Lietuvoje

2019.11.08 16:09

Žemaitaitis liberalams siūlo vienytis: esame to pačio ąžuolo gilės

Gentvilas tai vadina desperacija, o Zuokas neslepia susidomėjimo
Paulina Levickytė, ELTA, Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.11.08 16:09

Iš valdančiųjų koalicijos išmestos Tvarkos ir teisingumo partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis svarsto galimybes Lietuvos liberalioms jėgoms vienytis ir tokiu būdu sukurti atsvarą „valstiečiams“, konservatoriams bei socialdemokratams artėjančiuose Seimo rinkimuose.

„Šiuo metu su kolegomis daug galvojame, kaip reikėtų mūsų partijai Tvarka ir Teisingumas atsinaujinti. Iš partijos pasitraukus Rolandui Paksui ir jo aplinkai, mums tenka spręsti daugelį jo paliktų problemų, iš paskos velkasi nekoks Pakso įvaizdžio šleifas. Tačiau turime galvoti ir apie ateitį. Prisiminiau, kad R. Paksas šią partiją įkūrė atskeldamas dalį narių nuo tuometinės LLS, Liberalų sąjungos. Pradžioje net vadinomės liberaldemokratais. Silpnėjant tuometinei LiCS -Liberalų ir centro sąjungai, ypač kai 2005 m. nuo jų atskilo dabartinis Liberalų sąjūdis, prie mūsų prisijungė nemažai liberalcentristų. Tai kaip ir esame to pačio ąžuolo gilės... Kokia tai būtų stipri politinė jėga Lietuvoje, jei vėl būtume visi kartu! Rimta atsvara ir konservatoriams, ir socialdemokratams, ir valstiečiams. Gal čia ir būtų teisingas kelias?“, – feisbuko paskyroje teigė R. Žemaitaitis.

ELTA primena, Tvarkos ir teisingumo partija buvo išbraukta iš valdančiosios koalicijos sutarties. Buvęs Tvarkos ir teisingumo vicepirmininkas Vytautas Kamblevičius pastarąją savaitę spaudos konferencijoje pareiškė, kad „tvarkiečių“ partija pasidalino į keturias dalis. Viena „tvarkiečių“ grupė planuoja prisijungti prie Arvydo Juozaičio naujai kuriamos partijos, kita laukia R. Pakso prisikėlimo, trečioji lieka su R. Žemaitaičiu, o ketvirtoji yra pasirengusi išstoti iš partijos.

Kviečia ir A. Paulauską

LRT.lt kalbintas R. Žemaitaitis neslėpė, kad jungtis į prie naujos partijos kūrimo kviestų ne tik Liberalų sąjūdį, Lietuvos laisvės sąjungą, Laisvės partiją, bet ir buvusį Naujosios sąjungos lyderį Artūrą Paulauską, kuris šiuo metu yra subūręs visuomeninį politinį judėjimą „Pirmyn, Lietuva“.

„Centro arba liberalų centro politinėse jėgose dabar yra tikrai pakankamai didelis susiskaldymas ir didelis nežinomumas. Liberalų sąjūdžio byla, „Tvarkos ir teisingumo“ byla. Ten yra žmonių, kurie galėtų save realizuoti. Jeigu A. Zuoką paimsime, dar Artūrą Paulauską – tai yra tie žmonės, išaugę iš tos pačios šaknies. Tas pats E. Gentvilas yra tas žmogus, kuris pasikvietė R. Paksą, atidavė jam pirmą numerį ir į Seimą partiją išvedė berods su 32 vietomis“, – pasakojo R. Žemaitaitis.

Anot jo, šiuo metu liberalų partijos kiekviena atskirai gali pasigirti nedideliu populiarumu, bet, jei jos susijungtų, R. Žemaitaičio manymu, naujas politinis darinys būtų gerokai stipresnis.

R. Žemaitaitis teigė kol kas jokių oficialių derybų ar susitikimų su partijų lyderiais nėra pradėjęs, tačiau tiki, kad paraginimas pradėti diskusiją turės vaisių.

„Matau galimybę dirbti kartu. Ta viltis ir tikėjimas yra“, – aiškino R. Žemaitaitis.

E. Gentvilas: tai yra desperacija

Liberalų sąjūdžio valdybos narys, buvęs partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas LRT.lt tvirtino R. Žemaitaičio idėją vienytis liberalioms politinėms jėgoms pavadinimo desperacija.

„Aš manau, kad jis nesulauks atsakymo jokių liberalų. Visų pirma, tai yra desperacija kažkokia. Pats ką tik aiškino, kad yra jau suradęs naują partijos pirmininką savo likučiams pabiručiams. Jis sugebėjo partijai taip vadovauti, kad frakcijos neteko“, – R. Žemaitaičio idėją vertino E. Gentvilas.

Jis ragino prisiminti ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ šaknis.

„Partija įsikūrė 2002 metais, kovo mėnesį, ir iš esmės tapo tokia kukluksklano partija. Tai toks skonis burnoje yra likęs. Aš nediskutuosiu ir jam (R. Žemaitaičiui – LRT.lt) atsakymo nepateikinėsiu“, – pažymėjo parlamentaras.

A. Zuokui idėja patiko

LRT.lt kalbintas Lietuvos laisvės sąjungos lyderis Artūras Zuokas neslėpė, kad R. Žemaitaičio idėja dėl liberalų politinių jėgų vienijimosi jam patiko.

„Aš manau, kad idėja yra teisinga, nes šiandien rinkėjas, kuri nori matyti stiprią, liberaliai mąstančią politinę organizaciją, turi labai sudėtingą pasirinkimą, nes šiandien pretenduojančių į šią politinę ideologiją liniją yra mažiausiai trys ar net keturios politinės organizacijos. Man tiesiog malonu, kad R. Žemaitaitis prisimena „Tvarkos ir teisingumo“ atsiradimo istoriją. Ji atsiskyrė nuo tuometinės Lietuvos liberalų sąjungos ir šiandien, kada nėra nei Rolando Pakso, nei tos aplinkos, kuri dalyvavo šiame atsiskyrime, tai sakyčiau, kad sėstis ir kalbėtis yra visai gera idėja“, – svarstė A. Zuokas.

Politikas priminė, kad jo vadovaujama politinė jėga ne kartą viešai ragino pradėti diskusijas dėl liberalių politinių jėgų susijungimo Lietuvoje. Anot A. Zuoko, Lietuvos laisvės sąjungos atstovai apie tai kalbėjosi su naująja Liberalų sąjūdžio vadovybe.

„Manau, kad kelias yra teisingas. Jeigu liberalai mąstančios politinės organizacijos sugebėtų peržengti tam tikras savo mažų tikslų ribas, tai galėtų kalbėti bent jau apie bendrą dalyvavimą Seimo rinkimuose, o ateityje, jei tai įmanoma, ir apie susijungimą“, – dėstė A. Zuokas.

Jis pripažino, kad partija „Tvarka ir teisingumas“, Liberalų sąjūdis, Laisvės partija, Lietuvos laisvės sąjunga turi ideologinį savitumą, tačiau, A. Zuoko manymu, partijų idėjas, programas, vertybes diskusijų pagalba galima suderinti.

„Dėl ambicijų, lyderystės klausimų bent jau asmeniškai aš iš savo pusės manau, kad tai turėtų būti mažiausia problema. Esmė – sutarti dėl bendro matymo, ko šiandien reikia valstybei, Lietuvos žmonėms ir tiems žmonėms, kurie kuria Lietuvos ateitį, bet neturi politinės organizacijos, kuri juos deramai atstovautų“, – komentavo politikas.

A. Armonaitė: Laisvės partija R. Žemaitaičio projekte nedalyvaus

Laisvės partijos pirmininkė, Seimo narė Aušrinė Armonaitė LRT.lt teigė, kad Laisvės partijos jungimasis su kitomis politinėmis jėgomis nedomina.

„Girdžiu įvairias kalbas, kad Liberalų sąjūdis kalbasi su A. Zuoku dėl jungimosi, dabar R. Žemaitaitis siūlo jungtis. Aš manau, kad gal toms trims partijoms ir vertėtų susijungti, nes mes matome nemažai panašumų tarp jų. Bet Laisvės partija tikrai nedalyvaus šiam R. Žemaitaičio projekte“, – tvirtino A. Armonaitė.

Politikė R. Žemaitaičio idėją vienytis liberalioms jėgoms vertina skeptiškai ir dėl to, kad, pasak A. Armonaitės, politikas nepropaguoja liberalų idėjų.

„Jeigu R. Žemaitaitis yra „už“ LGBT partnerystę, o, kiek žinau, jis nėra „už“, tai gal ir būtų galima kalbėti“, – užsiminė A. Armonaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.