Lietuvoje

2019.11.06 10:40

Tarnybos vadovas: Alytaus rajone šulinių vanduo švarus

dar kartą bus tiriamas pienas; atnaujinta 11.51
Sniegė Balčiūnaitė, BNS, ELTA2019.11.06 10:40

Padangų gaisro paveiktose teritorijose Alytaus rajone sodybų šulinių vanduo yra švarus, sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika.

„Devyni mėginiai ištirti, sunkiųjų metalų kiekis neviršija nustatytų normų (...). Esame paėmę (mėginius – BNS) ir iš nevisiškai sandarių (šulinių – BNS)“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete teigė D. Remeika.

Jo teigimu, dabar tiriami 95 vandens, pieno, gyvūnų mėginiai, paimti įvairiose vietovėse aplink gaisravietę.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis parlamentarams pranešė, kad gaisro paveiktose teritorijose yra 108 ūkiai, iš kurių 98 pieno, kiti – mėsinių galvijų. Pasak jo, 45 pieno ūkiai parduoda pieną perdirbti, o 43 jį naudoja savo poreikiams.

„Imant ir šuliniuose mėginius, imamas ne iš paviršiaus, o iš dugno, nes dioksinai nusėda į dugną, tai tikriausiai apatinė vandens dalis gali būti labiau užteršta nei viršutinė“, – pareiškė ministras.

D. Remeikos teigimu, dabar tiriami 95 vandens, pieno, gyvūnų mėginiai, paimti įvairiose vietovėse aplink gaisravietę.

Aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė pranešė, kad Geologijos tarnyba dar tiria grunto mėginius.

„Grunto mėginius tiria, dalis jų išsiųsta į Čekiją. Tie tyrimai ilgos perspektyvos. Tikimės gauti savaitės bėgyje“, – komitete teigė ji.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pirmadienį teigė, kad galutiniai tyrimų rezultatai turėtų paaiškėti iki lapkričio 15 dienos.

Žemės ūkio ministras taip pat pranešė, kad gaisro paveiktose teritorijose yra 108 ūkiai, iš kurių 98 pieno, kiti – mėsinių galvijų. Pasak jo, 45 pieno ūkiai parduoda pieną perdirbti, o 43 jį naudoja savo poreikiams.

Gaisras Alytaus įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.

Palionis: Alytaus rajone bus imamas antras pieno mėginys

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad Alytaus rajone Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ims antrą pieno mėginį ir, jei rezultatai parodys, kad pienas neužterštas, juo bus galima prekiauti.

„Dabar bus imamas antras mėginys. (...) Antro tyrimo metu VMVT apžiūrės ir pašarus, įsitikins, kad jie nebuvo užteršti. Po antro mėginio leis pardavinėti pieną. Tai truks ne savaitę, tai – mėnesio klausimas“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete sakė A. Palionis.

A. Palionis pirmadienį sakė, kad kol kas negalima tiksliai pasakyti, kiek iš viso finansinių išteklių pareikalaus visas žalos atlyginimas.

„Bendros sumos, kiek pinigų reikės, negalime dar įvertinti. Šį savaitgalį buvo bandymai – dešimt gyvulių paskersta iš tos zonos, kad būtų įvertinta, ar tuose gyvuliuose yra susikaupę dioksinų. Turėsime po dešimties dienų atsakymą“, – sakė A. Palionis.

Jis taip pat informavo, jog surinktas užterštas pienas gali būti panaudotas perdirbimui į biodujas. Tokį perdirbimą, pasak A. Palionio, galėtų atlikti Vievyje įsikūrusi įmonė „Modus Energy“.

Alytaus rajono meras: netinkamą pieną naikins „Fortum“ elektrinė

Užterštas ir netinkamas gerti pienas, surinktas iš ūkininkų padangų gaisro paveiktose teritorijose Alytaus rajone, bus vežamas į bendrovės „Fortum Heat Lietuva“ valdomą elektrinę Klaipėdoje.

„Pienas jau rytoj važiuos į „Fortum“ deginimui“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete pranešė Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

„Fortum“ atstovo teigimu, pienas bus sumaišomas su bendromis atliekomis ir deginamas.

„Procesas yra visiškai paprastas. Mes deginam atliekas kiekvieną dieną, veža pas mus įvairiausio pobūdžio tas atliekas, būna ir sausos, ir šlapios, ir skysto kartais pavidalo. Tas pienas bus supiltas į bendrą kaupą, kuris yra su atliekomis, susimaišys ir bus sudegintas“, – BNS sakė įmonės atstovas ryšiams su visuomene Andrius Kasparavičius.

Anot jo, į įmonę kas antrą dieną turėtų atvažiuoti apie 12 tonų pieno. Planuojama, kad iš viso įmonė sunaikins apie 100–150 tonų pieno.

„Kiek bus iš tikrųjų ir kiek bus surinkta, praktika parodys, nes nėra tiksliai aišku“, – sakė A. Kasparavičius.

Alytaus rajono mero skaičiavimais, rajono karvių augintojų nuostoliai dabar siekia apie 60–70 tūkst. eurų.

„Per mėnesį paaiškės situacija“, – pridūrė VMVT vadovas Darius Remeika.

Pasak A. Palionio, gaisro paveiktose teritorijose yra 98 pieno ūkiai, iš jų 45 parduoda pieną perdirbti.

Aptikus užteršto pieno ūkiuose, 29 ūkiams jau uždrausta tiekti žalią pieną supirkimo punktams, naudoti jį savo reikmės, prekiauti juo tiesiogiai, turgavietėse ir kitose prekybos vietose.

Pieno supirkėjams ir pieno perdirbimo įmonėms draudžiama supirkti pieną iš šių ūkių, iš prekybos atšaukta 382 tonos „Rokiškio sūrio“, „Rokiškio pieno“, „Varėnos pienelio“, „Rivonos“ ir „Marijampolės pieno konservų“ pieno produktų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.