Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.09 20:45

Mokslininkai neapsikentė laužomų valdžios pažadų: gerovė šiais laikais gimsta ne runkelių lauke, o auditorijose

dėstytojo protestas – dalį paskaitos vesti paliktas telefonas

Akademinė bendruomenė išplatino viešą kreipimąsi, kuriame teigia, kad valdžia sulaužė jiems duotą pažadą dešimtadaliu kelti algas. Pasak jų, planuojamas biudžetas nuskurdins mokslininkus ir dėstytojus. Premjeras atsako ironiškai klausdamas, ar verslininkai graibsto lietuviškų universitetų studentus ir kiek mokslinio potencialo pritaikoma verslui. Mokslininkai atrėžia, kad gerovė šiais laikais gimsta ne runkelių lauke, o auditorijose ir laboratorijose.

Inovatyvios medicinos centre kamieninių ląstelių biologijos skyriuje aukštos kvalifikacijos mokslininkai ir jų jaunieji pagalbininkai – doktorantai bei tik apsigynę disertacijas darbuotojai bando išrasti naujos kartos vaistus nuo Parkinsono ligos, tam naudodami žmogaus kamienines ląsteles. Tačiau nors jų darbas itin svarbus, atlyginimai – nedžiugina.

„Mokslininkas ką tik apgynęs disertaciją, gavęs mokslo daktaro laipsnį gauna atlyginimą apie 600 eurų tiktai į rankas. Mes prarandame žmones, žmonės išvažiuoja, aš tą žinau iš savo patirties, kai kurie žmonės net nesirenka mokslininko karjeros, žinodami, kas jų laukia“, – teigia dr. Augustas Pivoriūnas.

Per trisdešimt dėstytojus ir mokslininkus vienijančių organizacijų išplatino viešą kreipimąsi, kuriame teigia, kad jauni mokslininkai ir dėstytojai už etatinį darbą gauna 10–20 procentų mažiau nei vidutinis šalies darbo užmokestis, o patyrusių mokslininkų ir docentų atlyginimais jį vos siekia.

Pavasarį per derybas dėl viešojo sektoriaus ilgalaikės algų strategijos, Vyriausybės atstovai pažadėjo akademinės bendruomenės atlyginimus kasmet kelti bent 10 procentų, nors jie reikalavo 20-imties.

Tačiau prieš kelias savaites akademinę bendruomenę pasiekė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos laiškas, kad kitų metų valstybės biudžete papildomų pinigų dėstytojų, mokslininkų ir kitų tyrėjų algoms nėra.

„Tai yra apgaulė ir kitas žodis, kuris tiktų tai pasityčiojimas, jau ne aš viena iš mokslininkų bendruomenės tą kartoju. Kokią teisę turi užšaldyti mokslininkų atlyginimus ekonomikos augimo sąlygomis ir BVP perviršio sąlygomis, kokią teisę jie turi tą daryti“, – sako Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto profsąjungos pirmininkė Lina Leparskienė.

Premjeras sako, kad Vyriausybės ilgalaikės algų strategijos, kuriame įrašytas pažadas, nepatvirtino Seimas. Jis taip pat negaili akademinei bendruomenei kritikos.

„Mes paklauskime akademinės bendruomenės kiek per 3 metus įvyko pokyčių, kalbant apie universitetų jungimą, apie programų optimizavimą, apie mokslinio potencialo didinimą, paklauskim apie tai kiek mūsų universitetų mokslinio potencialo yra komercializuota, mūsų pramonėje. Kaip mūsų studentus graibsto verslo organizacijos baigusius mokslus ar kodėl jos dar turi ruošti savo kursus, savo mokymo centrus turėti ir visa kita“, – teigia premjeras Saulius Skvernelis.

Mokslininkai sako, kad premjero atsakymas rodo jo prioritetus, kurie esą turėtų būti kitokie.

„Prioritetas yra moderni Lietuva, kuri be technologijų, be inovacijų negali egzistuoti, o tai kuria mokslininkai, su visa pagarba žemdirbiams ir valstiečiams, gerovė gimsta ne bulvių arba runkelių lauke, bet ji gimsta šiais laikais, kaip ir minėjau laboratorijose ir auditorijose“, – dr. Augustas Pivoriūnas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mažvydas Jastramskis kitą savaitę surengs simbolinę protesto akciją – paskaitos pradžioje 4.30 minutės vietoje savęs su studentais paliks mobilųjį telefoną. Keturios su puse minutės – dešimt procentų akademinės valandos – tiek kiek Vyriausybė pažadėjo, o dabar neplanuoja kelti algų.

„Tikrai atrodo, kad dėstytojai gal ir Aukštasis mokslas gal yra nereikalingi šalyje ir mus gali pakeisti nežinau „Vikipedijos“, „Google“ ar mobilūs telefonai. Tai parodo, kad protas, žinios, išsilavinimas mūsų šalyje nėra vertinami ir mes žiūrime iš kažkokios ūkiškos prizmės“, – teigia M. Jastramskis.

Jis sako, kad prie tokios akcijos žada jungtis ir kiti Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojai. Tuo metu viešo kreipimosi inciatoriai teigia, kad jungsis prie mokytojų streikų, jei jie bus organizuojami.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi