Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.05 15:08

Savivaldybė paviešino, kokia suma „Orlen Lietuva” parėmė „Ryto“ klubą

atnaujinta 16.15
LRT.lt 2019.11.05 15:08

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Arvydas Anušauskas ir Aistė Gedvilienė, reaguodami į žiniasklaidos tyrimą apie galimai neskaidrius Vyriausybės narių sprendimus, antradienį išplatino kreipimąsi į koncerną „Orlen Lietuva”, prašydami atsakyti visuomenėje kilusius klausimus ir abejones.

TS-LKD frakcijos nariai „Orlen Lietuva“ vadovo Michailo Rudnickio prašo atsakyti, kodėl ir kada buvo priimtas sprendimas skirti finansinę paramą krepšinio klubams Vilniaus „Rytas“, Panevėžio „Lietkabelis“ bei Regionų krepšinio lygai.

Pranešime taip pat domimasi, ar paramos prašė patys kubai, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ar jo patarėjai, taip pat klausiama, ar tokie prašymai gauti iš verslininkų Dariaus Gudelio ar Tomo Pačėso.

Parlamentarai domisi, ar „Orlen Lietuva“ vadovui buvo žinoma, kad Vilniaus „Ryto“ klubo dalininkas ir buvęs vadovas bei Regionų krepšinio lygos buvęs prezidentas Darius Gudelis konsultuoja premjerą, o Panevėžio „Lietkabelio“ klubo prezidentas, buvęs kelių policininkas Alvydas Bieliauskas yra artimas S. Skvernelio bičiulis.

Taip pat Seimo nariai klausia, ar skirdami įmonės paramą šioms konkrečioms organizacijoms buvo siekiamas ministro pirmininko palankumas, ar tai buvo atsidėkojimas už Vyriausybės bei ministrų priimtus palankius sprendimus kompanijai „Orlen Lietuva“.

Klausiama ir ar teisinga žiniasklaidoje skelbiama informacija, kad koncernas „Orlen Lietuva“ nuo 2011-ųjų metų savavališkai nemoka VIAP mokesčio ir yra sukaupęs maždaug 12 milijonų eurų skolos, kurią kiekvienais metais apmoka visi elektros vartotojai. Prašoma atsakyti, kada ketinama padengti šį įsiskolinimą.

Seimo nariai laukia atsakymų ir dėl finansinės naudos, kurią įmonė galėtų gauti kasmet dėl energetikos ministro Ž. Vaičiūno sprendimo siūlomos VIAP mokesčio lengvatos, kuri dideliems elektros vartotojams leis kiekvienais metais iš valstybės susigrąžinti 85 procentus šio mokesčio. A. Anušauskas ir A. Gedvilienė klausia, ar įmonės vadovybė bei atstovai savo susitikimuose su Ministru Pirmininku ir energetikos ministru Ž. Vaičiūnu kėlė šį klausimą ir prašė šios lengvatos.

A. Anušauskas pirmadienį taip pat kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, ragindamas laikytis įstatymo ir atskleisti žurnalistų prašomą.

Vilniaus klubas iš įmonės sulaukė 100 tūkst. eurų paramos

„Ryto“ krepšinio klubui „Orlen Lietuva“ šiemet skyrė 100 tūkst. eurų paramą, antradienį pranešė Vilniaus savivaldybė.

Paviešinti skirtos paramos sumą ragino Seimo konservatorius Arvydas Anušauskas, kadangi to nedarė pats „Ryto“ klubas. Šis klausimas kilo naujienų portalui 15min.lt pirmadienį pranešus, jog „Orlen Lietuva“ gavo šimtamilijoninių Vyriausybės, „Lietuvos geležinkelių“ nuolaidų ir savo ruožtu parėmė Vilniaus „Ryto“, Panevėžio „Lietkabelio“ krepšinio klubus, valdomus, pasak portalo, su premjeru Sauliumi Skverneliu artimų verslininkų.

„Ryto“ dalininkės Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, konservatorius Adomas Bužinskas tvirtina, kad savivaldybė klubo paprašė pateikti duomenis siekdama skaidrumo savo valdomose įmonėse.

„Visa informacija, kurią klubas teikia valstybinėms institucijoms, turi būti vieša bei turi pasiekti visus besidominčius. Koncerno „Orlen“ parama Vilniaus klubui šiemet sudarė 100 tūkstančių eurų“, – tvirtino A. Bužinskas.

Jis užsimena, kad šiuo metu klube atliekamas auditas ir tikisi, kad tai užtikrins didesnį skaidrumą.

BNS A. Bužinskas tvirtino, kad visą informaciją apie rėmėjus ir jų skirtas sumas, viršijančias 15 tūkst. eurų, klubas privalo pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai, tačiau nėra viešinama. „Orlen“ atveju, anot A. Bužinsko, pats koncernas sutiko, kad parama būtų paviešinta.

„Pasirašius rėmimo sutartį, dažnai būna įtrauktas konfidencialumo reikalavimas, kad negalima skelbi sumos. Man atrodo, kad to konfidencialumo neturėtų būti rėmimo sutartyse, o „Orlen“ nesipriešinimas rodo, kad tas konfidencialumas nebūtinai reikalingas. Kad tokių nesusipratimų nekiltų ateityje, sieksime, kad rėmimo sutartys būtų be konfidencialumo, jei jis nėra reikalingas“, – pabrėžė administracijos direktoriaus pavaduotojas.

LRT.lt primena, kad po premjero S. Skvernelio neskelbtų susitikimų su Lenkijos politikais šios šalies valstybės kontroliuojamo koncerno „Orlen“ valdoma naftos perdirbimo įmonė Mažeikiuose „Orlen Lietuva“ sulaukė nuolaidų gabenant krovinius „Lietuvos geležinkeliais“ bei sėkmės valstybiniuose elektros rezervo konkursuose Lietuvoje, skelbia 15min.lt.

Koncernas savo ruožtu parėmė Vilniaus „Ryto“, Panevėžio „Lietkabelio“ krepšinio klubus, taip pat Regionų krepšinio lygai – visos šios organizacijos susijusios su S. Skvernelio aplinkos verslininkais, nurodoma pirmadienį naujienų portalo skelbiamame tyrime.

Plačiau apie tyrimą:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi