Lietuvoje

2019.11.06 07:20

Seimo Kultūros komitetas aiškinsis situaciją dėl Zapyškio bažnyčios aplinkos tvarkymo

Seimo Kultūros komitetas opozicijos atstovų prašymu trečiadienį aiškinsis situaciją dėl Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios aplinkos tvarkymo.

Komiteto pirmininkas, valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis antradienį BNS teigė, kad apie sprendimus šalia bažnyčios reikia gauti atsakymus ir tik tada vertinti ten vykdomus pokyčius.

Viešojoje erdvėje pastarosiomis dienomis sklido šalia unikalios gotikinės bažnyčios esančios erdvės renovacijos nuotraukos. Jose matyti, kaip dalyje teritorijos, kurioje anksčiau žaliavo žolė, nulieta betono aikštelė.

Tuo socialiniuose tinkluose piktinosi kai kurie architektai, gamtosaugininkai ir politikai, tačiau už tvarkybą atsakinga Kauno rajono savivaldybė ir projektų autorius, architektas Gintaras Prikockis ramino, kad tą daryti per anksti, nes darbai bus baigti tik kitąmet.

Zapyškyje antradienį situaciją įvertino kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Jis teigė, kad tvarkant bažnyčios aplinką, buvo būtina išsaugoti jos autentiškumą.

Dėl bažnyčios teritorijos sutvarkymo Kultūros paveldo departamentas šią savaitę pradėjo tarnybinį patikrinimą.

Kaip šią savaitę pranešė Kauno rajono savivaldybė, Zapyškyje šiuo metu įgyvendinami du projektai, kurių tikslas – pritaikyti bažnyčios pastatą ir jo aplinką visuomenės poreikiams.

Bažnyčios aplinkos tvarkymo projektą finansuoja Žemės ūkio ministerija ir savivaldybė. Šio projekto vertė siekia 850 tūkst. eurų, iš kurių 200 tūkst. skyrė ministerija, likusią dalį – savivaldybė.

Bažnyčios pastato tvarkybos projektas vykdomas Kultūros ministerijos skirtomis Europos Sąjungos bei savivaldybės lėšomis. Projekto vertė siekia 738 tūkst. eurų, iš kurių – 627,3 tūkst. eurų – ES lėšos, taip pat 110,7 tūkst. eurų skyrė savivaldybė.

Kauno rajono savivaldybė teigė, kad abu projektai suderinti su Kultūros paveldo departamentu, taip pat techniniam bažnyčios aplinkos sutvarkymo projektui anksčiau pritarė ir Žemės ūkio ministerijos atstovai.

XVI amžiuje statyta Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia yra vienas reikšmingiausių gotikinės architektūros paminklų Lietuvoje. Ši bažnyčia saugoma valstybės.

Taip pat saugoma ir daugiau nei septynių hektarų erdvė aplink bažnyčią – Zapyškio senojo miesto vieta.