Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.07 16:15

Žirmūnų rajone – aistros dėl kirtimų: „gelbėjam, ką galim, stovim po medžiais“

Vilniuje prasidėję „Žirmūnų trikampiu“ vadinamo didžiulio kvartalo tvarkybos darbai, tarp jų – ir medžių kirtimas, kelia aistras. Ketvirtadienį nuo ryto teritorijoje prie Tuskulėnų parko, vėliau Tuskulėnų gatvėje pavieniai žmonės protestavo dėl, jų teigimu, pjaunamų sveikų medžių, informavimo stygiaus. Savivaldybė tikina, kad medžių būklę vertino projekto rengėjai, kol kas nepateikia tikslios informacijos, ar tarp nukirstų pateko ir sveiki medžiai.

Į portalą LRT.lt kreipėsi vilnietė Rūta, pasak kurios, žmonės jau kelintą dieną yra susirūpinę, kad jų rajone kertama daugiau medžių, nei planuota.

Anot moters, trūksta visuomenės informavimo apie planuojamus želdynų tvarkymo darbus, girdimi gyventojų kaltinimai dėl kertamų sveikų, apie 12 cm storio medžių, tad pamatę kirtėjus aktyvesni Žirmūnų gyventojai rinkosi išsakyti savo nuomonę. Buvo iškviesti ir policijos pareigūnai.

„Gelbėjam, ką galim, stovim po medžiais. Kirtėjai negali kirsti, kol mes čia stovime. Leidimus pateikti jie atsisako. Buvo kartą iškviesta policija. Bet policija sakė, kad mūsų netampys“, – ketvirtadienį pasakojo moteris.

Vilnietės teigimu, projektiniai šio kvartalo tvarkymo pasiūlymai prieš kelis metus buvo išviešinti, tačiau tai padaryta esą „butaforiškai“, o apie želdinių naikinimą iš esmės nebuvo diskutuota.

Dėl tvarkymo darbų Žirmūnuose netyla diskusijos ir socialiniuose tinkluose, žmonės dalijasi kertamų augalų nuotraukomis. Tiesa, be pasipiktinusiųjų balsų čia girdima ir kita nuomonė – kai kurie gyventojai feisbuke džiaugiasi, kad pagaliau šalinami kai kurie prastos būklės krūmai ir medžiai, ne vienerius metus kėlę nepatogumų.

Vilniaus miesto savivaldybė tikina, kad numatytoje atnaujinti „Žirmūnų trikampio“ teritorijoje medžių būklę prieš kirtimą vertino projekto rengėjai – Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“ bei techninę priežiūrą atliekanti kompanija, kuri taip pat yra pavaldi miesto savivaldybei.

Teigiama, kad, atsižvelgiant į projekto sprendinius bei medžių būklę, buvo iškirsti tik pažeisti augalai. Šiuo metu visi numatytoje teritorijoje suplanuoti medžiai yra nukirsti, išskyrus esančius daugiabučių namų kiemuose. Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas sako, kad likusieji bus nebent genimi arba, jeigu augalo būklė labai prasta, tik tuomet šalinami.

„Dar kartą Žirmūnų teritorijoje buvo įvertinta medžių būklė, tos kirtimo apimtys buvo sumažintos. Greta didesnių gatvių: Tuskulėnų, Žirmūnų ir Minties kirtimai jau yra baigti dėl dviračių takų, o vidiniuose kiemuose bus atliekami nebent genėjimai“, – LRT.lt sakė V. Mitalas.

Savivaldybė kol kas portalui nepatvirtino, kad tarp nukirstų medžių nepateko ir sveikų medžių.

Sostinės valdžia pabrėžia, kad šiam projektui buvo atliktos urbanistinės studijos, organizuoti derinimai su gyventojais, jie informuoti apie numatomų darbų pradžią.

Lapkričio 5-ąją Vilniaus savivaldybė išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriame pristatomi pradedami kompleksiniai kvartalo atnaujinimo darbai.

Teigiama, kad iki 2022 metų „Žirmūnų trikampyje“ bus įrengti nauji pėsčiųjų ir dviračių takai su apšvietimu, sporto aikštelė, skveras su poilsio zona, vaikų žaidimų ir sporto aikštelėmis, atsinaujins apšvietimas, eismo reguliavimas.

Kaip rašoma pranešime, pasiruošiant darbams, teritorijoje pirmiausia atliekami „pavojingų, ligotų ir menkaverčių medžių bei krūmų šalinimo darbai“.

„Žirmūnuose želdiniai yra gana gausūs, bet pakankamai seni, o jų išdėstymas tam tikrose vietose chaotiškas. Dar 2017 m. liepos mėn. teritorijoje buvo atlikti detalūs dendrologiniai ir kraštovaizdžio tyrimai. Jų metų nustatyta, kad prasčiausios būklės yra trikampio gatvių želdynas, dėl ilgalaikio netinkamo, žalojančio genėjimo suformuota netipiška rūšims, silpna laja. Nekontroliuojamas augmenijos augimas kėlė rimtų problemų, neleido augti vertingoms rūšims, kurių vietas užima invazinės rūšys. Trikampyje pastebėta ir keletas itin senų, pavojingai pakrypusių medžių, kai sukelti medžių svorio centrai didele jėga verčia augalus iš silpnų, pažeistų kamieno pagrindų. Žirmūnų trikampio teritorijoje iš viso bus šalinami 165 pavojų keliantys ligoti, seni medeliai bei krūmai, kurių dauguma yra mažiau nei 16 cm skersmens“, – teigiama savivaldybės pranešime.

Šalia naujų pėsčiųjų ir dviračių takų yra suplanuota pasodinti beveik trigubai daugiau – 567 naujų medžių ir 4220 krūmų, kurie apjungs žaliąsias erdves ir bus tarsi „žalieji koridoriai“, skelbia savivaldybė.

„Suprojektuotos naujos poilsio erdvės, kuriose gausu želdinių, ribojančių poilsio zonas nuo gyvenamųjų namų, gatvės triukšmo bei dulkių. Kadangi esami želdiniai rajone nebuvo gausūs rūšine sudėtimi, projektuojant naujas rūšis, buvo į tai atsižvelgta. „Žirmūnų trikampyje“ atsiras dekoratyvios tiek lapais tiek žiedais medžių ir krūmų rūšys, pvz. lanksva, forzitija, jazminas ir kt., gudobelė, slyvos, raudonlapiai klevai ir kt. Želdynai bus papildyti spygliuočiais – serbinėmis, dygiosiomis eglėmis, kalninėmis bei juodosiomis pušimis. Parenkant želdinių rūšis atsižvelgta ir į tai, jog augalai pritrauktų kuo daugiau paukščių, todėl pasirinkti šermukšniai, gudobelės ir kt. medeliai“, – rašoma savivaldybės pranešime žiniasklaidai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi