Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.08 13:12

Popiežius Pranciškus priėmė Gitaną ir Dianą Nausėdas: įteikė dovanas

Julija Šakytė, LRT.lt 2019.11.08 13:12

Romoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį susitiko su popiežiumi Pranciškumi ir Italijos vadovais.

LRT.lt žurnalistas Andrius Balčiūnas, šiuo metu viešintis Vatikane, pasakoja, kad susitikime dalyvavę italų žurnalistai pastebėjo, jog popiežius su G. Nausėda bendravo itin šiltai ir asmeniškai.

„Jis buvo labai šiltas, nes prasidėjo nuo tokio juoko. Kuomet mus pradėjo fotografuoti protokolinei fotografijai, šv. Tėvas paklausė manęs: „Ar žinote, kuo skiriasi protokolas nuo teroristų?“ Atsakiau, kad nežinau. Po to jis paaiškino, kad su teroristais galima susitarti, su protokolu – niekaip“, – su šypsena veide patvirtino Lietuvos vadovas.

Popiežius Pranciškus taip pat perdavė dovanas ne tik oficialios delegacijos nariams, bet ir pirmosios poros dukroms ir G. Nausėdos tėvui. Kiek vėliau prezidentas žurnalistams prisipažino, kad kalba iš tiesų pakrypo ir apie jo tėvą. Jo gyvenimo istoriją jis papasakojo popiežiui Pranciškui.

Taip pat popiežius Lietuvos delegacijai įteikė atminimo medalį, kuriame užfiksuotas istorinis Šv. Petro aikštės statybų vaizdas. G. Nausėda padėkojo už dovanotas popiežiaus Pranciškaus knygas ir pabrėžė, kad tai itin vertingai papildys jo biblioteką.

Popiežius Lietuvos prezidentui dovanojo ekumenizmo temai skirtą dokumentą, pasirašytą su Al Tayyibo didžiuoju imamu.

Savo ruožtu, Lietuvos prezidentas G. Nausėda popiežiui Pranciškui įteikė tremtinės Adelės Dirsytės maldaknygę „Marija, gelbėk mus“, kaip mūsų tautos kančios ir tikėjimo liudijimą. Taip pat lietuvių autorės Aurelijos Šimkutės skulptūrą „Šviesulių medis“ (bronza, granitas). Tai šiuolaikinės lietuvių menininkės, kuriančios jau laisvoje Lietuvoje, darbas, kuris simbolizuoja ant kankinių aukos, „kaip ant stiprių šaknų, vėl augančią mūsų valstybę, laisvą, modernią, kuriančią“.

Lietuvos prezidentas su popiežiumi bendravo lietuviškai, vertėjavo Vatikano Valstybės sekretoriate dirbantis monsinjoras Visvaldas Kulbokas.

Paminėtas Tamkevičiaus paskyrimas

Per šį istorinį, pirmąjį prezidento kadencijoje, susitikimą su popiežiumi Pranciškumi prezidentas padėkojo už Šventojo Sosto parodytą neeilinį palaikymą mūsų šaliai okupacijos metu ir išliekantį dėmesį mūsų tautai. Kaip išskirtinės pagarbos Lietuvai ženklas primintas kunigo, Kauno arkivyskupo emerito Sigito Tamkevičiaus paskyrimas kardinolu, rašoma prezidentūros pranešime.

„Dar niekada Lietuva negalėjo didžiuotis turėdama du kardinolus vienu metu“, – sakė prezidentas.

Šalies vadovas išreiškė pagarbą ir palaikymą Šventojo Sosto ir Popiežiaus veiklai, skatinant tarptautinę taiką, branduolinį nusiginklavimą, tarptautinės teisės viršenybe pagrįstą politiką, aplinkos apsaugą, žmogiškojo orumo principų išsaugojimą, pagarbos moterims stiprinimą.

G. Nausėda priminė bendrą Lietuvos ir Vatikano siekį pasmerkti pasaulio taikai grasinančią agresiją ir palaikyti nuo jos kenčiančias šalis – Ukrainą, Sakartvelą, Moldovą. Kalbėta apie Rusijos veiksmus Baltijos šalyse ir regione, nesutampančius su pamatiniais žmonių saugumo ir gerovės tikslais pasaulyje.

Lietuvos vadovas popiežiui papasakojo apie savo kadencijos tikslus, kurie susisieja su Šventojo Sosto misija.

Išsakytas susirūpinimas dėl Rusijos

Po apsilankymo pas popiežių Pranciškų prezidentas susitiko su Šventojo Sosto Valstybės sekretoriumi kardinolu Pietro Parolinu, su kuriuo aptarė dvišalius santykius ir užsienio politikos klausimus. Kalbėta apie saugumo situaciją pasaulyje, skiriant išskirtinį dėmesį hibridinėms grėsmėms ir kibernetiniam saugumui.

Išsakytas susirūpinimas Rusijos demonstruojamu priešiškumu Lietuvai, atsisakant suteikti vizas lietuviams, siekiantiems aplankyti tremtinių kapus ir pagerbti mūsų šalies intelektualų, kovotojų už laisvę, tikinčiųjų ir dvasininkų atminimą. Skirta laiko pokalbiui apie situaciją Ukrainoje, migracijos politiką.

Prezidentas ir pirmoji ponia lankėsi Šv. Petro bazilikoje, Aušros Vartų Dievo Motinos ir Čenstakavos Dievo motinos koplyčiose padėjo gėlių prie Šventojo Petro, Šventojo Popiežiaus Jono Pauliaus II kapų.

Lapkričio 8 dieną planuojami susitikimai su Italijos prezidentu Sergio Mattarella ir Ministru Pirmininku Giuseppe Conti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi