Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.08 12:51

Kas vyksta Lazdynų ligoninėje? Administracijos versijos

Indrė Makaraitytė, LRT.lt 2019.11.08 12:51

Jauno Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RUVL) traumatologo savižudybė atvėrė šios gydymo įstaigos pūlinius. Ligoninės administracija daugumą personalo keliamų klausimų vadina neteisinga informacija.

Kaip jau skelbėme, Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas Narūnas Porvaneckas ligoninėje nebedirbs. Būtent jo pavardė ne kartą minėta gydytojams skundžiantis dėl patiriamų patyčių ir mobingo.

Tačiau N. Porvaneckas – ne vienintelė ligoninės bėda. RVUL gydytojai kalba apie tai, kad sąlygas jaunų gydytojų žeminimui ir nelygioms darbo sąlygoms sukuria šioje ligoninėje egzistuojanti darbo grafikų sudarymo, gydymo proceso organizavimo tvarka, kai visą krūvį veža rezidentai ir jauni gydytojai. Esą jie verčiami ne tik konsultuoti, bet ir operuoti naktimis, nedarbo metu ir iškart po budėjimų.

Su LRT.lt kalbėjęs vienas RVUL gydytojas pasakojo, esą taisyklių, kaip organizuojamas darbas ligoninėje, nėra. O tai reiškia, kad darbo organizavimas tiesiogiai priklauso nuo vadovo. Kai vadovui neįtinka rezidentas arba jaunas gydytojas, specialiai sudaromas nepalankus darbo grafikas.

„Jei patikrintumėte dokumentus, ligoninėje po pietų ir vakare savo pacientus operuoja jauni gydytojai ir rezidentai, nes dieną operacinės užkraunamos planinėmis operacijomis. Ir jos dažniausiai visada užsitęsia. O jei dar tavo operaciją profesorius savavališkai nukėlė, jau paskui tik tavo asmeninė problema, kaip tu tą žmogų išoperuosi. Administracija netgi prašo jaunų gydytojų operuoti nedarbo metu“, – sako gydytojas.

Jo aiškinimu, profesoriaus N. Porvanecko ir kitų įtakingų gydytojų operacijos niekada negali laukti ir jos nenukeliamos netgi tada, kai pacientai vežami iš avarijų ir kitų nelaimingų atsitikimų. „Jūs paklauskite, kiek vakarais dirba ekstrinių anesteziologų brigadų ir ar jų tikrai užtenka ir kodėl net kai būna daug ekstrinių atvejų, jos yra siunčiamos dirbti į planines operacijas“, – klausimus kelia LRT kalbintas RVUL medikas.

Minėtus klausimus LRT uždavė RVUL administracijai.

Valentinas Uvarovas, RVUL Ortopedijos skyriaus vadovas: tai netiesa

Gydytojau, ar yra ligoninėje per pastaruosius tris mėnesius buvę atvejų, kai sutapo gydytojų budėjimo, konsultavimo ir operacijų grafikai?

– Norėčiau paneigti šią informaciją. Mes patys išnagrinėjome paskutinių trijų mėnesių darbo grafikus, visų operacijų protokolus, kalbant apie gydytoją (nusižudžiusį kolegą – LRT.lt, tai nėra nė vieno atvejo, kad būtų operavęs nedarbo metu, po darbo ar po budėjimo. Viskas ant popieriaus yra išdėstyta. Galiu patikinti jus, kad tikrai taip nėra. Gal jūsų informacija nelabai teisinga.

Kalbant apie konsultavimą, tai yra dviejų pobūdžių konsultavimai – skubių pacientų konsultavimas budėjimo metu ir kita konsultavimo kategorija – planinės konsultacijos. Minėtas gydytojas planinių konsultacijų neturėjo, tiktai budėjimo metu konsultuodavo, bet pagal reglamentą tai daro visi.

O kitų gydytojų grafikai nesutampa?

– Ir kiti gydytojai konsultuoja budėjimo metu skubius pacientus. Toks yra reglamentas.

Vadinasi, šioje ligoninėje niekada nesutampa planinių konsultacijų ir budėjimų grafikai?

– Taip neturėtų būti. Visų ligoninės gydytojų aš sukontroliuoti asmeniškai negaliu, bet mūsų skyriuje tokios praktikos nėra ir nepasitaikė. Konsultacijų valandos yra tik konsultacijų valandos, skyriuje konsultuojame tik ekstrinius ligonius.

Ar yra tokių atvejų, kai gydytojai operuoja nedarbo metu? Ar tokių atvejų ligoninėje pasitaiko?

– Kaip minėjau, patikrinau grafikus ir tokių nusižengimų neradau. Galbūt kai kurie gydytojai ne visai tiesą jums sako. Žinot, čia tokia specialybė, kai tobulėjimui nėra ribų. Ir kai kurie gydytojai gali ateiti pasižiūrėti savo pacientų nedarbo metu. Negali uždrausti šito. Apie operavimą nedarbo metu nėra net kalbos.

Gydytojai liudija, kad administracija prašo gydytojų planines operacijas atlikti nedarbo metu. Kodėl tai yra daroma? Kodėl praktiškai visada planinės operacijos užsitęsia, kodėl netelpama į grafikus? Kodėl tai yra norma? Kaip reglamentuojama, kad kai operacija užsitęsia ir kitas gydytojas eina operuoti nedarbo metu?

– Matot, vis dėlto mes dirbame ne ceche. Ir apskaičiuoti kiekvienos operacijos trukmę ne visada įmanoma. Kartais užsitęsia, kartais nesiseka. Kartais komplikacijos Būna, kad užsitęsia planinės operacijos. Pavyzdžiui, chirurgai teisę turi nusiimti pirštines ir išeiti. Bet aš manau, kad tas yra nelabai priimtina. Vis tiek chirurgas turi užbaigti operaciją.

Bet nedarbo metu neoperuoja gydytojai pas mus.

Ar gali būti, kad jūs nežinote?

Ne, nes aš tikrinau grafikus.

Tatjana Golubajeva, RVUL direktorės pavaduotoja: ypatingų sąlygų niekam nesudarome

– Ar ligoninėje laikomasi praktikos, kad planinės operacijos būtų nukeliamos? Kokiu pagrindu yra/buvo nukeliamos planinės šio skyriaus gydytojų operacijos?

– Mes, be abejo, stengiamės... Pacientai, juk žinote, irgi turi tam tikrų lūkesčių. Jie planuoja, jiems sako, kad rytoj juos operuos, tad mes tikrai stengiamės ir žiūrime, kad laiku atliktume operacijas, kad žmogaus planai negriūtų. Bet kartais pasitaiko, kad sezonas, daug lūžių ir mums reikia žiūrėti, kad viską spėtume sutvarkyti. Be abejo, prioritetu turėtų būti ekstriniai ligoniai. Tokiu atveju, ir mūsų tvarkoj yra numatyta, kad vedėjas iki pietų pasižiūri, kokia situacija, ar jis iki pietų gebės visas tas planines operacijas atlikti. Nes prioritetas yra ekstra. Mes tada galime sukontaktuoti su pacientais ir planines operacijas atšaukti.

– Kaip dažnai tai būna?

– Tai nėra dažnai.

– Kodėl tai nėra dažnai? Nes gydytojai ir skundžiasi, kad net jei yra daug ekstrinių atvejų, ekstrinės anesteziologinės brigados yra siunčiamos į planines operacijas ir planinės operacijos nėra nukeliamos.

– Tai yra komandinis sprendimas. Vedėjai kartu su operacinio bloko vadovais, chirurgai, jie pasižiūri, kiek operacijų turi, kiek grafike yra gydytojų, kiek jų gali ekstra daryti, ir nusprendžiama, ką daryti. Kartais tas darbas gal yra labai intensyvus, bet jei mes matome, kad susitvarkysime, be abejo, neatšaukiame operacijos. Nes, kaip minėjau, žmonės atvažiuoja iš visos Lietuvos ir jei mes galime, tai stengiamės neatšaukti.

Prieš kelias savaites turėjome padidėjusį ekstra operacijų skaičių, tad teko atšaukinėti.

– Gydytojai skundžiasi, kad skyrių vedėjų ir vyresnių gydytojų planinės operacijos niekada nebūna atšaukiamos.

– Na... Aišku, žiūrima vėlgi, kas ką operuoja. Mes dar turime ir įsipareigojimus, nes endoprotezavimo operacijos dar yra atskirai reglamentuotos ministro įsakymu, ir yra įpareigojimai per tam tikrą laikotarpį atlikti planines operacijas. Nes sąnariai yra skiriami ligonių kasos ir reglamentuota, per kiek laiko reikia atlikti. Ir tada žiūri, kokių operacijų sąskaita... Gal kur pacientai trumpiau laukia... Nežinau, ar atšaukiamos, ar neatšaukiamos tos endoprotezavimo operacijos, bet ne tame esmė, esmė, kad mes viską padarytume.

Mes niekada kažkokių ypatingų sąlygų nei vienam, nei kitam žmogui nesudarinėjome.

– Kiek RVUL yra budinčių ekstrinių anesteziologinių brigadų?

– Apie dešimt etatų dirba ekstrinį darbą, šiek tiek daugiau etatų dirba planinį darbą. Pagal mūsų statistiką, kiek yra ekstrinių ir planinių, tai panašiai ir gaunasi.

– Ar jų pakanka? Kiek jų lieka vakare?

– Na matot, mes irgi analizuojame tuos skaičius, žiūrime, kiek tie žmonės yra užimti, tai matome ir nemažai rezervo. Skubų darbą dirbančios brigados turi apie tris kartus mažesnį krūvį nei planinės. Be abejo, įeina ir naktinės operacijos, o naktį operuojami tik ekstriniai ligoniai, kai yra pavojus gyvybei, kur, neatlikus operacijos, yra komplikacijų grėsmė. O pagrindinis darbas vis tiek vyksta dienos arba popietiniu metu.

Naktį lieka trys brigados.

– Gydytojai skundžiasi, kad net kai yra ekstrinių atvejų daug, ekstrinės brigados siunčiamos atlikti planinių operacijų. Tai tiesa?

– Tiesą sakant, mes ne kartą buvome susitikę su operacinio skyriaus vadovais, ir su chirurgais, galbūt ir būdavo kažkokių atvejų. O tada buvo labai griežtai atskirtos brigados. Ir dabar yra taip, kad jei planinė operacija atšaukiama dėl paciento pasikeitusios būklės ar neatvykimo, tai net planinės brigados eina dirbti ekstrinį darbą. Šiuo metu labai stengiamės šios tvarkos nepažeidinėti. Negaliu pasakyti, kad niekada taip nebūna, bet mūsų pozicija yra tokia ir taip kalbame su operacinės vadovais, kad ekstrinis darbas visada savo žmones turi turėti.

– Kodėl tie nukrypimai išvis buvo? Planinės operacijos yra svarbesnės? Planines operacijas atšaukti nepatogu?

– Reikia suprasti, kad operacijoje be paciento dalyvauja mažiausiai šeši personalo darbuotojai ir ligoninė juk nėra konvejeris, kad viskas vyktų pagal griežtą grafiką. Viską visaip tenka derinti. O kiekvienas gydytojas nori, kad derintųsi prie jo. Bet ir gydytojui reikia prisiderinti prie pasikeitusių aplinkybių. Gal yra išvežtas labiau ekstrinis ligonis, kur perforavo žarna ir šiuo metu turime atlikti skubesnę operaciją. Turime įvertinti, kad klinikinė būklė ligonio visoje ligoninėje gali skirtis, tai, be abejo, turi įtakos visiems proceso dalyviams.

– Gal dėl to jų planinės operacijos ir nenukeliamos, nes profesoriai turi stipresnį balsą?

Sakyti, kad vyresnių klauso, jaunesnių – ne. Bet kad reikia koreguoti operacijas, vieną nustumti, kitą nukelti, tai taip. Nes gyvenimas diktuoja.

– Ar iš gydytojų, ypač profesorių, nepasitenkinimas būna didelis, kai reikia planines operacijas nukelti?

Na...pagal situaciją reikia vertinti. Sprendžiama geranoriškai.

Jolita Šustickienė, Operacinio anesteziologijos skyriaus vadovė: drozofilų nemačiau

– Kuriose operacinėse – naujose ar senosiose, nerenovuotose – atliekama daugiau ekstrinių operacijų?

– Per metus naujosiose operacinėse yra jau atlikta daugiau nei 8 tūkstančiai operacijų. Aš jums negaliu pasakyti, kurių operacijų atliekama daugiau – planinių ar ekstrinių, nes mums tokių skaičių niekada nereikėjo, mes jų nerinkome, tačiau jos visada atidarytos. Baigiasi planai ir jos visos yra atidarytos ekstrinėms operacijoms.

Senosiose operacinėse irgi vyksta planinės operacijos.

– Bet senosiose nerenovuotose operacinėse yra atliekama daugiau ekstrinių operacijų?

– Ne, nebūtinai. Mes tikrai neskaičiavom, nes mūsų tikslas yra paciento lūkesčiai, kad operacija įvyktų. Ir nėra labai svarbu, renovuotose operacinėse ar nerenovuotose. Visos operacinės turi visas galimybes, visą reikalingą įrangą, galima dirbti ir dirbam.

– Gydytojai sako, kad senosiose operacinėse yra sunku dirbti.

– Na, nežinau, kaip chirurgams, bet suderiname kažkaip. Ne visose operacinėse kondicionieriai yra. Šią vasarą buvo ekstremali situacija, kaip ir visoje Lietuvoje, ir operacijas mes perkėlėme į renovuotą bloką. Ir susispaudėm truputį, bet vasarą šiaip operacijų yra mažiau. Ir planinių, ir traumatizmo atvejų mažiau.

– Gydytojai taip pat sako, kad drozofilos skraido operacijų metu. Ar taip gali būti?

– Na, yra tinkliukai ant langų ir drozofilos, kaip jūs sakote, negalėtų patekti į operacinę...

– O jūs nematėte pakabintų juostelių ant lubų drozofiloms gaudyti?

– Gal... Kai vasara. Gal ir pakabino kur nors, kur nedirbame ir kur yra valoma. Bet tuo metu nedirbama. Kai buvo negalima dirbti tose operacinėse, jose ir nebuvo dirbama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi