto turinčius gaminius ir kreiptųsi į Aplinkos ministeriją, kad mes galėtumėme įvertinti lėšų poreikį”, – teigė aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė.

Seni šiferio stogai Lietuvoje keičiami lėtai, nes daugelis žmonių sako neturintys pinigų. Kaimo gyventojai gali gauti iki 2 jų tūkst. eurų kompensaciją stogui pasikeisti iš Kaimo plėtros programos. Miestų ir savivaldybių centrų bei sodų bendrijų gyventojai pretenduoti į tokią paramą negali. Pasak aplinkos viceministrės, svarstytina, kaip ir iš Klimato kaitos programos būtų galima gauti lėšų asbesto stogams pakeisti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.