Lietuvoje

2019.11.05 17:28

Atsakymo į nukentėjusių ugniagesių keliamą klausimą nėra: tirtis sveikatos gali tekti siųsti į užsienį

Medicinos centras atkerta: visos Mendelejevo lentelės netirsime
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.11.05 17:28

Padangų gaisrą Alytuje gesinę ugniagesiai nerimauja dėl savo sveikatos būklės, mat, kaip aiškėja, Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Medicinos centre jiems nebuvo atlikti tyrimai dėl sunkiųjų metalų ir dioksinų pėdsakų organizme. Centro direktorius Marius Buitkus tikina, jog tyrimai dėl dioksinų Lietuvoje nėra atliekami, o dėl apsinuodijimo sunkiaisiais metalais nereikėtų skubėti. Tuo metu ugniagesių atstovas Saulius Džiautas neatmeta galimybės, kad dėl sveikatos tyrimų gali tekti kreiptis į užsienyje esančias laboratorijas.

Gaisras Alytuje įsikūrusios įmonės „Ekologistika“ naudotų padangų sandėliuose kilo spalio 16 d., o jo gesinimo darbai baigti spalio 25 d.

Kelias dienas po gaisro apylinkėse fiksuotas smarkiai padidėjęs oro užterštumas pavojingomis medžiagomis, dėl oro taršos sukeltų sveikatos problemų į medikus kreipėsi aštuoni žmonės. Mokslininkai įspėja, kad šio gaisro metu išsiskyrė didžiuliai kiekiai nuodingų medžiagų, o jo padariniai sveikatai gali būti jaučiami dešimtmečiais. Maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė, kad gaisro paveiktose teritorijose užterštas pienas ir uždraudė ūkininkams iš paveiktų teritorijų jį parduoti ar naudoti žmonių ar gyvulių maistui.

Alytaus mieste ir rajone paskelbtos ekstremalios situacijos. Pradėtas ikiteisminis tyrimas gaisro priežastims nustatyti.

Išgirdę neigiamą atsakymą išsigando

Gaisrą Alytaus padangų perdirbimo įmonėje gesinę ugniagesiai spalio 31 d. Vilniuje pradėjo sveikatos patikrinimus. VRM Medicinos centre planuojama patikrinti visus, kurie dirbo daugiau nei savaitę negesusiame gaisre. Vis dėlto panašu, kad herojais vadinami ugniagesiai, gesinę gaisrą Alytuje, VRM Medicinos centre nesulaukė visų reikalingų tyrimų. Kaip LRT.lt pasakojo vienas iš šiame centre sveikatą tikrinusių ugniagesių, su ugnimi Alytuje kovojusiems pareigūnams nebuvo atlikti tyrimai dėl itin toksiškų medžiagų – sunkiųjų metalų ir dioksinų – pėdsakų organizme.

Prisistatyti nepanoręs (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) ugniagesys LRT.lt pasakojo Alytuje dirbęs pirmosiomis gaisro dienomis – su ugnimi pareigūnas kovojo dvi paras. Pareigūnas, kaip ir kiti ugniagesiai, teigė valgęs toje pačioje teritorijoje, tai yra šalia gaisravietės. Vyras tikino, kad po darbo jis jautėsi prastai.

„Pirmomis dienomis savijauta buvo prasta. Giliau įkvėpus, svaigdavo galva. [...] Paskui pradėjo perštėti gerklę. Medicininės patikros metu ne man vienam nustatyta, kad balso stygos yra patinusios, paburkusios“, – pasakojo ugniagesys.

Anot vyro, jis spalio 31 d. kartu su kitais kolegomis atvyko į Vilnių, VRM Medicinos centrą, tikrintis sveikatą. Atlikus bendrus profilaktinius tyrimus, kaip teigė vyras, ugniagesiai paklausė specialistų, ar jiems buvo atlikti tyrimai dėl sunkiųjų metalų ir dioksinų pėdsakų organizme, tačiau išgirdo neigiamą atsakymą.

„Tai yra kritinis nuodas. Kiek teko domėtis, šios medžiagos gali pažeisti kepenų, inkstų veiklą. Gali vėliau išsivystyti vėžiniai susirgimai. [...] Mes, ugniagesiai, klausėme, ar mums bus atliktas tyrimas dėl sunkiųjų metalų ir dioksinų pėdsakų organizme. Mums atsakė, kad neatliks tokių tyrimų. Aš ir mano kolegos labai nustebome dėl to, kad nebus atliekami šie tyrimai. Kolegos sakė: „tai kodėl mes čia važiavome tikrintis sveikatą?“, – aiškino ugniagesys.

Vyras tikino šiuo metu besijaučiantis gerai, tačiau neslėpė nerimaujantis, kad dėl galimai organizme atsidūrusių sunkiųjų metalų ir dioksinų jam gali pakrikti sveikata ateityje.

„Jei po 10-ties metų susirgsi vėžiu, tai tada ir bus aišku, kad yra poveikis“, – ironizavo ugniagesys.

Bedė pirštu į kitas institucijas: šiuo metu tyrimų neatliksime

LRT.lt kalbintas VRM Medicinos centro direktorius M. Buitkus patvirtino, kad Alytuje padangų gaisrą gesinusiems ugniagesiams centro specialistai tyrimų dėl sunkiųjų metalų ir dioksino pėdsakų neatliko, nors pareigūnai tokius tyrimus atlikti ir prašė.

„Šiame etape tikrai neplanuojama atlikti nei sunkiųjų metalų, nei dioksino tyrimų dėl tam tikrų priežasčių“, – aiškino M. Buitkus.

VRM Medicinos centro vadovas aiškino, kad šiuo metu bus nuolat tikrinama ugniagesių sveikata ir šie duomenys bus lyginami su ankstesnių sveikatos patikrinimų duomenimis. Anot pašnekovo, pareigūnams atliekami plataus spektro tyrimai – kraujotakos, kvėpavimo takų, širdies, kepenų, inkstų ir kitų organų. M. Buitkus aiškino, kad pastebėjus, jog ugniagesiai gali būti apsinuodiję toksinėmis medžiagomis, šie būtų nedelsiant hospitalizuojami.

„Jeigu atsirastų poreikis arba [...] jeigu preliminarūs sveikatos patikrinimo rezultatai parodytų galimus apsinuodijimus kažkokiais metalais ar dioksinais, tai būtų kitas etapas – mes tada tą žmogų greičiausiai guldytume, toliau siųstume toksikologų konsultacijai. Aišku, rekomenduotume tai daryti, čia nėra prievartos. Planine tvarka guldytume žmogų, jei jis pasiryžtų. Jeigu atsirastų skundai iš ugniagesių, taip pat siųstume toksikologų konsultacijai“, – tvirtino M. Buitkus.

Vis dėlto, pasak VRM Medicinos centro vadovo, šiuo metu skubėti su tyrimais dėl sunkiųjų metalų ir dioksinų pėdsakų žmonių organizme nereikėtų, mat, kaip priminė pašnekovas, išsamius aplinkos tyrimus yra pradėjusios kitos institucijos – Visuomenės sveikatos centras, Aplinkos ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija. Pasak M. Buitkaus, visų pirma, reikėtų palaukti šių tyrimų išvadų.

„Jie turi nustatyti, kiek ir kokių metalų galėjo išmesti tos degančios padangos, nes visos Mendelejevo lentelės tirti tikrai mes nenumatome, nes tai yra didžiuliai kiekiai (medžiagų – LRT.lt) ir išlaidos. Ir metodikų kai kurių nėra“, – tikino VRM Medicinos centro direktorius ir pridūrė, kad reikėtų sulaukti ir biomonitoringo, apie kurį užsiminė Sveikatos apsaugos ministerija, duomenų.

M. Buitkus, paklaustas, ar Lietuvoje iš viso atliekami tyrimai dėl sunkiųjų metalų ir dioksino pėdsakų žmogaus organizme, patikino, kad apsinuodijimo sunkiaisiais metalais atvejus galėtų identifikuoti Toksikologijos centrai, tačiau dėl dioksino tyrimų, anot pašnekovo, tektų kreiptis į užsienio valstybes.

„Jeigu atsirastų įtarimas dėl apsinuodijimo, tai mes įsivaizduojame, kad čia turėtų įsijungti Sveikatos apsaugos ministerija ir Toksikologijos centras, kuris galėtų tuos mėginius siųsti į užsienio laboratorijas, jei būtų toks poreikis“, – tvirtino pašnekovas.

Toksikologas: viskas priklauso nuo medžiagų koncentracijos organizme

LRT.lt kalbintas gydytojas, klinikinis toksikologas Robertas Badaras tikino, kad tiek sunkieji metalai, tiek ir dioksinai yra žmogui nuodingos medžiagos.

„Neabejotinai tiek dioksinai, tiek ir sunkieji metalai yra toksiškos medžiagos“, – pažymėjo R. Badaras.

Gydytojo teigimu, į žmogaus organizmą šios nuodingos medžiagos gali patekti tiek per kvėpavimo takus, tiek ir per virškinamąjį traktą, tai yra, pavyzdžiui, suvartojus užteršto maisto.

„Visi keliai yra įmanomi – tiek per kvėpavimą, tiek per virškinamąjį traktą“, – komentavo R. Badaras.

Klinikinis toksikologas tvirtino nežinantis, kokia yra Alytuje gaisrą gesinusių ugniagesių sveikatos būklė, tad, anot jo, ir galimą pavojų dėl sunkiųjų metalų ir dioksinų patekimo į organizmą įvertinti yra sunku.

R. Badaro teigimu, viskas priklauso nuo to, kokių medžiagų ir kiek jų galėjo susikaupti žmogaus organizme. Vis dėlto, anot gydytojo, apsinuodijimas sunkiaisiais metalais ar dioksinais gali baigtis ūmiomis ligomis.

„Viskas priklauso nuo to, koks metalas ir kiek jo susikaupė organizme. Nuo koncentracijos organizme gali priklausyti yra visas spektras ligų. Medžiagos gali pakenkti centrinei nervų sistemai, gali sutrikti kraujodara ir kitos funkcijos. Dioksinai, bent iš to, kas matosi, veikia odą, bet tai yra ir sisteminis nuodas“, – teigė R. Badaras.

Ugniagesių profsąjungos vadovas: tai yra didžiulė spraga

Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas LRT.lt teigė, kad skubėti dėl sunkiųjų metalų ir dioksino pėdsakų tyrimų gaisrą gesinusių pareigūnų organizme nereikėtų.

„Didelės skubos nėra. Galbūt reikėtų atlikti tyrimus dėl dioksinų. V. Juščenka buvo nuodytas dioksinu. O, kalbant apie sunkiuosius metalus, tai viena ar kita savaitė didelės įtakos neturės“, – tikino S. Džiautas.

Vis dėlto, anot jo, kadangi tarnybos jau prabilo apie galimai dėl gaisro užterštą maistą Alytuje, tyrimai ugniagesiams turi būti. Tiesa, S. Džiauto manymu, savo darbą turėtų greičiau atlikti aplinkos ir kitus tyrimus atliekančios institucijos, kad būtų aišku, ar ugniagesiai galėjo apsinuodyti toksiškomis medžiagomis.

„Mums reikia sulaukti duomenų, kokių metalų surasta. Tada reikėtų daryti tyrimus, nes sunkiųjų metalų rūšių yra daug. Tarkime, mes tirsime aukso kiekį, bet gal jis degimo proceso metu nebuvo išmestas į orą? Reikia palaukti išvadų ir tada daryti tikslinius tyrimus, kad nešvaistytume veltui jėgų“, – aiškino Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas.

S. Džiautas neslėpė nusivylimo, kad Lietuvoje nėra atliekami tyrimai dėl dioksino pėdsakų žmogaus organizme. Anot jo, panašu, jog ugniagesiams sveikatos tyrimus gali tekti atlikti užsienyje.

„Tai yra didžiulė spraga. Ir dar nežinia, ar Lenkijoje tokie tyrimai atliekami. Mes norime bent kelis Alytuje gaisrą gesinusius ugniagesius nusiųsti išsitirti į užsienį. Pagal jų tyrimo rezultatus matytume, kaip elgtis toliau“, – akcentavo pašnekovas.