Lietuvoje

2019.11.09 15:55

Papiktinti laidos apie gėjus tėčius surengė mitingą prie LRT: policija išsivežė Šurajevą, dar prieš mitingą pradėtas ikiteisminis tyrimas

atnaujinta 17.21
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.11.09 15:55

Portale LRT.lt parodytos laidos, kurioje kalbama apie gėjus tėčius, papiktinti mitinguotojai šeštadienį susirinko į mitingą prie LRT pastato. Kelios dešimtys žmonių reikalavo LRT eteryje neskleisti informacijos susijusios su LGBT temomis. Tačiau priešingoje barikadų pusėję atsidūrę kontramitinguotojai teigė, kad meilė nebūna neteisinga, o pasenusius ir diskriminacinius įstatymus būtina keisti.

Be to, prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nesantaikos kurstymo. Jis pradėtas dar prieš įvykstant mitingui, dėl vieno iš jo organizatorių internete paviešintos vaizdo medžiagos. Kaip portalui LRT.lt komentavo Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras Gedvydas Vaivada, ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl vaizdo įrašų dalinimosi platformoje „YouTube“ paskelbtos vaizdo medžiagos. Portalo LRT.lt duomenimis įrašą ruošiantis mitingui paskelbė vienas iš jo dalyvių, jame neigiamai pasisakoma apie LGBT bendruomenę, skatinama dalyvauti mitinge.

„Mes pradėjome ikiteisminį tyrimą lapkričio 6 dieną, pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 170 str. Nustatėme, kad vaizdo medžiagoje, kad galimai yra nusikalstamos veikos požymiai ir todėl pradėjome ikiteisminį tyrimą, kad nustatytume, ar iš tikro buvo padaryta nusikalstama veika, nes pasakyti, kad nebuvo padaryta nusikalstama veika šiai dienai, pagal turimą medžiagą, negalime“, – komentavo G. Vaivada, pridurdamas, kad bus siekiama išsiaiškinti visas aplinkybes.

Pasak prokuroro, ikiteisminis tyrimas pradėtas remiantis BK 170 str. pirmąja dalimi, kurioje kalbama apie atsakomybę dėl skatinimo tyčiotis, niekinti ar diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės ir t.t.

„[Tyrimas pradėtas] dėl viename vaizdo įraše užfiksuotos informacijos, kuri buvo patalpinta į viešąją erdvę, tinklalapį youtube.com. Iš pateiktos medžiagos galimai galima daryti išvadą, kad galėjo būti tyčiojamasi, žeminama arba niekinama dėl vieno motyvo – dėl seksualinės orientacijos“, – apie pradėta ikiteisminį tyrimą kalbėjo prokuroras.

Kol kas neaišku, kiek gali trukti ikiteisminis tyrimas. Kaip sakė G. Vaivada, paprastai tokio pobūdžio ikiteisminio tyrimuose nustatinėjamas asmuo, kuris patalpino arba sukūrė medžiagą, kuri gali pažeisti kitų socialinių grupių teises. Taip pat nustatoma, ar tikrai turima medžiaga kursto neapykantą ar joje yra žeminamos socialinės grupės dėl savo išskirtinių bruožų.

Jei bus pripažinta, kad nusikalstama veika buvo padaryta, atsakingiems asmenims BK numatoma griežčiausia atsakomybė – laisvės atėmimas iki vienerių metų. Be to, prokuroras kalbėjo, kad vykstant ikiteisminiam tyrimui veiklos kvalifikavimas gali kisti ir tokiu atveju būtų taikoma 170 str. antra dalis, pagal kurią numatoma griežčiausia atsakomybė – laisvės atėmimas iki dviejų metų.

Mitinge – ir plakatai, ir politikai

Nešini plakatais, kuriuose pasisakoma tiek prieš LGBT bendruomenę, tiek prieš LRT susirinkę mitingo dalyviai rėžė kalbas apie tradicinės šeimos svarbą, dar prieš susirenkant prie LRT pastato, socialiniame tinkle buvo skelbiama rezoliucija, kurioje reikalaujama keisti LRT vadovybę, atleisti iš darbo kai kuriuos darbuotojus ir t.t.

Iš viso protestuotojų rezoliucijoje numatyti 8 punktai, tarp jų ir nuomonių įvairovės užtikrinimas, Konstitucijos bei kitų įstatymų laikymasis ir t.t.

Prie LRT surengtame mitinge taip pat buvo matyti ir buvusio kandidato į prezidentus filosofo Arvydo Juozaičio simbolika. Jame dalyvavo ir A. Juozaitis.

„Mitingas yra smagus reikalas, kodėl gi nepamitingavus. Žmonės mėgsta šitai. O televizija tampa pakrypusi į šoną, reikia atitiesinti, gal tai svarbiausia. Televizijai reikia prisiminti, kad visuomenė egzistuoja“, – žurnalistams sakė A. Juozaitis, pridurdamas, kad mitingo dalyviai – jo bendražygiai dar nuo prezidento rinkimų kampanijos.

Rėždami kalbas mitingo dalyviai kritikavo ne tik LRT, bet priešingą mitingą surengusius LGBT bendruomenę palaikančius asmenis, parinkdami jiems nebūtinai cenzūrinius epitetus.

Siūlo keisti įstatymus ir nesikišti į žiniasklaidos veiklą

Kontramitingą surengę LGBT bendruomenės rėmėjai taip pat atvyko nešini plakatais ir vaivorykštės spalvų vėliavomis. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Tomas Vytautas Raskevičius portalui LRT.lt kalbėjo, kad visi turi teisę reikšti savo nuomonę ir įsitikinimus, tačiau darydami tai jie neturi grasinti kitų visuomenės grupių teisėms.

„Mes vienareikšmiškai teigiamai vertiname įvairių visuomenės grupių saviraiškos laisvę ir pritariame, kad jie ja gali naudotis. Bet jei su kai kuriomis idėjomis mes nesutinkame, šiuo atveju nesutinkame su mitingo idėja, tai mes išreiškiame savo pilietinę poziciją.

Protestas pasisako už tai, kad nebūtų viešoje erdvėje aptariami tos pačios lyties asmenų porų ir šeimų klausimai, tai mes manome priešingai – šiais klausimais reikia kuo daugiau kalbėti. LGBT žmonės susiduria su daugybe socialinių, kultūrinių iššūkių mūsų visuomenėje. Tik aptardami tuos klausimus galime juos vieną dieną išspręsti“, – komentavo T. V. Raskevičius.

Mitingo organizatoriai teigė, kad LRT, parodydama laidą apie gėjus tėčius, pažeidė Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymo nuostatas. Tačiau Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) nutarė, kad įstatymas pažeistas nebuvo, o jos posėdyje skambėjo ir frazės apie įstatymo pasenimą.

„Įstatymas ne tik, kad yra pasenęs, bet jis ir diskriminacinis. Deja, visos pastangos, kurios buvo iki tol dėtos jį keisti, atsimušė į sieną. Apskritai, žiniasklaida yra stumiama į kampą ir tas įstatymas yra ne tik aktualus LGBT klausimais, bet ir įvairiais kitais klausimais visuomenės informavime.

Žiniasklaida ne viską gali rašyti arba turi rašyti labai aptakiai. Matyt, mums į jį reikėtų pažiūrėti plačiau, bet prie dabartinės valdžios, aš bijau, kad jei atsidarys diskusija, kaip reikia keisti šitą įstatymą, jis bus pakeistas į dar griežtesnę pusę ir žiniasklaida bus dar labiau apribota“, – komentavo Seimo narė Aušrinė Armonaitė.

Policija išsivežė O. Šurajevą

Apsirengęs taškuota suknele ir pasipuošęs peruku į mitingą atvyko ir komikas Olegas Šurajevas. Tiesa, netrukus jis sulaukė mitinguotojų dėmesio ir net pykčio. Policijos prašomas pasitraukti toliau nuo mitinguotojų ir prisijungti prie LGBT rėmėjų grupės, O. Šurajevas nesuskubo to daryti. Kilus konfliktui O. Šurajevas buvo įsodintas į policijos automobilį ir išgabentas.

Vėliau Lietuvos policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis socialiniame tinkle paaiškino, kodėl pareigūnai išsivežė O. Šurajevą: „Pagal Susirinkimų įstatymą, organizatoriai turi teisę netrukdomai organizuoti mitingą. Jei kažkas jiems trukdo, jie kreipiasi į pareigūnus. Pareigūnai paprašė šio asmens netrukdyti organizatoriams, neprovokuoti, nebandyti lipti į sceną, asmuo dėl to kelis kartus buvo įspėtas, tačiau toliau piktybiškai nevykdė teisėtų reikalavimų. Antrankiai nebuvo dedami, tačiau atvedus jį prie automobilio, asmuo aktyviais veiksmais priešinosi, vengė lipti į automobilį, todėl jam buvo uždėti antrankiai, jis sulaikytas ir pristatytas į policijos įstaigą.
Surašius jam protokolą, jis bus paleistas.”

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt