Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.07 15:14

Venckienės suėmimo prašantis prokuroras: matau grėsmę – ji gali slapstytis

paskyrus laisvės atėmimą, būtų įskaičiuotas ir laikas JAV kalėjime; atnaujinta 15.42
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.11.07 15:14

Ikiteisminį tyrimą Neringos Venckienės atžvilgiu kuruojantis prokuroras Darius Jakutis tikina, kad įtariamosios suėmimo prašo dėl to, kad mano, jog ji gali ir toliau siekti slapstytis nuo teisingumo. Jis tikina, kad N. Venckienė savo kaltės nepripažįsta, tačiau parodymus duoda.

Prokuroras D. Jakutis ketvirtadienį Kauno apylinkės teisme po posėdžio, kuriame buvo sprendžiamas klausimas dėl N. Venckienei taikytinos kardomosios priemonės, pažymėjo, kad teismo prašo N. Venckienę suimti 2 mėnesiams.

Prokuroras Venckienę prašo suimti 2 mėnesiams: buvusi teisėja ir parlamentarė gali vėl slėptis nuo teisingumo

Jis teigė, kad toks prašymas pateiktas, atsižvelgiant į ikiteisminio tyrimo eigą, bylos dalyvių galimus veiksmus ir jų pozicijas.

„Kadangi praktikos turime, kad prašymų būna daug tokios bylose, tai mano argumentas buvo toks“, – žurnalistams sakė D. Jakutis.

Jis teigė, kad N. Venckienė neprašė teisėjų nušalinimo. Prokuroras vėliau patikino, kad vis dėlto pagrindinis jo prašymo – suimti N. Venckienę 2 mėnesiams – motyvas buvo, jo manymu, grėsmė, kad buvusi teisėja ir parlamentarė gali vėl pasislėpti nuo teisingumo.

„Taip, matau grėsmę, nes žmogus virš 6 metų slapstėsi ir manau, kad gali tą daryti vėl. Taip, tai buvo pagrindinis motyvas“, – tvirtino prokuroras.

D. Jakutis patvirtino, kad, jei N. Venckienė būtų nuteista laisvės atėmimo bausme, į bausmės laiką būtų įskaičiuotas ir laikas, kurį N. Venckienė praleido JAV kalėjime.

„Nuo pernai kovo, tai, be abejo, turėtų būti įskaičiuotas“, – patikino D. Jakutis.

D. Jakutis priminė, kad nors anksčiau N. Venckienė buvo įtariama dėl daugiau negu 10 galimai padarytų nusikalstamų veikų, po jos ekstradicijos įvykdymo ir perdavimo iš JAV į Lietuvą ji bus teisiama dėl 4 galimai padarytų nusikalstamų veikų: dėl trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, dėl teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo, dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymus sveikatos sutrikdymo, dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui.

Dėl kitų nusikalstamų veikų, kurios buvo nurodytos 2015 m. Generalinės prokuratūros prašyme dėl ekstradicijos, baudžiamasis persekiojimas negalės būti vykdomas. Prokuroras akcentavo, kad įtarimų skaičius sumažėjo dėl skirtingo Lietuvos ir JAV teisinio reglamentavimo.

„Šito aš nelabai galėčiau iš etikos sumetimų komentuoti, nes tai yra mūsų kolegų JAV darbas ir teisinių procesų pasekmė, tačiau, kiek aš esu susipažinęs su sprendimais, teismų sprendimais JAV, tai įvyko dėl formalių skirtumų tarp teisinio reglamentavimo“, – kalbėjo D. Jakutis.

Prokuroras, paklaustas, dėl kiek iš viso nusikalstamų veikų anksčiau buvo įtariama N. Venckienė, tikslaus skaičiaus neįvardijo. D. Jakutis tikino, kad N. Venckienė savo kaltės dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų nepripažįsta, tačiau parodymus duoda.

„Vidutiniškai, sakykime. Atmosfera yra normali“, – teigė prokuroras, paklaustas, ar N. Venckienė bendradarbiauja su teisėsauga.

Prokuroras teigė šiuo metu nenorintis komentuoti N. Venckienės parodymų turinio. Kauno apylinkės teismas sprendimą dėl kardomosios priemonės N. Venckienei žada paskelbti penktadienį. Šiuo metu ji yra sulaikyta 48 valandoms.

N. Venckienė Čikagos kalėjime buvo laikoma nuo 2018 metų pradžios. Buvusi teisėja ir Seimo narė iš Lietuvos išvyko 2013 metais. Tais metais Seimas panaikino jos teisinį imunitetą. Trečiadienį N. Venckienė buvo sugrąžinta į Lietuvą. Pati N. Venckienė teigia, kad teisėsaugos kaltinimai jai yra politiškai motyvuoti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi