Lietuvoje

2019.11.07 12:43

Karbauskio karas su opozicija: pagalbą siūlė tik kartą – visa kita yra kenkimas

Raigardas Musnickas, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.11.07 12:43

Seimas dėlioja kitų metų biudžetą. Vieni pirmųjų stringa prezidento siūlymai didinti pensijas. Valdantieji sako, kad kelti pensijas 3 eurais nėra prasmės – tai būtų tik žmonių kiršinimas. Jau dabar aršiausiai diskutuojama dėl bankų aktyvų ir prekybos tinklų apyvartos mokesčių. Pasak ekonomistų, tokie mokesčiai gerokai pakeltų prekių ir paslaugų kainas, o jų įtaka pensijoms ir vaiko pinigams būtų nereikšminga.

Apskritai manoma, kad naujų mokesčių įvedimas nuo sausio 1 d. prieštarautų įstatymams. O dar premjero Sauliaus Skvernelio sveikatos problemos ir užuominos apie pasitraukimą iš politikos – jo dalyvavimas svarstant biudžetą labai reikalingas. Ugniagesiai, medikai, dėstytojai ir mokytojai ruošiasi protesto akcijoms, kunkuliuoja aistros ir dėl Neringos Venckienės grįžimo. Ar esant tokiai aplinkai Seimas sugebės priimti blaivius sprendimus?

„Dienos temoje“ – žurnalisto Raigardo Musnicko pokalbis su LVŽS pirmininku Ramūnu Karbauskiu.

– Daugiausia aistrų dabar kelia N. Venckienės grįžimas į Lietuvą. Kaip jūs sutinkate šią naujieną?

– Kaip teisėsaugos klausimą. Politikai šioje situacijoje neturi ką veikti. Mes tiesiog stebėsime procesą kaip bet kuris Lietuvos gyventojas.

– Bet lyg ir kviečiami žmonės dalyvauti teismų procesuose, visokiose akcijose. Ar tai nesukels neramumų mūsų valstybėje?

– Mes esame demokratinė valstybė, žmonės turi saviraiškos teisę. Manau, visi darys tai, ką nori, ir jeigu įstatymo nepažeidinės, tai nesukels jokių problemų.

– Geras būdas nukreipti dėmesį nuo sprendimų Seime, nuo biudžeto priėmimo.

– Gera mintis, bet mes to nesugalvojome.

– Ne jūs sugalvojote?

– Ne, ne mes.

– Apie politikos aktualijas. S. Skvernelis užsiminė apie tai, kad gali trauktis iš politikos. Kai kurie mūsų neoficialūs informacijos šaltiniai sako, kad jam buvo pasiūlytas antras numeris „socdemų“ sąraše. Ką apie tai galvojate?

– Pirmiausiai suprantu, kad visi gandai – vienokie ar kitokie – turėtų būti paties premjero patvirtinti, nes kada man uždavinėjami klausimai, o aš nesuprantu, kas yra šaltinis, į tokius klausimus bandau neatsakinėti. Kitas dalykas, kada mes šnekame apie situaciją, kai visi žinome, kad S. Skvernelis serga, ir vienintelis dalykas, kuris mums dabar svarbus, aišku, jam ir jo šeimai taip pat svarbus, kad jis pasveiktų. Tada jis priims sprendimus.

Kitų variantų nėra, nes žmogus, sirgdamas tokia liga, priiminėti sprendimų dėl savo ateities negali, dėl to visi pareiškimai, ar bus taip, ar kitaip, priklauso nuo to, kaip vystysis, matyt, gydymas, kaip vyks procesas. Mes visi linkime jam sveikatos ir tikimės, kad ta sveikata leis likti politikoje. Jeigu bus kitaip, tai tokiu atveju bus kiti sprendimai. Čia jau S. Skvernelio sprendimai.

– Jums trūksta jo dalyvavimo svarstant biudžetą? Vis tiek jis ir Seimo narys yra, tai kažkaip galėtų daugiau gal dalyvauti biudžeto klausimuose, ar ne?

– Vėlgi yra tos aplinkybės, kokios yra. Mes galime šnekėti apie tai, kad liga sunki ir gydymo procesas labai ilgas, bet visi žmonės turi teisę sirgti ir sirgti įvairiomis ligomis. Atsitinka vienokios, kitokios nelaimės. Šiandien šnekant apie tai, kad mums trūksta, – be abejonių, trūksta. Bet mes bendraujame daug žinutėmis ir šnekamės apie tai, kas vyksta. Galbūt galima konstatuoti, kad trūksta jo būtent dėl komunikacijos tarp Vyriausybės ir Seimo, kuri buvo anksčiau. Dėl to mes turime šiek tiek daugiau problemų, bet jas išspręsime, ir Saulius dalyvauja visame procese. Manau, biudžetą priimsime tokį, koks tenkins ir visuomenės, ir Vyriausybės, ir Seimo matymą.

– Šiomis dienomis pasirodė jūsų tekstas apie virtualų Karabasą. Ką tas tekstas reiškia? Ar jūs bandote pateisinti iškylančius sunkumus su opozicija, su įstatymų priėmimais, su mokesčiais?

– Ne, aš ten šneku ne apie sunkumus. Šneku apie tai, kokiais būdais bandoma formuoti viešąją nuomonę, kad iš tikrųjų pateikiama melaginga, iškreipta informacija apie tai, kokiais būdais priimami sprendimai, kas juos priima. Iš tikrųjų opozicija, kuri galėtų būti konstruktyvi, kuri galėjo ateiti su kokiais nors siūlymais... Šiandien galiu pasakyti tik vieną atvejį per 3 metus – kada priiminėjome sprendimą dėl urėdijų. Buvo vienintelis atvejis, kada opozicija atėjo siūlydama pagalbą. Visa kita yra bendras kenkimas. Pasirinktas toks keistas metodas kurti mitą apie Karabasą – tai yra tikriausiai personažas, kuris į mane panašus. Atitinkamai koks jisai baisus, kaip jis kenkia valstybei. Aš tik pasakysiu viena: kuo konservatoriai dažniau mane bloguoju mini, tuo suprantu geriau, kad kažkokius gerus darbus mes padarėme.

– Karabasas vienoje pasakoje buvo piktas teatro direktorius su botagu. Tai čia galbūt jūs?

– Čia tikriausiai, sakau, taikoma man.

– Štai verslo atstovai iš tikrųjų pyksta dėl kaitaliojamų mokesčių. Šiandien įvairių asocijuotų verslo struktūrų atstovai buvo susirinkę ir kalbėjo apie tai. Jie visų pirma pyksta dėl to, kad nesilaikoma susitarimo, kuris buvo pasirašytas, kad mokesčiai nekistų, kad nebūtų kaitaliojami. Premjeras paaiškino, kad gyvenimas keičiasi ir dėl to keičiasi mokestinė aplinka. Vis dėlto kaip vertinti tokį paaiškinimą? Gyvenimas nuolat keičiasi, vadinasi, jokių susitarimų nebegalima laikytis?

– Manau, labai daug diskusijų kelia klausimai, kurie nėra priimti. Taip tikriausiai reaguojama į kai kuriuos prezidento siūlymus dėl pajamų mokesčio keitimo, dėl dividendų apmokestinimo. Bet tų sprendimų, kiek žinau, Vyriausybė nepalaiko. Labai abejoju, ar mes juos priimsime Seime. Jeigu šnekėtume apie kitus mokesčius: banko aktyvų apmokestinimą arba prekybos centrų apyvartos mokestį, tai nemanau, kad šiuo atveju asociacijos turi omeny būtent tai. Būtų labai keista, kadangi kada mes šnekame apie įvairias visuomenės grupes, taip pat verslo grupes, pernai, pavyzdžiui, 3 kartus padidinome ūkininko pajamų mokestį. Taigi kiekviena grupė prisiima tam tikrą socialinę atsakomybę.

Buvo mažesnis, buvo lengvatinis mokestis ūkininkų, dabar jis yra toks pat kaip visų – 15 proc. Šitoje situacijoje Lietuvos bankai pagal ES vidurkį savo pelną viršija 2 kartus. Paprašyta truputį prisidėti prie socialinių problemų sprendimo Lietuvoje. Matėme, kokią reakciją sukėlė Bankų asociacijos pareiškimai, kad „viskas pabrangs, čia nukentėsite“.

Manau, asociacija pirmiausiai galbūt galvoja ne apie tuos mokesčius, o apie tuos, kuriuos minėjau iš pradžių: pajamų mokestį arba dividendų apmokestinimą. O visumoje bet kokiu atveju kuo stabilesni mokesčiai, kuo jie mažiau keičiami, tuo yra geriau ir verslui, ir pačiai visuomenei, bet mes šiuo atveju paliečiame tiktai tam tikras verslo grupes, kurios tikrai gali prisidėti prie Lietuvos žmonių geresnio gyvenimo.

– Bet neapmokestinamojo pajamų dydžio augimo lėtinimas yra tam tikra prasme darbo mokesčiai, kurie rūpi visiems.

– Čia jau reikėtų sutikti. Šituo klausimu, kiek suprantu, diskusijos labai didelės nėra ir pretenzijų nėra, kad tas mažinimas būtų lėtinamas. Mes turime matyti tai, kas vyksta aplinkui: ekonomika lėtėja, Europos ekonomika lėtėja. Mes labai tikimės, kad Lietuvą tai palies mažiausiai. Bet yra tikimybė, kad sulėtės. Šitoje situacijoje valstybė, Vyriausybė, šiuo atveju ir Seimas turi numatyti galimus padarinius, ir mes negalime šiandien pasirinkti sprendimų, kurie keltų riziką valstybei. Visi – ir mokytojai, ir pensininkai, ir visi kiti – nori didesnių pensijų ir didesnių atlyginimų, mes turime tai užtikrinti tvariai. Jeigu tai padarysime netvariai, neužtikrinsime pajamų šioms išlaidoms, tokiu atveju turėsime problemą, kada neįvykdysime duotų pažadų biudžete.

– Bet, žiūrėkite, pensijos... Iš tikrųjų prezidento Gitano Nausėdos pataisos, kurios siūlo didinti pensijas, jos jau stringa Seime tam tikra prasme. Pačios pensijos, nors ir auga 8 proc., tas augimas yra nemažas, vis dėlto nesieks vidutinė pensija 400 eurų. Tai net mažiau negu minimali alga. Pasakytumėte, kad pensijos auga per jūsų kadenciją taip, kaip neaugo niekada, bet iš tikrųjų iš tokios pensijos ne kažkiek pragyvens žmonės.

– Jūs teisus, iš tikrųjų pensijos Lietuvoje yra per mažos, ir jos didėja maksimaliai, kiek mes biudžete galime numatyti. Bet svarbiausias dalykas, ką noriu pasakyti mūsų senjorams, kad 2016 m., kada buvome išrinkti, jūsų, žmonių, valia į Seimą, tapome Seimo valdančiąja dauguma, mes radome „Sodroje“ beveik 4 mlrd. skolų. Skolų, už kurias buvo mokamos milžiniškos palūkanos. Šiandien turime arti milijardo rezervų „Sodroje“. Tai reiškia, kad mūsų „Sodra“ šiandien yra daug stabilesnė, nepalyginti stipresnė negu buvo prieš 3 metus. Kitaip tariant, sprendimų yra daug, mes tikrai stengiamės padaryti viską, kas įmanoma.

Prezidento siūlymai taip pat yra labai svarbūs, mes tikrai ieškome galimybių juos tenkinti, bet viskas atsiremia į valstybės galimybes. Jeigu turėtume kaip valstybė pajamų tiek, kad galėtume įvykdyti bet kurį siūlymą, bet kurį sprendimą, mes tą padarytume. 8,5 proc., man atrodo, jeigu tiksliai pasakius, kiek augs pensijos kitais metais, yra daug daugiau negu siūlymas pridedant 3 eurus prie pensijos. Tai yra nelyginami skaičiai, ir tas augimas yra tvarus. Jisai kasmet toliau bus vykdomas, ir aš galiu ramiai pensininkams, mūsų senjorams, pasakyti, kad mums tai yra vienas iš pačių svarbiausių sprendimų. Mes turime užtikrinti mūsų tėvų, mūsų senelių orią ateitį, orų gyvenimą. Mes tai tikrai padarysime.

– Kas rytoj turėtų nutikti Seimo valdyboje?

– Seimo valdyba rytoj turėtų, jeigu ji susirinktų, priimti sprendimą dėl ekspertinio vertinimo įstatymui dėl prekybos centrų apyvartos mokesčio, nes opozicija, bandydama blokuoti sprendimus, bandydama padaryti taip, kad tų pajamų valstybės biudžete nebūtų, paprašė ekspertinio vertinimo. Rytoj valdyba turėtų priimti sprendimą paskirti ekspertinį vertinimą, ir per tam tikrą laiką ekspertinis vertinimas būtų padaromas, ir mes spėtume šitą mokestį priimti Seime.

Kas yra padaryta? Kadangi trumpam, tikiuosi, labai trumpam Seime yra viena dauguma, o valdyboje yra opozicija, kuri šiandien turi daugumą valdyboje, tai yra Seimo pirmininkas ir kolega R. Žemaitaitis yra dabar opozicijoje, jie turi 5 balsus, mes turime 4 kol kas. Jie dabar blokuoja sprendimus. Seimo pirmininkas su vienu iš pavaduotojų išvykęs į kelionę. Nežinau, kaip pavadinti, – turistinę, į Azerbaidžaną.

Atitinkamai kiti 3 opozicijos atstovai yra nutarę neateiti į valdybos posėdį, kad jis neįvyktų. Tai bus pirmas atvejis, kiek man žinoma, Lietuvos istorijoje, kai posėdis neįvyks dėl to, kad jį sabotuoja 5 valdybos nariai. Kas gali šitoje situacijoje atsitikti? Gali atsitikti, kad, taip tempdami sprendimą dėl ekspertinio vertinimo paskelbimo, jie paprasčiausiai neleis mums priimti sprendimo, ir mes neturėsime 30 ar kiek ten, dabar negaliu pasakyti, milijonų pajamų į biudžetą būtent iš to mokesčio, kuris užtikrintų ir vaiko pinigų augimą, ir visus kitus sprendimus.

Mes manome ir tikimės, kad tai įveiksime, bet tokius trukdžius dabar daro. Sąmoningai opozicija negalvoja apie žmonių gerovę, sąmoningai daro viską, kad mes negalėtume įgyvendinti savo pažadų.

– Tai karas tęsiasi – taip suprasti reikia?

– Ne, čia ne karas. Čia yra opozicijos veikla, kuri yra kryptinga. Jie išiminėja iš...

– Bet tai čia karas?

– Nežinau, manau, kad tai yra kenkimas valstybei. Dabar galiu pasakyti viena: jeigu rytoj taip pasielgs opozicijoje esantys Seimo nariai ir valdybos posėdis neįvyks, tai tokiu atveju tai bus spjūvis Lietuvos žmonėms į veidus.

Laidos įrašas:

Dienos tema. Ramūnas Karbauskis: opozicija negalvoja apie žmonių gerovę ir sąmoningai daro viską, kad negalėtume įgyvendinti pažadų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt