Lietuvoje

2019.11.05 19:27

Pirmųjų gripo vakcinų neliko per savaitę: dabar trūksta ir gydytojams, ir pacientams

Loreta Mačiulienė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.05 19:27

Šalyje fiksuojami pirmieji gripo atvejai, bet kai kurios gydymo įstaigos iki šiol nėra gavusios vakcinos nuo jo. Spalį gauta pirmoji skiepų partija atiteko didžiosioms sveikatos priežiūros įstaigoms, bet ir jose vakcinos neliko per savaitę. Skiepų trūksta ir patiems gydytojams, kai kurie jų sako, kad nepasiskiepijus dabar, situacija gali tapti sunkiai kontroliuojama. Valstybinė ligonių kasa ramina – jau gauta antroji vakcinos siunta, todėl netrukus skiepai pasieks visus.

Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinyje netyla telefonas.

„Deja, nuo gripo neturim dar vakcinos. Prašome skambinti ir kiekvieną dieną tiesiog kantriai laukiam“, – ir taip visą dieną sako bendrosios praktikos slaugytoja Eugenija Babenskienė.

Įstaiga užsakė 1900 dozių nemokamos vakcinos nuo gripo, gavo perpus mažiau – neliko per savaitę. Šiuo metu gydymo įstaigoje – tik mokama vakcina.

„Labai visi nori, šiemet ypatingai daugiau, gal keturvalentė vakcina lemia ir žmonės mąsto, kad reikia skiepytis“, – sako slaugytoja E. Babenskienė.

„Mokamų skiepų turime, skiepijame ir matom didelį augimą, didelį poreikį. Palyginome šių metų ir praėjusių metų rugpjūčio – spalio mėnesius, tai mokamų skiepų šiemet turim šešis kartus daugiau“, – tvirtina Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša.

Medikai svarsto, kad toks skiepų populiarėjimas neatsitiktinis, esą tam įtakos galėjo turėti ir šiemet Kaune kilęs tymų protrūkis.

„Dukra skiepijasi, anūkai skiepijasi, aš ne. Nenoriu mokėti“, – pasakoja moteris.

Vakcinos laukia ir medikai

Pirmosios privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamos beveik 50 tūkstančių keturvalentės gripo vakcinos dozių, kuriomis skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės, Lietuvą pasiekė spalio pradžioje.

Nemokamos vakcinos laukia ne tik rizikos grupei priskiriami žmonės, bet ir medikai. Kai kurie jų netekę kantrybės skiepijosi mokama vakcina, bet ne visos gydymo įstaigos ir jų turi.

„Pastebėjom tendenciją, kad mažesnės gydymo įstaigos, kurių poreikis vakcinoms yra šiek tiek mažesnis nei didžiųjų poliklinikų, visos mažosios praktiškai yra negavę. Jeigu dar vakcinos vėluos, ko gero, turėsime nekontroliuojamą situaciją“, – sako Šeimos gydytojų profsąjungos pirmininkė Toma Kundrotė.

Nemokamų skiepų nuo gripo jau neturi arba dar negavo ne tik Kauno asmens sveikatos priežiūros įstaigos, bet ir Vilniaus, Alytaus, Šiaulių kitų miestų gydymo įstaigos. Valstybinės ligonių kasos atstovai ramina – netrukus vakciną gaus visos įstaigos.

„Vakar yra gautas visas likęs kiekis – beveik 100 tūkstančių dozių, kurios pamažu yra pristatomos visoms poreikį pateikusioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms“, – teigia Valstybinės ligonių kasos vyriausioji specialistė Austė Strakšaitė.

Gripo sezonui iš viso Ligonių kasa skelbia nupirkusi daugiau nei 144 tūkst. kompensuojamų keturvalentės gripo vakcinos dozių, beveik 13 tūkstančių dozių daugiau nei pernai.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Nors pirmieji gripo atvejai šalyje jau užfiksuoti, gydymo įstaigose trūksta vakcinų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.