Lietuvoje

2019.11.10 12:13

Alkoholiui – ne: į kovą su girtuoklyste stoja ir šalies savivaldybės

Panevėžio rajono savivaldybė, skyrusi lėšas priklausomybės nuo alkoholio gydymui, tikina sulaukusi teigiamų rezultatų: žmonės susirado darbus, vaikai sugrąžinti į šeimas. Tačiau girtuoklystės problema vis dar išlieka, o labiausiai neramina jaunėjantis nuo priklausomybių kenčiančių amžius. 

Panevėžio rajono savivaldybė viena pirmųjų šalyje, biudžeto lėšomis pradėjusi gydyti nuo alkoholizmo, į blaivybės kelią grąžino beveik 300 gyventojų. Tai yra kone visas vienas kaimas. Pasak Paįstrio seniūno Virginijaus Šležo, nemokamas gydymas pasiteisino.

„Gal, iš vienos pusės pažiūrėjus, norisi, kad tai būtų šimtu procentu, bet netgi ir mūsų profesionalūs krepšininkai šimtu procentu nepataiko baudų. Taip kad, jei kas antras pasveikta, tai, manau, yra labai geras rezultatas“, – nuomone dalijosi V. Šležas.

Panevėžio rajono gyventojas Kęstutis Tumelis jau pusmetį nevartoja alkoholio. Vyras pripažįsta, kad savo jėgomis priklausomybės nebūtų įveikęs, nes sunku tiek finansiškai, tiek psicholgiškai.

„Įsidarbinau dabar, prieš du mėnesius. Dirbu, važiuoju žvalus į darbą, nereikia galvoti, ar biuletenį pasiimti, ar eiti ieškoti. Siūlau draugams, sakau, eikit bandykit, bet, sako, mes patys galime. Tik matau, kad negali patys, reikia postūmio“, – sakė nuo alkoholizmo besigydantis K. Tumelis.

Paįstrio seniūnas, kurio iniciatyva ir buvo pradėta ši gydymo programa, sako, kad grįžimas į blaivybės kelią ne vienai šeimai padėjo atgauti ir vaikus. Dabar šeimos gyvena visai kitais rūpesčiais.

„Sako, gerdavom, nieko neskaudėjo, o nustojom – tai visos ligos... Bet jeigu jos 20 metų negydytos, tai pradeda lysti. Bet susitvarko žmonės, ir atranda kelią net pas odontologus, pas psichologus, kur šiaip jau šiukštu ten“, – pasakojo V. Šležas.

Nemokamą gydymą savivaldybė planuoja tęsti ir kitąmet. Nors tai duoda teigiamų rezultatų, tačiau girtuokliavimas kaimuose vis dar lieka opi problema.

„Įžvelgiau vieną tokį dalyką, kad labai jauni žmonės, gimę 1995-aisiais, kreipiasi dėl minėtos paslaugos. Ir suvedus statistiką labai liūdina tai, kad santykis vienas prie vieno beveik siekia moterys ta skaičių“, – apgailestavo Panevėžio rajono savivaldybės socialinė darbuotoja Dalia Grigaliūnienė.

Nemokamai gyventojus nuo alkoholizmo gydo 15 šalies savivaldybių. Kandidatams keliamos trys pagrindinės sąlygos: jie turi turėti vaikų, būti socialinės rizikos šeimų sąraše ir svarbiausia – norėti nustoti gerti.