Lietuvoje

2019.11.06 10:31

Mirė garsus Lietuvos istorikas Mečislovas Jučas

atnaujinta 14.32
LRT.lt2019.11.06 10:31

Eidamas 93-iuosius metus mirė istorikas profesorius Mečislovas Jučas.

Apie tai pranešantys Valdovų rūmai sako, kad profesorius buvo vienas žymiausių ir produktyviausių 20–21 a. sandūros Lietuvos istorikų, vienas aktyviausių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų tyrimų ir atkūrimo idėjos rėmėjų.

Profesorius M. Jučas gimė Vabaliuose, Baisogalos valsčiuje, baigė Vilniaus universitetą, didelę dalį savo profesinio gyvenimo praleido Lietuvos istorijos institute.

Apgynęs dvi daktaro disertacijas, kurių viena vėliau buvo nostrifikuota suteikiant habilituoto humanitarinių mokslų daktaro laipsnį, 1976 m. tapo Vilniaus universiteto profesoriumi. Jo mokslinis kelias, prasidėjęs prieš daugiau nei 60 metų, nebuvo lengvas, nes Profesorius sau kėlė ambicingus tikslus – pažinti ir dalytis su visuomene moksline patirtimi apie Lietuvos valstybės raidą bei lietuvių tautos savimonę, rašoma pranešime.

1999 m. prezidentas Valdas Adamkus įvertino profesoriaus nuopelnus Lietuvos mokslui ir kultūrai apdovanodamas jį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

M. Jučas buvo tylus, bet karštas Valdovų rūmų tyrimų ir atkūrimo idėjos bei projekto šalininkas bei rėmėjas. Būdamas autoritetingas ir vienas reikšmingiausių mūsų šalies istorikų, jis prisidėjo prie įvairių Valdovų rūmų muziejaus leidybos projektų ir kaip daugybės bestselerių autorius, ir kaip redakcinių kolegijų narys, o kaip konsultantas ir ekspertas įvairiais klausimais talkino ir atkuriant Valdovų rūmus, rašoma pranešime.

Valdovų rūmai nurodo, kad visada pažino Jį kaip patikimą bendražygį, aktyvų bendradarbį, kurį dažnas sutikdavo daugelyje renginių ir įvairių projektų Valdovų rūmų muziejuje.

Jo šviesią asmenybę plačiajai visuomenei visada primins Valdovų rūmų muziejui patikėti išleisti leidiniai ir ypač – „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Istorijos bruožai“ (trys leidimai), „Vytautas Didysis“ (du leidimai), „Žalgirio mūšis“, „Senoji Lietuva. Istorijos aktualijos“ etc., o taip pat – muziejaus bibliotekai dovanotas asmeninis bemaž 1,5 tūkst. knygų rinkinys, kurio dalis priklausė žymiam tarpukario Lietuvos bei išeivijos istorikui, garsiosios „Lietuvos istorijos“ redaktoriui, profesoriui Adolfui Šapokai (1906–1961), rašoma pranešime.

„Mūsų atmintyje M. Jučas visada išliks kaip iškili asmenybė, aktyvus Lietuvos mokslo ir kultūros gyvenimo dalyvis, žmogus, daug prisidėjęs prie savo gimtosios šalies praeities, dabarties ir ateities.

Liūdime dėl šios netekties ir reiškiame nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, bičiuliams ir visai mokslo ir kultūros bendruomenei. Šviesus atminimas telydi Jo vardą ir visus prasmingus darbus“, – rašoma pranešime.

Premjeras Saulius Skvernelis pareiškė užuojautą dėl istoriko profesoriaus M. Jučo mirties.

„Netekome iškilaus mokslininko, kuris visą savo ilgą kūrybinį, ieškojimų ir atradimų kupiną kelią paskyrė senosios Lietuvos valstybės istorijai, mūsų tautos savasties saugojimui. Ši tauri asmenybė daug prisidėjo prie fundamentalių rašytinių istorijos šaltinių tyrimų ir paskatino domėtis valstybės ištakomis ir raida daugel savo mokinių. Reiškiu nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, bendraminčiams ir bičiuliams, visiems, kuriems teko laimė klausytis profesoriaus paskaitų ir didelė garbė kartu dirbti Lietuvai“, – sakoma premjero užuojautoje.

Dėl netekties prezidentas Gitanas Nausėda reiškia nuoširdžią užuojautą profesoriaus M. Jučo šeimai, kolegoms, bendraminčiams, draugams ir visai Lietuvos istorikų bendruomenei.

„Netekome žmogaus, kurio darbai jau yra tapę neatsiejama Lietuvos istoriografijos dalimi. Profesorius M. Jučas buvo ne tik darbštus ir profesionalus Lietuvos istorijos tyrinėtojas, bet ir šiltas žmogus“, – rašoma Lietuvos Respublikos prezidento užuojautoje.

Kviečiame prisiminti akimirkas su M. Juču:

90-metis istorikas Mečislovas Jučas naujų knygų nežada: parašiau, ką parašiau, o daugiau jau – vargu
Istorikas Mečislovas Jučas pristatė savo knygą „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Istorijos bruožai“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.