Lietuvoje

2019.11.07 07:11

Venckienė jau Lietuvoje, tačiau prokurorams – nauji iššūkiai: įtarimų sąrašas sutrumpėjęs, o suėmimo klausimas gali užtrukti

planuojama spręsti dėl kardomosios priemonės skyrimo; atnaujinta 08.47
Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2019.11.07 07:11

Buvusią Seimo narę ir teisėją Neringą Venckienę iš JAV sugrąžinus į Lietuvą, dar ketvirtadienį Kauno apygardos prokuratūra apsispręs, ar kreiptis į teismą dėl jos suėmimo.

Kol kas ji sulaikyta 48 valandoms ir yra Kauno tardymo izoliatoriuje. Prokurorai sako, kad jeigu neiškils jokių trikdžių, byla artimiausiu metu turėtų pasiekti teismą. Tačiau pagal ekstradiciją ji galės būti teisiama ne dėl visų jai anksčiau pateiktų įtarimų.

Prokurorai imsis bylos jau ketvirtadienį

Prokurorai ketvirtadienį imasi iš Jungtinių Valstijų į Lietuvą pargabentos buvusios teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės bylos.

„Šiandien bus atliekami proceso veiksmai ir bus sprendžiama dėl kardomosios priemonės skyrimo“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė.

Konkrečių proceso veiksmų ji neįvardijo.

N. Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė BNS ketvirtadienį sakė, kad prokurorai planavo įtariamosios apklausą.

Suėmimo klausimas gali užtrukti

Visą dieną tylėję, kaip ir kada į Lietuvą iš JAV bus pargabenta Neringa Venckienė, prokurorai tik likus kelioms valandoms iki vidurnakčio pateikė daugiau detalių. Patvirtinę, kad buvusi teisėja jau Lietuvoje, pareigūnai paaiškino, ir kodėl slėpė visas jos ekstradicijos detales.

„Rezonansinis įvykis yra tiek, kad žmogus turi atvykti į Lietuvos Respubliką. Saugiai kovojantys asmenys taip pat turi būti saugūs ir, sakykim, viešoji tvarka taip pat turi būti užtikrinta“, – sakė prokuroras Tomas Krušna.

Prokurorui atsisakius patikslinti, kur pargabenta N. Venckienė laikoma, tą vėliau atskleidė jos konvojavimą atlikusi policija. Iš Čikagos į Varšuvos oro uostą atskraidinta buvusi Seimo narė buvo įsodinta į automobilį ir atvežta į Kauno tardymo izoliatorių.

Prokurorai sako, būtent Kauno apygardos prokuratūra atlieka tyrimą dėl N. Venckienei pareikštų įtarimų. Ir neatmeta, kad dėl jos suėmimo galbūt jau rytoj kreipsis į teismą.

Tačiau N. Venckienės suėmimo klausimas gali užtrukti. Tą daryti turintis Kauno apygardos teismas greičiausiai nusišalins, nes čia N. Venckienė yra dirbusi teisėja. Tokiu atveju kitą teismą turės paskirti Apeliacinis teismas. Šį klausimą prokurorai su teismais privalo išspręsti per dvi paras nuo N. Venckienės pargabenimo, vėliausiai iki penktadienio vakaro.

Įtarimų sąrašas gerokai sutrumpėjęs

Prokurorai taip pat patvirtina, kad įtarimų sąrašas N. Venckienei gerokai sutrumpėjęs. Vietoje anksčiau pareikštų trylikos, dabar likę vos keturi.

JAV teismas sutiko N. Venckienę išduoti ir ją teisti dėl sudavimo į veidą Laimutei Stankūnaitei, policijos pareigūnui, teismo sprendimo nevykdymo ir trukdymo antstoliui.

Kitus įtarimus, pavyzdžiui, dėl vaiko tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo ar šmeižto, JAV teismai atmetė. Prokurorai sako, ne dėl jų kaltės: esą skiriasi Lietuvos ir JAV teisinės sistemos, o ir pati N. Venckienė gynėsi agresyviai.

„Su tokia agresyvia gynyba ne kiekvienoje byloje yra susiduriama. Kada į jį, sakykim, teisinį procesą, įtraukiami politikai, formuojama kažkokia visiškai neigiama nuomonė apie valstybę“, – žurnalistams sakė prokuroras T. Krušna.

N. Venckienės sūnus žiniasklaidai sakė, kad prokurorų pateikiami kaltinimai yra ganėtinai smulkūs ir, remiantis dabartine praktika, žmonės už tokius nusikaltimus laisvės atėmimu baudžiami nebūna.

„Žmonių į kalėjimą, tuo labiau kad mano mama niekada nebuvo teista, neturėtų sodinti. Tačiau, žinote, kaip ir sakiau, Lietuvoje visko būna, todėl neaišku, kaip čia viskas pasibaigs“, – kalbėjo Karolis Venckus.

Prokurorų teigimu, papildomi įtarimai N. Venckienei galėtų būti pareikšti tik paaiškėjus naujoms aplinkybėms ir tik gavus sutikimą iš JAV.

Žinios. Dar šiandien Kauno apygardos prokuratūra apsispręs, ar kreiptis į teismą dėl Neringos Venckienės suėmimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt